Giant

Rośnie popularność pracy zdalnej

Już co siódma firma w Polsce zatrudnia pracowników zdalnych lub stwarza warunki do pracy w tym trybie.

Na oferowanie pracy w trybie mobilnym decydują się przede wszystkim firmy IT, a także te zajmujące się finansami i bankowością. Coraz częściej z pracy stacjonarnej rezygnują również graficy i programiści. Coraz więcej osób jest zdania, iż praca zdalna może być równie efektywna, jak ta w biurze.


 

Aż 73 proc. małych i średnich firm przywiązuje uwagę do mobilności i pracy zdalnej, jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez IPSOS Mori na zlecenie Microsoftu. Jak twierdzi 77 proc. respondentów, praca na odległość oraz możliwości oferowane przez tzw. usługi w chmurze mogą pozytywnie przełożyć się na wyniki pracy.


 

Chmura obliczeniowa jest modelem przetwarzania danych, który pozwala na dostęp do zgromadzonych informacji za pośrednictwem internetu. Zasoby te mogą być szybko dostarczane do wszystkich upoważnionych użytkowników, którzy mogą je dowolnie zmieniać.


 

Pracownicy chcą pracować mobilnie oraz mieć dostęp do swoich danych niezależnie od tego, w jakim miejscu się znajdują lub z jakiego urządzenia korzystają. Na tzw. „mobility” składają się dwa elementy. Jednym z nich jest mnogość urządzeń, z których mogę wykonywać pracę – komputery, smartfony i tablety. Drugim jest możliwość wykonywania pracy z dowolnego miejsca. Pracownik może to robić przy biurku, ale również będąc w drodze do domu, czy też w trakcie podróży w pociągu lub w jeszcze innym miejscu – komentuje Jarosław Sokolnicki z Microsoftu.


 

Zauważalnym trendem jest budowa infrastruktury przedsiębiorstwa rozpoczynająca się właśnie od stworzenia odpowiedniego systemu do pracy mobilnej. 65 proc. firm deklaruje, iż wykorzystuje chmurę obliczeniową. Dzięki temu pracownicy mają możliwość elastycznego kształtowania godzin pracy. Jest mnóstwo dedykowanych systemów, do których musimy mieć dostęp niezależnie od miejsca, w jakim się znajdujemy, gdyż są one związane z naszą pracą. Na co dzień potrzebne nam jest odpowiednie oprogramowanie do pracy z dokumentami na dowolnym urządzeniu. Tego typu rozwiązania ułatwiają także komunikowanie w obrębie spotkań większych zespołów. Chmura pozwala na uczestniczenie w konferencjach i spotkaniach bez względu na to, gdzie się znajdujemy. Takie rozwiązania dają nam elastyczność i możliwość wyboru. Możemy pracę wykonywać w godzinach, które nam najbardziej pasują – podkreśla Jarosław Sokolnicki.


 

Przeciwnicy pracy zdalnej mówią, iż taki system uniemożliwia im bezpośrednią kontrolę nad podwładnymi. Zwolennicy jednak uważają, iż minusy pracy mobilnej są mniejsze niż korzyści z niej wynikające. Dzięki mobilności możemy być bardziej produktywni niż w trakcie pracy przy biurku. Często zdarza się, iż w nietypowych miejscach wpadamy na świetne pomysły i możemy się tymi pomysłami dzielić z innymi. Z drugiej strony, mobilność to pewien model pracy i funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jeżeli pracodawca przykładowo chciałby wdrożyć jakiś program, w którym zatrudnia pracujące mamy, technologia przychodzi mu z pomocą. Osoby pracujące zdalnie mogą dzięki najnowszym rozwiązaniom spełniać się zawodowo i normalnie wypełniać swoje obowiązki – przekonuje przedstawiciel Microsoftu.

Warto wspomnieć również o aspekcie finansowym. Korzystanie z chmur obliczeniowych może przynieść oszczędności rzędu nawet 20 proc., jak wynika z badań IDC. Jednym z głównych czynników jest redukcja kosztów oraz zupełnie nowy sposób współpracy. Wymaga to odpowiednich narzędzi, wspierających użytkowników, aby mogli wspólnie pracować nad dokumentem lub się widzieć, słyszeć i udostępniać prezentacje multimedialne – dodaje Jarosław Sokolnicki.


 

Według szacunków 3 proc. zatrudnionych pracuje mobilnie. W Europie współczynnik ten wynosi 15 proc.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz