Giant

Najszybsze windy świata

|
Taipei 101, copyright: Daniel Shih
Yokohama Landmark Tower, copyright: Mathias Beinling
Najwyższe wieżowce odznaczają się nie tylko niezwykłą architekturą i widokami, lecz również windami, które mogą wywieźć pasażerów na najwyższe piętra w przeciągu zaledwie kilku sekund.

Obecnie najszybszą windą na świecie jest produkt stworzony przez firmę Toshiba. Jedzie ona z prędkością 1 010 m/min, czyli 60km/h, wioząc pasażerów na najwyższe, 89 piętro wieżowca Taipei 101 w Tajwanie. Podróż trwa zaledwie 37 sekund, a wysiada się na wysokości 382 metrów. W obiekcie znajdują się dwie takie windy, z których jedna kosztuje ponad 2 mln dolarów.

Według danych Emporis, pozycja lidera windy znajdującej się w Taipei 101 jest silna. Drugim miejscem pochwalić się może winda w Yokohama Landmark Tower, która osiąga prędkość „tylko” 750 m/min. Budynek znajduje się w Japonii i ma 69 pięter, które szybka winda pokonuje w 40 sekund.

Najwyższy budynek na świecie, Burj Khalifa w Dubaju, zajmuje trzecie miejsce. Szybkość windy wynosi 36 km/h. Obiekt pochwalić się może jednak najszybszymi windami dwukabinowymi. Dodatkowo, pasażerowie takich kabin mogą pokonać najdłuższy obecnie możliwy dystans windą. Początkowo architekci Burj Khalifa planowali w wieżowcu umieścić windy trzykabinowe, które byłyby pierwszymi takimi na świecie.

Zestawienie wyraźnie wskazuje, iż najszybsze windy znajdują się w krajach azjatyckich. W pierwszej piątce znajduje się tylko jeden budynek spoza tego regionu – John Hancock Center w Chicago. Co więcej, w 2014 r. planowane jest zamontowanie wind produkcji Mitsubishi w Shanghai Tower, które osiągną prędkość nawet 64,8 km/h. Sam wieżowiec ma stać się drugim najwyższym na świecie.

Od roku 2014 trzy wieżowce - Shanghai Tower, Shanghai World Financial Center i Jin Mao Tower, zgromadzą najszybsze windy w jednym miejscu – Szanghaju.

Ranking budynków z najszybszymi windami na świecie:

1.Taipei 101, Tajwan, 60,6 km/h
2.Yokohama Landmark Tower, Japonia, 45 km/h
3.Burj Khalifa, Zjednoczone Emiraty Arabskie, 36 km/h
3.Sunshine 60 Building, Japonia, 36 km/h
3.Shanghai World Financial Center, Chiny, 36 km/h
3.China World Trade Center Tower III, Chiny, 36 km/h
4.John Hancock Center, USA, 33 km/h
5.Jim Mao Tower, 32,8 km/h


2.0
Tagi: Emporis
Napisz pierwszy komentarz