Giant

Wykształcić sobie kadrę

|
Firma Viessmann inwestuje nie tylko w rozwój technologii, jakość świadczonych usług i swoją kadrę specjalistów, ale dba też o przyszłych pracowników. 1 września Akademia Viessmann, jedyna szkoła z branży technik grzewczych prowadzona przez producenta, inauguruje kolejny rok szkolny.
Dawid Pantera, Menadżer Akademii Viessmann
Dawid Pantera, Menadżer Akademii Viessmann

W czerwcu br. firma Viessmann odebrała statuetkę Ministerstwa Gospodarki "Uhonorowanie przedsiębiorstw, instytucji i osób najbardziej zaangażowanych w promowanie kształcenia zawodowego, efektywną współpracę z przedsiębiorstwami i wdrażanie wśród uczniów ducha przedsiębiorczości". Na 1 września br. zaplanowano inaugurację kolejnego roku Akademii Viessmann, w tym nowego Technikum Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej we Wrocławiu.

 

O szczegóły edukacyjnych działań firmy Viessmann i prowadzonej przez nią Akademii Viessmann zapytaliśmy jej menadżera – Dawida Panterę.

 

Są Państwo firmą czynnie wspierającą młode osoby. Jaka idea przyświeca Państwa działaniom?

 

Kształcenie specjalistów jest priorytetowym elementem działalności firmy Viessmann. Profesjonalne doradztwo, sprzedaż, montaż i obsługa serwisowa naszych urządzeń i instalacji wymaga specjalistycznej wiedzy i praktycznych umiejętności. Zwracamy się w kierunku  obecnych i przyszłych pracowników firm, zapewniając im wartościowe praktyki, staże zawodowe oraz pełną edukację w zakresie technik grzewczych i OZE. Szkoła Akademii Viessmann kształci przede wszystkim osoby dorosłe posiadające wykształcenie średnie (również bez zdanej matury), zawodowe oraz osoby pracujące w branży, chcące podnieść swoje kwalifikacje lub się przekwalifikować i zdobyć nowy, ciekawy zawód. Dzięki temu zyskujemy dobrze wykształconych, rzetelnie przygotowanych i zmotywowanych pracowników - od razu gotowych do pracy na urządzeniach firmy Viessmann. I nie tylko.

 

Od 2003 r. Szkoła Nowoczesnych Technik Grzewczych Akademii Viessmann kształci przyszłych specjalistów branży

 

Wykształcenie, jakie daje absolwentom szkoła i pełnoprawna możliwość wykonywania pracy zawodowej w kraju i za granicą, w połączeniu z rozpoznawalnością marki Viessmann w ponad 70-ciu krajach świata, stawia absolwentów w uprzywilejowanej pozycji. Już w tej chwili zawód związany z branżą grzewczą należy wg instytutu Manpower do 10-tki najbardziej poszukiwanych zawodów w ponad 30-tu krajach. W ciągu najbliższych 10-ciu lat powstanie ok. 70 000 nowych miejsc pracy związanych z Odnawialnymi Źródłami Energii. Ten kierunek to przyszłość.

 

Jakie konkretnie działania wykonują Państwo w ramach współpracy z młodzieżą – studentami i uczniami szkół zawodowych?

 

Od 2003 roku oferujemy kompleksowe kształcenie w Szkole Nowoczesnych Technik Grzewczych Akademii Viessmann. Słuchaczem Akademii może zostać każdy absolwent szkoły średniej lub zawodowej. Co warte zaznaczenia – jest to jedyna tego typu szkoła w branży prowadzona przez producenta. Jednocześnie, to jedyna szkoła Viessmann na świecie o uprawnieniach szkoły publicznej. Zajęcia w Akademii w zdecydowanej większości prowadzone są w systemie on-line – na żywo, w godzinach wieczornych. Zajęcia praktyczne odbywają się w wybrane soboty i niedziele – w jednym z oddziałów szkoły wybranym przez słuchacza we Wrocławiu, Mysłowicach, Piasecznie, Komornikach. Absolwenci Akademii po 2 latach nauki uzyskują tytuł i dyplom: Technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz liczne certyfikaty np. uprawniające do montażu urządzeń Viessmann oraz instalacji OZE.

 

Wykształcenie, jakie daje absolwentom szkoła umożliwia wykonywanie pracy zawodowej zarówno w kraju, jak i za granicą
 

1 września br. planujemy inaugurację kolejnego projektu związanego z edukacją. Właśnie wtedy na swoje pierwsze zajęcia zaprosi dzienne Technikum Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej we Wrocławiu, które od tego roku działać będzie pod patronatem firmy Viessmann. Zainteresowanie tym kierunkiem przerosło nasze oczekiwania. Uczniom udostępniony zostanie nowoczesny sprzęt, nacisk położony na praktykę, pozwoli im zdobyć atrakcyjną specjalizację, a po skończeniu szkoły także pracę w firmie Viessmann.

 

Dlaczego w 2003 r. zdecydowali się Państwo uruchomić taką placówkę? Jakie były początki instytucji? Jak szkoła rozwinęła się przez 12 lat funkcjonowania?

 

Dynamiczny rozwój nowoczesnych rozwiązań technik grzewczych firmy Viessmann w latach 60. ubiegłego wieku stał się bezpośrednim impulsem do wprowadzenia specjalistycznych szkoleń. W latach 60-tych powołano do życia Akademię Viessmann. W Polsce nowoczesne rozwiązania techniczne zaczęły być intensywnie wprowadzane dopiero od początku lat 90-tych ubiegłego stulecia, potrzeba przekazywania nowej wiedzy była i nadal jest szczególnie ważna. Od samego początku funkcjonowania firmy w Polsce Akademia Viessmann prowadziła szkolenia dla projektantów, sprzedawców oraz wykonawców systemów grzewczych. Istotną grupę stanowili  przedstawiciele branż pokrewnych, architekci czy kominiarze.

 

Jedna z sal wykładowych Akademii Viessmann

 

W 2003 roku rozpoczęła działalność Szkoła Nowoczesnych Technik Grzewczych Akademii Viessmann, oferująca kompleksową, 2-letnią formę kształcenia opartą o program Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu. Już po pięciu latach 400 naszych absolwentów nie miało żadnych problemów ze znalezieniem zatrudnienia, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Od 2012 r. zmienił się system edukacji i duży nacisk został położony na Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe. Od 2013 r. Szkoła Akademii Viessmann prowadzi kształcenie w oparciu właśnie o Kursy – które gwarantują efektywny sposób kształcenia i zdobywania kwalifikacji w zawodzie.

 

Czy planują Państwo uruchomienie kolejnych oddziałów?

 

Na chwilę obecną nie planujemy otwierania nowych oddziałów Akademii. Kształcenie w systemie on-line (e-learning) pozwala dotrzeć do wszystkich zainteresowanych, niezależnie od tego, w jakiej części kraju mieszkają.

 

Czy absolwenci Akademii Viessmann mogą liczyć na zatrudnienie w Państwa firmie?

 

Oczywiście – właśnie po to powstała Akademia Viessmann. Dzięki praktycznemu szkoleniu uczniowie znajdują zatrudnienie w Salonach Firmowych Viessmann, Firmach Partnerskich lub bezpośrednio w firmie Viessmann, ale potrzebni są wszędzie tam, gdzie wykorzystywane są Odnawialne Źródła Energii (OZE). Nasi Absolwenci posiadając m.in. państwowy dyplom kwalifikacji zawodowych w wersji Europass mogą wykonywać swoją pracę zarówno w kraju, jak i zagranicą.

 

Czy w imieniu swoich podopiecznych mogą Państwo pochwalić się jakimiś osiągnięciami, które przynajmniej częściowo są zasługą Państwa i podjętych przez Państwa inicjatyw?

 

W uznaniu za prowadzoną działalność edukacyjną Akademia Viessmann była wielokrotnie nagradzana statuetką „Złotego Instalatora”, "Verba docent". W 2009 innowacyjny program oraz profil szkoły, a przede wszystkim jakość kształcenia i duże perspektywy zatrudnienia dla absolwentów zostały zauważone i docenione przez kapitułę konkursu „Teraz Polska”. W maju 2015 r. otrzymaliśmy nagrodę Ministerstwa Gospodarki za „szczególne osiągnięcia w promowaniu i realizacji szkolenia zawodowego, efektywną współpracę ze szkołami ponadgimnazjalnymi oraz zapewnienie praktyk i staży zawodowych dla uczniów”. Te nagrody i wyróżnienia to właśnie zasługa naszych podopiecznych, ich zapału i chęci zdobywania praktycznej wiedzy. Dzięki nim możemy działać z sukcesami już 12. rok.

 

Dzięki zdobytemu wykształceniu i licznym kwalifikacjom, uczniowie i absolwenci znajdują zatrudnienie w firmie

 

Mamy nadzieję, że nasz nowy projekt edukacyjny – patronat nad Technikum Odnawialnych Źródeł Energii - zbierze równie dobre recenzje od uczniów i ekspertów w branży. Monitorujemy losy naszych absolwentów. Wielu z nich prowadzi własną działalność wykonawczą, handlową, doradczą lub serwisową. Działają z powodzeniem na rynku, na którym panuje duża konkurencja. I to jest ich największe osiągnięcie - pracują sami dla siebie, zatrudniają pracowników i ciągle się rozwijają.

 

Dziękuję za rozmowę i życzę kolejnych wielu sukcesów zarówno Panu, Akademii Viessmann i jej nowemu projektowi, jak również obecnym oraz przyszłym absolwentom!


4.0
Tagi: Viessmann
Napisz pierwszy komentarz