Giant

Trudne wybory biurowego najemcy

Robyg Business Center w Warszawie
Robyg Business Center w Warszawie
O obecnej sytuacji w sektorze nieruchomości biurowych mówi się, iż jest preferencyjna dla najemców. To niewątpliwie prawda, jednak wybór optymalnej przestrzeni biurowej również nie jest łatwy.

Każda rynek biurowy w Polsce stawia przed najemcą wyzwanie odpowiedniego doboru powierzchni. Jednak najtrudniejszą decyzję muszą podjąć ci, którzy poszukują biura w Warszawie. W 2013 roku stołeczny rynek wzbogacił się o ok. 300 000 mkw. powierzchni biurowych, przez co całkowity wolumen podaży wynosi obecnie ponad 4,1 mln mkw. Wskaźnik pustostanów oscyluje wokół poziomu 12 proc., co oznacza, że na najemców czeka ok. 500 000 mkw. wolnych biur.


 

Duża ilość dostępnej powierzchni wymusza na właścicielach biurowców sporą elastyczność, nie zmienia to jednak faktu, iż wybór najbardziej odpowiedniej siedziby nie jest decyzją łatwą. Powodem jest przede wszystkim duże zróżnicowanie stołecznej oferty, a także rożne potrzeby każdego z najemców. Dla niektórych firm idealne będą nowoczesne biurowce w centrum, a inne preferować będą prestiżowe, zrewitalizowane kamienice. Szczególnie ten drugi trend, związany z rewitalizacją budynków, zwracał uwagę w ubiegłym roku. Obiekty takie gwarantują nie tylko sprawdzoną lokalizację, ale również najnowsze rozwiązania.


 

Wzrost zainteresowania zmodernizowanymi budynkami można poprzeć wieloma przykładami. Nowe oblicze zyskał m.in. warszawski biurowiec Atrium Tower, którego walory zachęciły firmę MDDP Akademia Biznesu do wynajęcia ponad 1000 mkw. powierzchni. Właścicielem budynku jest AEW Europe. Przedstawiciele firm zainteresowanych najmem powierzchni w Atrium Tower, w momencie, w którym znajdą się wewnątrz budynku, są zaskoczeni, jak bardzo wnętrza ewoluowały i jak korzystnie się prezentują – podkreśla Michał Orłowski, Dyrektor w Dziale Powierzchni Biurowych BNP Paribas Real Estate. Innym przykładem może być kamienica z połowy XX wieku, znajdująca się przy ul. Żurawiej 6/12. Pełna modernizacja obiektu, a także jego rozpoznawalna lokalizacja były atutami, które przekonały firmę Travel Express do wynajęcia w nim powierzchni.


 

W centrum pojawił się również inny budynek, który charakteryzuje się niezwykłą elewacją i dobrym adresem – Chmielna 25. Nowatorska architektura została idealnie wkomponowana w otaczającą go tkankę miejską. Wzbudza ona duże zainteresowanie i podziw. Cechą wyróżniającą budynek jest przestronne wnętrze z doskonale doświetlonym atrium i efektywnym układem funkcjonalnym poszczególnych pięter, idealnym pod podział gabinetowy – zauważa Michał Orłowski, Dyrektor w Dziale Powierzchni Biurowych BNP Paribas Real Estate. W biurowcu powierzchnie wynajęła m.in. firma NEXTEP Group.


 

Deweloperzy i najemcy doceniają również inne lokalizacje niż śródmieście. Dla niektórych firm bardziej atrakcyjne są nieruchomości położone dalej od centrum, np. w Wilanowie. W tej okolicy powstaje m.in. Robyg Business Center oraz Royal Wilanów. Ten pierwszy przyciągnął już znacznego najemcę, firmę Atlantic, która zajmie ponad 1000 mkw. powierzchni. Klient poszukiwał nowoczesnego rozwiązania w postaci powierzchni, która umożliwiałaby elastyczną aranżację biura i dopasowanie go do prowadzonej działalności – mówi Małgorzata Fibakiewicz, Dyrektor Zespołu Reprezentacji Najemcy w Dziale Powierzchni Biurowych firmy BNP Paribas Real Estate. Natomiast certyfikowanym w systemie BREEAM kompleksem Royal Wilanów zainteresowała się m.in. firma Erbud, która planuje zająć w obiekcie 2547 mkw. powierzchni.


 

W kolejnych latach na stołecznym rynku nie zabraknie nowej powierzchni biurowej. Wysoka podaż będzie wywierać presję na czynsze oraz zmotywuje właścicieli budynków do jeszcze większej elastyczności. Zachęci również firmy do poszukiwania nowych, bardziej atrakcyjnych powierzchni biurowych. Kluczem do wyboru najlepszej siedziby jest natomiast dokładna analiza potrzeb firmy, a następnie ostrożna selekcja ofert i skuteczne negocjacje.


0.0
Tagi:
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 2
Kinga :
Akademia MDDP zmienia nazwę na ADN Akademia, ale z tego co widziałam dalej ich firma znajduję sie pod tym samym adresem :)
9 listopada 2021 14:59
Julia :
A czy Wiesz może czy to jest ich obecna strona internetowa? https://www.adnakademia.pl
29 kwietnia 2022 09:52