EKO Jak ogrzać biurowiec? Pompą ciepła!

Artykuł

|
Pompy ciepła, firma Viessmann
Realizacja, firma Viessmann
Woda, grunt i powietrze są wykorzystywane jako źródła darmowej energii cieplnej w pompach ciepła, również w systemach ogrzewania obiektu wielkokubaturowego, jakim jest biurowiec. Dzięki nim możemy latem dodatkowo schłodzić wnętrze, a z każdym miesiącem inwestycja w system będzie się zwracać.

Chłodzenie

Układ z pompą ciepła może w przypadku obiektu biurowego zastąpić klimatyzację, realizując funkcję chłodniczą. Wtedy urządzenie wykorzystuje różnicę temperatur np. pomiędzy gruntem a wnętrzem budynku. Obieg chłodniczy pompy ciepła zostaje w tym przypadku odwrócony – zmieniając kierunek przepływu czynnika chłodzącego i kierunek przepływu ciepła. Jest to tzw. chłodzenie aktywne. Inną metodą jest tzw. chłodzenie naturalne, w którym wykorzystuje się niską temperaturę gruntu lub wody gruntowej. Urządzenie nie załącza się, a jedynie steruje i kontroluje pracę instalacji, jest to więc wyjątkowo tania metoda chłodzenia.

Do biurowców

Pompy ciepła bardzo dobrze sprawdzają się jako instalacja grzewcza oraz chłodnicza w przypadku obiektów biurowych, których zarówno zapotrzebowanie na zimno, jak i ciepło jest znaczne – mówi mgr inż. Paweł Tomaszewski z firmy „BEHRENDT” – grupa SBS Marian Behrendt. Każdemu nowoczesnemu inwestorowi zależy na oszczędności, a tego typu urządzenia pozwalają na obniżenie kosztów eksploatacyjnych w porównaniu do tradycyjnych, konwencjonalnych rozwiązań. Nie mówiąc już o argumentach ekologicznych - wyjaśnia. Zasady funkcjonowania dużych pomp ciepła nie różnią się niczym od małych jednostek, różnice pojawiają się na poziomie technicznym i eksploatacyjnym. Moc urządzenia prawdopodobnie będzie wynosiła więcej niż ok. 200 kW, co oznacza, że system należy dopasować do indywidualnych cech obiektu czy specyfiki jego układu hydraulicznego, co pozwoli na uzyskanie najlepszych parametrów pracy. Oprócz ilości sprężarek czy trybów pracy, projektant będzie musiał zdecydować także o dodatkowych funkcjach systemu, jak równoległe podgrzewanie ciepłej wody użytkowej czy tryb pracy jako wytwornica wody lodowej.

Automatycznie

Nie należy zapomnieć o skonfigurowaniu automatyki z systemem zarządzania budynkiem. Dzięki temu, za pomocą jednego panelu, będzie można zarządzać pracą urządzeń peryferyjnych (wraz z pełną wizualizacją pracy systemu oraz raportami o jej przebiegu) oraz umożliwić zdalny monitoring, czym coraz częściej zajmują się zewnętrzne firmy, z dowolnego miejsca  na świecie reagujące na nawet najmniejszy błąd pracy urządzeń.

Opisane urządzenia doskonale wpisują się w naturalny trend oraz konieczność budowania energooszczędnego. Pompy ciepła zapewniają niskie koszty eksploatacyjne – w porównaniu do gazu zmiennego będą one niższe o ok. 50 %, w przypadku oleju opałowego zaś ok. 70 % (choć podane wartości uzależnione są od aktualnej ceny paliw). Dotyczy to również energii elektrycznej – uzyskujemy korzystny bilans zużycia energii względem energii pierwotnej. W związku z nieemisyjnością systemu oraz minimalnym zużyciem energii elektrycznej inwestorzy mają możliwość skorzystania z licznych programów unijnych i krajowych pozwalających na dofinansowanie projektu.

  • 1
  • 2

1.0
Tagi: Viessmann
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
Karol :
Pompy ciepła nie muszą kosztować fortuny, tak jak ma to miejsce w przypadku pompa Viessmanna. Pompy ciepła produkowane w Polsce (np. A-Pic Design) niczym nie ustępują zagranicznym producentom, a są tańsze.
24 sierpnia 2017 18:15