Proton Office

Fitness w biurze

Artykuł

|
Praca biurowa wiąże się z pozycją siedzącą przez wiele godzin w ciągu dnia. Pozostawanie w jednej pozycji oraz brak dodatkowej aktywności fizycznej poza godzinami pracy może być niebezpieczny dla organizmu. Czy można jednak być aktywnym fizycznie w biurze?

Niezdrowy bezruch

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna w życiu człowieka, szczególnie gdy większość dnia spędza się za służbowym biurkiem, a jego głównym środkiem lokomocji jest samochód. Problem tzw. biernego trybu życia jest na tyle poważny, że od kilkunastu lat szczególną uwagę poświęca mu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Przeprowadzone przez WHO badania jasno wskazują, że zaniedbywanie aktywności fizycznej jest poważnym problemem Polaków. W rankingu 41 państw zajęliśmy aż 32 pozycję pod względem zaniedbywania własnej fizycznej aktywności.

Dlaczego jednak ruch jest tak ważny? Przecież szereg rozwiązań technologicznych coraz rzadziej wymaga od człowieka jakiegokolwiek wysiłku. Powoli każdy przyzwyczaja się do tego, że do pracy przyjedzie własnym samochodem, a bramę czy garaż otworzy za pomocą pilota bądź smartfonu. Jednak tego rodzaju podejście bardzo szybko może doprowadzić do ogólnego spadku życiowej energii.

Poziom aktywności fizycznej ma bezpośredni wpływ na tzw. pułap tlenowy, który jest jednym z zasadniczych wskaźników wydolności ludzkiego organizmu. Pułap wskazuje ilość tlenu, jaka jest zużywana przez ludzki organizm w ciągu minuty. Im większa aktywność fizyczna organizmu, tym limit pułapu tlenowego również się zwiększa. Patrząc na problem z drugiej strony: im pułap tlenowy mniejszy, tym każda aktywność fizyczna stanowi większe obciążenie dla organizmu. Obniżenie pułapu tlenowego przekłada się również na zmniejszenie ogólnej wydajności organizmu.

Człowiek stworzony jest do ruchu. Siedzący tryb życia - praca za biurkiem, jazda samochodem i brak ruchu - działa bardzo negatywnie na nasze ciała – mówi Magdalena Kośmicka, instruktor fitness, permo.pl. Zmniejsza się zużycie energii, a co za tym idzie zwiększa się masa ciała i może wystąpić cukrzyca. Zakłóca to również pracę naszego układu trawiennego. Siedzący tryb życia powoduje zaburzenia równowagi, zmniejszenie kondycji fizycznej, siły naszych mięśni oraz doprowadza do zwapnienia kości, bólów stawów i kręgosłupa. Brak ruchu osłabia znacznie serce i płuc, co wiąże się z niewydolnością układu krążenia. Wszystkie te czynniki składają się na obniżenie standardu naszego życia.

 

Aktywne biuro

Dbałość o odpowiedni poziom aktywności fizycznej może być dużym problemem dla osób aktywnych zawodowo. Spędzanie większości czasu w biurze, zabieranie pracy do domu czy częste wyjazdy w służbowe delegacje nie sprzyjają regularnym wizytom na siłowni czy chociażby systematycznym ćwiczeniom w domowym zaciszu. Rozwiązaniem tego rodzaju sytuacji może być fitness w biurze. Wbrew pozorom wykonywanie niektórych ćwiczeń jest możliwe w miejscu pracy. Co więcej, nie wymaga z reguły zbyt dużych nakładów finansowych czy dodatkowych przerw w pracy.

Niektóre ćwiczenia można nawet wykonywać jednocześnie pracując i koncentrując uwagę na innych czynnościach. Nie trzeba się przebierać ani specjalnie szykować do zajęć czy wychodzić z biura – zaznacza Magdalena Kośmicka. Ćwiczenia w ramach programu „Aktywne biuro” trwają max. 20 min i skupiają się na odprężeniu wszystkich odcinków kręgosłupa. Większość ćwiczeń wykonujemy siedząc przy biurku. Ćwiczenia na odprężenie kręgosłupa i stawów, które tak często dają się we znaki podczas siedzącej pracy, to zaledwie kilka minut - dodaje.

Ćwiczeniami, które bez przeszkód można wykonywać podczas pracy przy biurku są tzw. ćwiczenia izometryczne. Polegają one na czynnym napinaniu mięśni. Atutem każdego z nich jest łatwość ich wykonania oraz brak konieczności organizowania dodatkowej przestrzeni czy sprzętu. Aby przekonać, że ćwiczenia izometryczne idealnie nadają się do biura, poniżej przedstawiamy jedno z nich:

Ćwiczenie izometryczne autorstwa Magdaleny Kośmickiej

Siedząc wygodnie na biurowym fotelu czy krześle, napnij mięśnie brzucha, a nogi unieś na wysokość siedziska fotelu/krzesła. Zadbaj o to, aby nogi były wyprostowane i napięte. Wytrzymaj w tej pozycji ok. 30 sek. Po rozluźnieniu powtórz całe ćwiczenie 5 razy.

Powyższy przykład jasno wskazuje, że ćwiczenia izometryczne nie są wcale skomplikowane i idealnie nadają się do biura. Wykonywanie tego rodzaju ćwiczeń może być często niezauważalne przez współpracowników. Natomiast regularny trening izometryczny ułatwi zachować odpowiedni poziom fizycznej aktywności w ciągu dnia.

Dowodem na to, że brak aktywności fizycznej wśród pracowników siedzących staje się coraz poważniejszym problemem, jest pojawienie się na rynku urządzeń mobilizujących do ruchu w biurze. Jednym z nich jest nietypowy steper. Umieszczony pod biurkiem i połączony bezpośrednio z komputerem wymaga od osoby siedzącej przy biurku wykonywanie ćwiczeń na tym urządzeniu. W przypadku zarejestrowania przerwy w ćwiczeniach, urządzenie automatycznie odłącza komputerową myszkę, a tym samym znacznie utrudnia pracę na komputerze. Tego rodzaju rozwiązanie może wydawać się nieco niekonwencjonalne, jednak najważniejsza jest jego skuteczność i mobilizacja do fizycznej aktywności przy biurku.

Problem ograniczonej aktywności fizycznej wśród pracowników coraz częściej zauważają również pracodawcy. Wzrasta popularność dodatkowych benefitów, takich jak karnety na siłownię czy basen. Otrzymanie bezpłatnej miesięcznej wejściówki z pewnością zachęca pracownika do bardziej regularnych wizyt w ośrodkach sportowych. Sportowy karnet zapewniony przez pracodawcę jest zarówno zachętą, jak również znacznym odciążeniem domowego budżetu pracownika.

 

Ruch się opłaca

Zainteresowanie pracodawcy poziomem fizycznej aktywności pracowników może przełożyć się pozytywnie na wyniki firmy. Wraz ze wzrostem aktywności zwiększa się ogólna wydajność organizmu człowieka. Ta zaś bezpośrednio przekłada się na efektywność pracy podwładnego.

Z perspektywy pracodawcy troska o aktywność fizyczną pracownika to kluczowy aspekt zatrudnienia. Przede wszystkim to profilaktyka, która pozwali długo i wydajnie pracować – mówi Magdalena Kośmicka. Aktywny pracownik to pracownik, który rzadziej choruje i jest bardziej odporny na stres. Co więcej, zatrudniony, który ma możliwość aktywnego spędzania czasu w trakcie pracy lub po, czuje się doceniony i bardziej związany z firmą.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz