Giant

Iluminacje i festiwale, czyli święta w miastach

|
Iluminacje w Łodzi
Dekoracje w Łodzi
Gdzie znajduje się najwyższa udekorowana choinka w Polsce, a które miasto zostało przyozdobione przez osiem zaprzęgów reniferów? Jakie świąteczne atrakcje czekają w dużych, a jakie w mniejszych miastach?

Święta Bożego Narodzenia już w przyszłym tygodniu, o czym przypominają imponujące dekoracje na ulicach miast. W sklepach dominują świąteczne promocje, wyprzedaże i ozdoby, a także wszechobecne kolędy. Już od kilku tygodni odbywają się wyjątkowe wydarzenia, festiwale i spotkania, które wprowadzają jedyną w swoim rodzaju atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Jak wyglądają przygotowania do świąt w poszczególnych miastach?

 

Warszawa

 

Warszawa, jak można się spodziewać po stolicy kraju, oświetlona jest największą iluminacją w Polsce. 7 grudnia rozświetliła ona Trakt Królewski, Stare i Nowe Miasto, place, skwery i kilka warszawskich ulic po obu stronach Wisły. Światełka na Trakcie Królewskim ciągną się aż 10 km. Dekoracje rozświetlają Warszawę już po raz szósty. Iluminacja wykonana jest z najwyższej jakości oświetlenia choinkowo-dekoracyjnego, z wykorzystaniem technologii energooszczędnych diod ECO-LED. Dodatkową atrakcją jest dekoracja na Rynku Nowego Miasta, na którą składają się kilkumetrowe zabawki (miś, koń na biegunach, bębenek). Bez wątpienia niezwykły jest miś, który czyta świąteczne bajki przechodniom. Buzia misia jest animowana światłem, a jego pyszczek porusza się w rytm czytanych opowieści.

 

7 grudnia zapłonęła również wyjątkowa, 27-metrowa choinka na Placu Zamkowym, prawdopodobnie najwyższa w Polsce. Każdego sezonu na choince prezentowana jest inna kolorystyka i sekwencja wzorów i także w tym roku dekoracja wyróżnia się na tle wcześniejszych lat. Dzień zakończył się barwną paradą, na czele której wystąpił Mikołaj ze swoimi pomocnikami. Przejechała ona z Placu Zamkowego przez Krakowskie Przedmieście i zakończyła się na rondzie de Gaulle'a.

 

Tradycją warszawską jest również spotkanie Prezydent Warszawy z mieszkańcami podczas tzw. Warszawskiego Spotkania Wigilijnego. W tym roku odbyło się ono 15 grudnia już po raz dziesiąty. Podczas imprezy skosztować można było wigilijnych potraw - pierogów z kapustą i grzybami, barszczu, bigosu - a także wziąć udział w warsztatach plastycznych czy też posłuchać kolęd w wykonaniu m.in. Chóru Akademickiego Politechniki Warszawskiej, a także Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego.

 

Wyjątkowa iluminacja kosztowała miasto 10 mln złotych, przy czym kupowana ona była etapami przez trzy lata. Cena obejmuje zakup, montaż, demontaż, konserwację i przechowywanie dekoracji.

 

Łódź

 

Unikalne dekoracje zapowiadają również święta w Łodzi. Iluminacja składa się z 77 choinek i 8 zaprzęgów reniferów. Oświetla ona ulicę Piotrowską, lecz z uwagi na remont jej części, w tym roku nie zamontowano całości oświetlenia. Koszt zakupu tych dekoracji, ich montażu, demontażu, utrzymania, konserwacji i magazynowania wynosi około 2 mln zł.

 

Miasto przeznaczyło również 10 000 zł na organizowane co roku przez Radio Łódź spotkanie wigilijne. Taka sama kwota wsparła wigilię przygotowywaną przez łódzki Caritas.

 

Lublin

 

Lubelską tradycją jest Festiwal Bożego Narodzenia, organizowany od trzech lat przez Prezydenta Lublina wspólnie z Przeorem klasztora oo. Dominikanów. Trwa on od 18 grudnia do 6 stycznia i gromadzi mieszkańców i gości miasta przy Szopce Bożonarodzeniowej, która staje się miejscem świątecznych występów artystycznych i wspólnego kolędowania.

 

22 grudnia Ojcowie Dominikanie organizują Wigilię Starego Miasta, na którą już po raz czternasty zaproszeni są mieszkańcy Lublina. Ustawiony zostanie wtedy stół z potrawami wigilijnymi, odbędzie się również wspólne ubieranie choinek, Bożonarodzeniowy korowód wokół Trybunału oraz składanie życzeń i łamanie się opłatkiem. Najmłodsi uczestnicy zostaną obdarowani upominkami przez Mikołaja.

 

Inną atrakcją miasta jest możliwość zwiedzenia Miasteczka Betlejem w krużgankach Klasztoru oo. Dominikanów w dniach 21 grudnia – 6 stycznia. Zostało ono wykonane przez dzieci w ramach warsztatów Aniołkowo.

 

Lublin w okresie świątecznym przyozdobiony jest zimowymi dekoracjami: Ratusz rozświetlają lampki, a wzdłuż lubelskiego deptaka zawieszona jest iluminacja sponsorowana przez Perłę Browary Lubelskie. Spółki miejskie LPEC, MPK i MPWiK ufundowały natomiast świąteczną choinkę.

 

Bielsko-Biała

 

Świąteczne atrakcje czekają również w Bielsko-Białej. Tuż przed Bożym Narodzeniem,w dniach 21-22 grudnia, na Starówce odbędzie się organizowany już po raz siódmy jarmark świąteczny. W jego trakcie odbędzie się koncert kolędowy na Rynku Starego Miasta, podczas którego wystąpi Sebastian Karpiel-Bułecki z zespołem Zakopower, a także lokalne zespoły muzyczne, w tym Studio Piosenki, Studio Operowe AD LIBITUM, Chórek Dziecięcy PINOKIO, Dzień Dobry, Kamuflaż oraz The Plodders. Wśród atrakcji wymienić można również bezpłatną karuzelę oraz stoiska handlowe i gastronomiczne, oferujące degustację potraw regionalnych. Na jarmarku kupić będzie można również ozdoby choinkowe i stroiki świąteczne. Co roku w kiermaszu biorą udział m.in. producenci naturalnych wyrobów wędliniarskich, ręcznie rzeźbionych świec, ceramiki artystycznej, aromatycznych przypraw, ryb słodkowodnych, miodów i ich przetworów.

 

Iluminacja na największej w Bielsku-Białej choince, zlokalizowanej na placu Chrobrego, zostały zapalone 6 grudnia. Światełka, w obecności Mikołaja oraz wielu mieszkańców miasta, włączył Prezydent Miasta Bielska-Białej. Główne ciągi komunikacyjne ozdobiły świecące girlandy, a na Placu Wojska Polskiego i na Rynku ustawiono choinki. Drzewka znalazły się również m.in. na placu przed katedrą św. Mikołaja, na skrzyżowaniu ulic Lwowskiej i Krakowskiej, a także przed Ratuszem. W mieście napotkać się można także na przestrzenne drzewko świetlne, anioły przestrzenne, szopkę na murze zamku Sułkowskich oraz dekorację fontanny przed Teatrem Polskim.

 

Bytom

 

Świąteczna atmosfera nie ominęła także Bytomia. Już 20 grudnia przy ulicy Dworcowej odbędzie się Bytomska Wigilia ze świątecznym barszczem i piernikami. Uroczystość będzie okazją do wysłuchania pastorałek i kolęd, przygotowanych m.in. przez Chór „ Jesienne Wrzosy” oraz Towarzystwo Śpiewacze „Chorus Sancto Gregorius”.

 

Ciekawym wydarzeniem w Bytomiu jest Orszak Trzech Króli, organizowany 6 stycznia na rynku przez Gminę Bytom we współpracy z Sekcją ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezji Gliwickiej. Za przygotowanie techniczne i przygotowanie inscenizacji Bożonarodzeniowej gmina zapłaciła ponad 3000 zł.

 

Za ozdobienie miasta dekoracjami świątecznymi odpowiadają dwie jednostki miejskie: Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej oraz Miejski Zarząd Dróg i Mostów. Pierwszy z nich zakupił ozdoby za około 163 000 zł, wśród których znalazły się napisy WESOŁYCH ŚWIĄT i DOSIEGO ROKU, girlandy i latarnie. Umieszczono również choinki wraz z oświetleniem w takich miejscach jak plac Wolski, Rynek, fontanna na pl. Sikorskiego, zieleniec Stolarzowicka, zieleniec św. Cyryla czy też w okolicach parku Konopnickiej oraz skrzyżowania Strzelców Bytomskich i Łokietka. Natomiast Miejski Zarząd Dróg i Mostów zdecydował się wydać prawie 60 000 zł za wydzierżawienie dekoracji świątecznych na latarniach w pasie drogowym.

 

 

Święta odczuwalne są już w każdym mieście. Wspaniałe iluminacje oglądać można nie tylko w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, ale też mniejszych – np. w Lublinie i Bytomiu. Nieodłącznym elementem świątecznych dekoracji są oświetlone choinki, a w nastrój świąt wprawiają jarmarki, festiwale i koncerty. Warto zwiedzić swoje miasto, aby ujrzeć efekty starań organizatorów świątecznych aktrakcji.

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz