Vantage Development S.A. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoINTER-BUD logoKontor logoSpectra Development logoDEVCO Sp. z.o.o. logoCity Space logoBusiness House logoNowy Styl Group logoCOTEX Office Centre logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoINTERBIURO logoFYI Commercial Consulting logoTétris Poland logoAgrobex Sp. z o.o. logoTorus logoUNIMOR Development S.A. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoAluprof S.A. logoOlivia Business Centre logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoPodium Investment logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoHAVRE Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoArchicom logoARTSERVIS sp. z o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Niepewna przyszłość użytkowania wieczystego

Artykuł

|
Gmach Sądu Najwyższego od strony ulicy Długiej,  © Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Gmach_S%C4%85du_Najwy%C5%BCszego_w_Warszawie, fot. Marcin Białek, licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
Gmach Sądu Najwyższego od strony ulicy Długiej, © Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Gmach_S%C4%85du_Najwy%C5%BCszego_w_Warszawie, fot. Marcin Białek, licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
Sąd Apelacyjny uznał, że miasto nie jest zobowiązane do przedłużenia użytkowania wieczystego terenu. W tym konkretnym wypadku chodzi o teren w centrum Warszawy zarządzany przez Skrę, jednak problem może dotyczyć właścicieli wszystkich nieruchomości.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie podaje w wątpliwość stabilne dotąd przepisy dotyczące właścicieli praw użytkowania wieczystego w Polsce, dotyczące przyznawanego dotychczas przez polskie sądownictwo prawa do przedłużenia użytkowania.

 

Wyrok wydany w przypadku Skry oznacza, że ​​właściciele domów, sklepów, żaden obywatel lub firma, która posiada nieruchomości w ramach użytkowania wieczystego nie może mieć absolutnie żadnej pewności, że polskie organy sądownicze potwierdzą obowiązek przedłużenia im prawa użytkowania wieczystego przez właściciela gruntu – mówi Michael Holland, przedstawiciel konsorcjum Skra. – Obecna sytuacja stwarza niedopuszczalny poziom niepewności dla właścicieli nieruchomości, niezależnie, czy chodzi o własność w postaci domów, sklepów, biur, fabryk i czy należą do polskich obywateli lub przedsiębiorstw, czy też inwestorów zagranicznych – dodaje Michael Holland.

 

Konsorcjum zaangażowane w odbudowę nieruchomości terenu Skry oświadczyło, że złożyło skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Pozostaje zatem czekać na wyrok, od którego zależy przyszłość osób posiadających prawo użytkowania wieczystego. Decyzja Sądu Najwyższego będzie miała istotny wpływ na przyszłość użytkowania wieczystego, jego stabilność od strony prawnej, popularność i finansowanie wszelkich inwestycji w ramach tego tak często używanego tytułu prawnego – uważa Bartosz Krużewski z Clifford Chance, kancelarii prawnej reprezentującej inwestorów Skra.

 

Użytkowanie wieczyste to prawo dotyczące gruntów publicznych, zbliżone do prawa własności. Przyznawane jest na okres od 40 do 99 lat. Po jego wygaśnięciu właściciel ma prawo do przedłużenia go na kolejny okres wynoszący od 40 do 99 lat.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra