PGE Narodowy

Luksusowe biura w kamienicach

Odrestaurowany biurowiec Kamienica pod Gryfami
Odrestaurowany biurowiec Kamienica pod Gryfami
W Warszawie rośnie zainteresowanie deweloperów renowacją zabytkowych kamienic w celu stworzenia powierzchni biurowych. Wiąże się to z trudnością w znalezieniu niezabudowanych działek w centrum miasta.

Ścisłe centrum Warszawy wiąże się z luksusowymi powierzchniami biurowymi i wysokimi stawkami czynszowymi. Za mkw wysokiej jakości biura w centrum stolicy zapłacić można od 25 do 27 euro za miesiąc. Eksperci CBRE podkreślają jednak, iż w 2008 roku stawka ta wynosiła nawet 35 euro.

Najwyższe ceny najmu mają powierzchnie biurowe w obiektach takich jak Rondo 1, Metropolitan i Warszawskie Centrum Finansowe. Wysokie ceny dotyczą również zrewitalizowanych kamienic, służących obecnie jako biurowce – przykładem może być Dom Dochodowy, Royal Trakt Offices czy Pasaż Lipińskiego

Problemy z powierzchnią

Deweloperzy i inwestorzy borykają się obecnie z brakiem niezabudowanych gruntów w ścisłym centrum miasta, gdzie zlokalizować można najdroższe powierzchnie biurowe. Obecnie powstają jeszcze nowoczesne biurowce, takie jak Atrium One przy Placu ONZ, lecz w przyszłości podaż w tym rejonie się zmniejszy. Jak podaje Cushman&Wakefield, do 2016 roku w centrum stolicy powstanie jeszcze blisko 72 000 mkw, między innymi w obiekcie na miejscu dawnego Hotelu Mercury i w Nowym Sezamie.

Deweloperzy rozwiązania problemu niskiej podaży gruntów w centrum Warszawy szukają w renowacji zabytkowych, starych kamienic. Przykładem takich działań jest inwestycja na Powiślu, w miejscu dawnej elektrowni. Nawiązywać ma ona do przemysłowego charakteru tej części miasta.

„Zabytkowe” inwestycje

Nowoczesna powierzchnia biurowo-handlowa powstać ma także w dawnej fabryce Norblina na Woli. Oferować ma 39 000 mkw powierzchni biurowej i 22 000 mkw powierzchni handlowej. Biurowiec zostanie wkomponowany w 11 zabytkowych budynków fabrycznych i kompleks zabytkowych maszyn. Nowa zabudowa stworzyć ma otwartą przestrzeń okalającą brukowaną uliczkę. Znajdą się w niej pasaże, butiki, kawiarnie oraz odnowione maszyny.

Innym przykładem może być oddana niedawno Inwestycja Kijowska na Starej Pradze, zrealizowana przez PBM Południe Development. Odrestaurowana kamienica i nowoczesny biurowiec tworzą nietypowy kompleks biurowo-usługowy. Nowy obiekt ma sześć kondygnacji i dwupoziomowy garaż.

W Warszawie powstały również inne luksusowe obiekty, łączące zabytkowy klimat miasta z nowoczesną powierzchnią biurową, takie jak Kamienica pod Gryfami przy placu Trzech Krzyży, Ufficio Primo przy ul. Wspólnej,  kamienica przy Jasnej 26, Pałac Młodziejowskiego czy budynek Renaissance przy Mokotowskiej. Zainteresowanie tymi powierzchniami widać chociażby po ostatnich transakcjach: do Kamienicy pod Gryfami wprowadzili się Industrial Commercial Bank of China oraz Waterland Private Equity Investments, natomiast głównym najemcą kamienicy przy ul. Jasnej 26 została kancelaria prawna Sołtysiński Kawecki & Szlęzak.


0.0
Napisz pierwszy komentarz