Giant

Zielone certyfikaty w praktyce

|
Kompleks biurowy Quattro Business Park w Krakowie
Kompleks biurowy Enterprise Park
Właściwie wszyscy już wiedzą, czym są certyfikaty ekologiczne. Wiele osób zastanawia się jednak, jak ich założenia wprowadzić w praktyce. Przykłady ekologicznych obiektów zobaczyć można m.in. w Krakowie.

Problem zanieczyszczonego powietrza w polskich miastach narasta. Największe stężenie szkodliwych substancji zanotowano w południowej części kraju, ale kwestia ta poruszana jest również na forum innych rejonów Polski. W Krakowie szczególne zagrożenie stanowi stężenie pyłów M10 oraz, w trochę mniejszym stopniu, M2.5. Za główne przyczyny zanieczyszczenia uznaje się m.in. komunikację oraz ogrzewanie węglem. Jednak na poziom zanieczyszczenia środowiska wpływa również wiele innych elementów. Między innymi nasze najbliższe otoczenie, czyli budynki.

Zrównoważone budownictwo, często określane „zielonym”, zdobywa coraz większą popularność zarówno w Polsce, jak i na świecie. Ekologia przestała kojarzyć się z fanatycznymi zachowaniami, a zaczęła przywodzić na myśl praktyczne działania na korzyść środowiska i człowieka. Osoby związane z branżą budowlaną mają również świadomość możliwych oszczędności, wynikających z wprowadzanych do obiektu rozwiązań energooszczędnych.

Wciąż jednak zielone budownictwo może wydawać się skomplikowane i hermetyczne. Uczestnicy polskiego rynku budowlanego szukają odpowiedzi na podstawowe pytania. Istota problemu jest dla nich jednak odmienna niż dotychczas - obecnie problemem nie jest już: czy budować ekologiczny budynek, lecz: jak go zbudować. W ciekawy, praktyczny sposób tematyka została przedstawiona w niedawno wydanej publikacji portalu www.e-biurowce.pl - Vademecum „Zielona Ideologia a Praktyka”. Można uzyskać w niej odpowiedzi na pytania nasuwające się zarówno inwestorom realizującym zielony budynek, jak i najemcom wynajmującym w nim powierzchnię.

Zielone korzyści

Inwestor podejmujący decyzję o budowie obiektu z pewnością ma na względzie przyszłe zyski. Wiążą się one przede wszystkim z zainteresowaniem potencjalnych najemców. Obecnie podaż na rynku nieruchomości komercyjnych jest duża, co powoduje, że rynek jest bardziej korzystny dla wynajmujących. Dzięki temu zjawisku najemcy mają realny wpływ na efekt końcowy powstającej inwestycji, często jej wyższy standard bądź konkretną specyfikę. 

W celu zapewnienia lepszej jakości, polegającej na energooszczędności, ekologiczności i najlepszym wykonaniu budynku, inwestorzy coraz częściej podejmują decyzję o certyfikacji. W Polsce zasadniczo praktykowane są dwa systemy certyfikacji – LEED oraz BREEAM. Pozwalają one na podniesienie walorów powstającego obiektu, a co za tym idzie – podwyższenie kosztów czynszu. Średnio w certyfikowanym, nowym budynku liczba najemców wzrasta o ponad 6%, natomiast czynsz o 2,5%.

Najemcy wykazują rosnące zainteresowanie budynkami certyfikowanymi. Raporty wyraźnie wskazują na wzrost efektywności pracowników oraz zmniejszenie liczby dni chorobowych i kosztów przeznaczonych na opiekę zdrowotną. Należy także zwrócić uwagę na znaczne obniżenie kosztów eksploatacyjnych. „Zielone” budynki zużywają średnio 30% mniej energii niż tradycyjne.

Zbudować ekologiczny budynek

Budowa „zielonego” obiektu wydaje się skomplikowana. Jak się jednak okazuje, nie odbiega ona znacząco od procesu tworzenia budynku tradycyjnego. Różnice pojawiają się głównie w użytych materiałach oraz energooszczędnych rozwiązaniach.

Inwestorzy często bronią się przed certyfikacją swoich obiektów z obawy przez potencjalnymi kosztami. Różnica w kosztach w budowie zrównoważonego budynku jest niewielka – jest to kwota  maksymalnie o 4% droższa od tradycyjnego, nowoczesnego obiektu. Koszty te najczęściej zwracają się w perspektywie czasu, poprzez niższe zużycie energii.

Kraków na zielono

Inwestorzy w Krakowie zaczynają doceniać korzyści wynikające z certyfikacji budynków. Nowoczesne biurowce powstające obecnie w stolicy Małopolski są coraz częściej poddawane procesowi certyfikacji.

Skanska realizuje obecnie kompleks biurowy Kapelanka 42, który oferować będzie najemcom 30 000 mkw nowoczesnej, ekologicznej powierzchni. Inwestor zamierza poddać obiekt certyfikacji w systemie LEED na poziomie Gold.

UBM również zdecydował się na ten amerykański certyfikat w kontekście swojej nowej inwestycji. Biurowiec Alma Tower powstaje przy ul. Pilotów, a jego głównym najemcą będzie firma Alma Market S.A.

Przy al. Gen. Bora-Komorowskiego powstaje trzeci budynek kompleksu Quattro Business Park. Inwestor, BUMA, podjął decyzję o certyfikacji biurowca w systemie BREEAM. Działania podjęte przez firmę w tym celu zostały szczegółowo opisane w Vademecum „Zielona ideologia a praktyka”.

Orange Office Park jest nowoczesnym kompleksem biurowym składającym się z trzech budynków, zlokalizowanym w dzielnicy Zabłocie. Jego realizacji podjął się East-West Development Office sp. z o.o. Inwestor zdecydował się także na ubieganie się o certyfikat BREEAM.

Pod koniec 2012 roku do użytku została oddana pierwsza faza kompleksu Enterprise Park, składająca się z dwóch biurowców. Początek budowy drugiej fazy zaplanowany jest na kwiecień 2013 r. Inwestorem jest Avestus Real Estate, starający się o certyfikat BREEAM dla swojego obiektu.

Można się spodziewać, że kolejne inwestycje powstające w Krakowie będą spełniać założenia zrównoważonego budownictwa. Jest to opłacalne zarówno dla inwestorów, jak i najemców, którzy będą mieć pewność, iż wprowadzają się do energooszczędnego biurowca, charakteryzującego się nowoczesnymi rozwiązaniami i wysokim standardem.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz