Giant

Cały świat jest mym biurem

|
Wizualizacja siedziby Polski Koks, fot. Archas Design
Wizualizacja siedziby Polski Koks, fot. Archas Design
Większość z nas uważa, że potrafi oddzielić życie zawodowe od prywatnego. Badania jednak mówią co innego – co najmniej trzy czwarte osób wykonujących pracę biurową przyznaje, iż zdarza im się pracować w weekendy i poza wyznaczonymi godzinami.

Według psychologów i specjalistów biznesu, nie należy łączyć życia zawodowego z prywatnym. Takie rozgraniczenie pomaga w zmniejszeniu poziomu stresu, służy lepszym kontaktom z rodziną i pozwala na niezbędny dla wszystkich relaks i odpoczynek. Czy jednak współczesne czasy na to pozwalają?

 

Praca na wakacjach i przy telewizorze

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Harris Interactive na zlecenie firmy Microsoft, aż 77 proc. pracowników biurowych poświęca weekendy i czas poza godzinami pracy na wykonywanie obowiązków zawodowych. Co więcej, ponad połowa respondentów twierdzi, iż musi być dostępna poza tradycyjnym czasem pracy i wykonać powierzone im zadania bez względu na miejsce, w którym aktualnie się znajdują.

Dom oznacza zazwyczaj odpoczynek, wykonywanie prac domowych i spędzanie chwil z rodziną. Jednak jak wynika z badania, czas teoretycznie wolny często poświęcany jest na pracę zawodową. Aż 44 proc. ankietowanych pracuje w trakcie oglądania telewizji; 36 proc. podczas jedzenia posiłku w domu; 19 proc. w łazience; 9 proc. w trakcie kąpieli i 4 proc. w trakcie… stosunku intymnego!

Przy tych danych nie dziwi fakt, że prawie połowa osób wykonuje obowiązki służbowe również na wakacjach. Siedmiu na dziesięciu pracowników oczekuje od miejsc publicznych, takich jak lotnisko, przystanek tramwajowy lub kolejowy, kawiarnia, park, gabinet lekarski, sklep czy galeria handlowa, warunków do wykonywania pracy

Dlaczego jednak tak wiele osób podejmuje decyzję o pracy poza biurem? Głównie dlatego, iż jest to po prostu konieczność – 40 proc. respondentów twierdzi, iż ma za dużo pracy i za mało czasu. Niektórzy jednak robią to na własne życzenie – według 39 proc. ankietowanych pozwala im to na bardziej elastyczny dzień pracy.

 

Poza biurem pracuje się… efektywniej!

Tylko 21 proc. osób twierdzi, iż najlepiej myśli im się w miejscu pracy. Pozostali na najlepsze pomysły wpadają w innych miejscach. Czemu? Poza biurem praca nie kojarzy się z koniecznością szybkiego wykonywania nieciekawych zadań, takich jak odpowiedzi na maile. Można sobie wtedy pozwolić na działania strategiczne, w ramach których analizuje się i myśli bardziej dowolnie. Z tego względu ponad połowa pracowników uznaje za niezbędny swobodny dostęp do potrzebnych plików i liczy na bezpieczeństwo swoich danych.

Dla 33 proc. respondentów najlepsze pomysły pojawiają się w domu, dla 35 proc. w trakcie drogi do biura, 13 proc. tuż przed snem, 11 proc. w miejscu publicznym, np. w kawiarni czy bibliotece, a aż dla 16 proc. pod prysznicem.

Co ciekawe, elastyczność w ramach miejsca i czasu pracy stanowi niezwykle kuszącą opcję dla większości ankietowanych. Aby zwiększyć elastyczność pracy, ponad połowa ankietowanych byłaby w stanie pracować dłużej, a aż 1/5 byłaby skłonna przyjąć… niższą pensję!

 

Różnice płci

Badania przedstawiają również stosunek kobiet i mężczyzn do pracy. Jak się okazuje, mężczyźni są bardziej skłonni do łączenia życia zawodowego z prywatnym. Poza godzinami pracy na obowiązki zawodowe czas poświęca 86 proc. mężczyzn i „tylko” 70 proc. kobiet. Mężczyźni są również częściej skłonni pracować zarówno na wakacjach, jak i w trakcie zwolnienia chorobowego czy też podczas wyjścia na obiad lub kolację.

Trwają ciągłe dyskusje na temat łączenia życia zawodowego i prywatnego. Nowoczesne technologie mobilne pomagają jeszcze bardziej zatrzeć granicę między nimi. Dostęp do danych i plików właściwie z każdego miejsca umożliwia pracę niemal w każdej sytuacji.

Rynek pracy sprawia także, że pracownicy są bardziej zdeterminowani, by osiągnąć sukces zawodowy czy też by utrzymać obecne stanowisko. Jak więc będzie w tym kontekście wyglądała przyszłość?


0.0
Tagi:
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
kinga :
jak ktoś lubi pracować to niby czemu ktoś każe mu utrzymywać jakiś balans. Każdy ma pasję, jak praca to pasja
4 grudnia 2013 20:54