Heritage Gates – luksus o smaku historii

|
Biurowiec Heritage Gates we Wrocławiu
Biurowiec jest połączeniem nowoczesności z historią
Wrocław jest drugim miastem regionalnym pod względem ilości powierzchni biurowych. Inwestorzy muszą więc starać się, aby ich projekty były wyjątkowe i wyróżniające się. Czasem najlepszym wyborem jest odwołać się do starej tkanki miasta.

Droga do perfekcji

Projekt adaptacji i modernizacji przestrzeni kamienicy zakładał zachowanie i odtworzenie niepowtarzalnego stylu architektonicznego przy jednoczesnym dostosowaniu obiektu do nowych funkcji. Naszym celem było oddanie powierzchni biurowych typu open space, w pełni wykończonych, ewentualnie wymagających tylko zakupu mebli. Nie rozbudowaliśmy obiektu, a funkcjonalnie biura nawiązują do tego, co już było. Zachowaliśmy zatem podział na trzy części: frontową, środkową i oficynową - wyjaśnia Agnieszka Kowalczyk. Rewitalizacja zabytkowych budynków nie jest łatwa. Zmierzyć się trzeba z wieloma trudnościami, czasem zaskakującymi. Proste czynności, takie jak chociażby montaż windy, w takim obiekcie stanowią wyzwanie. Właściciel wiedział, z czym się mierzy, był jednak zdeterminowany.

Wszystkim przyświecał ten sam cel: przywrócić budynek społeczeństwu, miastu, w oryginalnym jego wydaniu. Staraliśmy się zachować jak najwięcej oryginalnych elementów. Dość długo walczyliśmy niestety ze strażą pożarną, by klatka mogła pozostać w pierwotnym stanie. Musieliśmy stworzyć system sygnalizacji pożarowej. Dostosowanie się do przepisów przeciwpożarowych to największa bolączka w starych budynkach – opowiada Project Manager.

Sygnalizacja pożarowa nie była jedyną przeszkodą. Podczas prac wykonawca oraz architekci – pracownia Chachaj – Rozmuski, Pandastudio oraz pracownia Pani Anny Morasiewicz – zmierzyli się między innymi z głazami w piwnicy, które pozostały po zlokalizowanych w tym miejscu wcześniej kamienicach. Problemem było również wpasowanie nowych instalacji i systemów, które musiały odpowiednio współgrać ze starą tkanką obiektu.

Nowoczesność i klasyka

Heritage Gates oferuje 3 200 mkw. powierzchni na wynajem, z czego piętra od pierwszego do czwartego przeznaczone są pod powierzchnie biurowe, natomiast parter i kondygnacja podziemna – na punkty handlowo-usługowe. Zachowane wielkie przestrzenie, duże otwory okienne, wysokie sufity i struktura budynku stanowią idealne warunki dla nowoczesnej powierzchni komercyjnej – podkreśla Agnieszka Kowalczyk. Architektonicznym smaczkiem obiektu jest piękna fasada z piaskowca i klinkieru, a także projekt wnętrz, w których zastosowano odsłoniętą cegłę oraz jasne, beżowe kolory. Na uwagę zasługują także zindywidualizowane dla każdego piętra łazienki, w których znajdują się płytki ceramiczne wykonane na zamówienie przez artystów, absolwentów wrocławskiej ASP.

Doskonała lokalizacja, atrakcyjna architektura i nowoczesne rozwiązania skusiły już pierwszych najemców. Do budynku wprowadzili się: Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Business Link, Pracownia Architektoniczna Archipelag, Polski Solar, Investments Found Managers oraz Go Rails Go. Budowa Heritage Gates zakończyła się w lipcu 2012 roku, natomiast pierwsze firmy swoje siedziby zajęły już w sierpniu tego samego roku. Takie zainteresowanie świadczy o unikalności projektu i o rosnącym powodzeniu rewitalizowanych kamienic.

  • 1
  • 2

0.0
Tagi:
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
Tomek z Wrocławia :
Coraz częściej inwestorzy decydują się na rewitalizację starych budynków pod kątem stworzenia nowych powierzchni biurowych. Dla wielu najemców, którym wystrój nowoczesnych biurowców nie odpowiada, jest to ciekawa alternatywa. Heritage Gates wydaje się być jedną z takich alternatyw, łączącą ciekawy wygląd z dobrą lokalizacją.
21 maja 2013 16:24