Giant

Biuro pełne zapachu

|
Biuro jest miejscem, w którym codziennie kontaktuje się ze sobą duża grupa ludzi. Stosowane przez pracowników perfumy, potliwość wywołana nadmiernym stresem czy niedostateczne wietrzenie pomieszczeń sprawiają, że przestrzeń biurowa wypełnia często nieprzyjemna mieszanka zapachowa.

Jak zadbać o właściwą woń w biurze i dlaczego jest to ważne?  

Aroma design – nowoczesna aranżacja biura

Wbrew pozorom, aranżacja przestrzeni biurowej nie powinna opierać się wyłącznie na zaprojektowaniu wnętrza oraz jego praktycznym wyposażeniu. Istotny, choć często pomijany, jest także zapach, jaki wypełnia biuro. Nie każdy jest świadomy tego, iż fakt, że w przestrzeni biurowej pachnie lawendą, a nie lunchem, ma duże znaczenie dla firmy. Co pomyśli klient wchodzący do biura, gdzie czuć stęchliznę? Wbrew pozorom tę woń można spotkać dosyć często, również w salach konferencyjnych i gabinetach dyrektorów. Czy jest to informacja o profesjonalnej, nowoczesnej obsłudze? Raczej o braku higieny i przestarzałym sposobie prowadzenia biznesu, niebudzącym zaufania – tłumaczy Anita Romanowska, ekspert wizerunku zapachowego z firmy Aroma Design.

Aromaterapia dla pracowników

Aroma design, czyli właściwy dobór zapachów do biura, może przyczynić się do tworzenia profesjonalnego wizerunku firmy. Jednak w przypadku przestrzeni biurowych, celem rozpylania określonych zapachów powinno być nie tylko zamaskowanie negatywnych aromatów, ale przede wszystkim wykorzystanie stosowanych zapachów do motywacji pracowników. Jak to możliwe? Wystarczy odpowiedni dobór motywów zapachowych, aby skutecznie pobudzić do pracy czy wpłynąć pozytywnie na koncentrację. Zapachy w postaci profesjonalnych perfum do biura są w stanie w dużym stopniu kształtować nastroje osób przebywających w przepełnionych wonią pomieszczeniach. Wybór właściwego aromatu może skutecznie zwiększyć wydajność pracowników i poprawić ich samopoczucie. W biurze można stworzyć radosny nastrój za pomocą kompozycji zapachowych zawierających nuty cytrusowe: limonki, pomarańczy, mandarynki. Takie zapachy dodają energii do działania i pobudzają lepiej niż kawa – przekonuje Anita Romanowska. Jesienią, aby zapobiec wpływom deszczowej, szarej aury, można łatwo zmienić samopoczucie i spowodować chęć do pracy, rozpylając wspomniane cytrusowe zapachy. Niektóre kompozycje zapachowe wywołują nawet entuzjastyczne nastawienie. Kolejną zaletą nut cytrusów jest to, że powodują koncentrację umysłu – dodaje.

Perfumy biurowe mogą również niwelować negatywny wpływ stresu. Aromat białej herbaty, lawendy czy lilii wodnej sprawia, że ogólne napięcie zostanie zastąpione uczuciem ulgi i rozluźnienia.

Samopoczucie pracownika Zalecane nuty zapachowe
Rozdrażnienie Olejek pomarańczowy, różany, z drzewa sandałowego, rozmarynowy
Zniechęcenie, apatia Olejek cytrynowy, miętowy, limetkowy
Ogólne napięcie, przemęczenie Olejek lawendowy, bergamotkowy, eukaliptusowy

Wybierając właściwy aromat do przestrzeni biurowej, warto skorzystać z porad specjalisty z zakresu aroma desingu. Przypadkowy aromat może bowiem nie tylko nie odpowiadać charakterowi prowadzonej działalności, ale również negatywnie wpływać na pracowników. Osoby niezdecydowane na konkretną nutę zapachową mają możliwość przetestowania poszczególnych wariantów za pomocą spray testerów. Dzięki nim można uzyskać pewność, który z zapachów najlepiej sprawdza się w danym biurze.

Jak stosować?

Funkcja odpowiedniego zapachu w biurze jest zrozumiała. Jak jednak stosować konkretne nuty zapachowe, aby skutecznie oddziaływały na pracowników? W jaki sposób rozprzestrzeniać aromat, aby ten nie ulotnił się w ciągu kilkunastu minut, ani nie przytłaczał intensywnością?

Właściciele biur mają kilka opcji do wyboru. Wszystko zależy od nakładu finansowego oraz efektów, jakie chce się osiągnąć poprzez zastosowanie konkretnych nut zapachowych.

Jeśli aromaterapia ma być zabiegiem sporadycznym, skierowanym jedynie do konkretnego pracownika (np. w momencie jego senności bądź problemów z koncentracją), można pokusić się o zakup kominków olejkowych. Ze względu na niewielki rozmiar i koszt nie będzie on stanowił zbytniego obciążenia finansowego i przestrzennego dla biura. Jednak ten rodzaj dystrybucji zapachów nie jest rozwiązaniem idealnym. Źródło ognia w kominku, jak również tłuste olejki w jego misie, mogą stanowić poważne zagrożenie dla sąsiadujących z urządzeniem dokumentów. Ponadto podgrzewany olejek może utracić niektóre nuty zapachowe. Poza tym kominek olejkowy, proporcjonalnie do swojej wielkości, będzie oddziaływał na niewielkie powierzchnie - wyjaśnia ekspert Aroma Design.

W przypadku dużych powierzchni biurowych nie sprawdzą się również nawilżacze aromatyczne. Dodatkowo zagrożeniem w przypadku tego rodzaju aplikacji aromatu jest wzrastająca wilgoć w pomieszczeniu. W związku z tym stosowanie nawilżaczy zalecane jest w pomieszczeniach dobrze klimatyzowanych, co z drugiej strony zagraża zamierzonemu efektowi, jaki mają osiągnąć zastosowane olejki.

Jak zatem zadbać o właściwy i bezpieczny poziom zapachu w biurze? Wystarczy zaopatrzyć się w profesjonalny aromatyzer. Urządzenie wyposażone jest w programator działania, dzięki czemu nie wymaga manualnej obsługi. Ponadto na rynku dostępne są modele o zróżnicowanym zasięgu działania (od kilku do nawet kilkuset metrów), co ułatwia dostosowanie urządzenia do własnej przestrzeni biurowej.

Do aromatyzerów używa się perfum do wnętrz z neutralizatorem, dzięki czemu niwelowane są niepożądane zapachy, jakie mogą pojawić się w biurze – zaznacza Anita Romanowska. Mniejsze urządzenia można postawić na komodzie, większe na podłodze lub zamontować na ścianie. Istnieją też modele, które można podłączyć do systemu wentylacji w budynku.

Aromatyzery elektryczne dostępne są na rynku już od 260 zł.

Decydując się na konkretne zapachy w biurze, warto pamiętać również o ich odpowiedniej intensywności. Najbardziej pożądanym jest delikatny, dyskretny aromat. Potwierdziły to również wyniki badań opublikowane przez Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej we Wrocławiu. Przeprowadzony na grupie 80 osób test dowiódł, że najlepszy wpływ na nastrój badanych miał zapach dyskretny i subtelny.


2.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz