Giant

Trudny zawód – asystent zarządu

Artykuł

W pracy asystenta zarządu liczą się kompetencje zawodowe i umiejętności miękkie – wśród nich zdolności komunikacyjne i organizacyjne, umiejętność dokonywania gradacji priorytetów podczas organizowania zadań, a także cechy osobowościowe.

Stanowisko asystenta zarządu nie jest tym samym, co stanowisko sekretarki. Zdecydowanie więcej zadań jest postawionych przed osobą, która wspiera zarząd i najważniejsze osoby w firmie. Można powiedzieć, że to prawa ręka szefa – wyjaśnia Agnieszka Czapska, konsultant w firmie Hays Polska, która zrealizowała badania nad kompetencjami i cechami osobowościowymi asystentów zarządu.

 

Jedną z najistotniejszych umiejętności w zawodzie asystenta zarządu są zdolności komunikacyjne (wskazało je 67 proc. badanych), a także lekkie pióro – w końcu asystent odpowiedzialny jest za przygotowywanie dokumentacji i korespondencji, uczestniczy w spotkaniach zarządu i pisze podsumowania.

 

Spośród cech osobowościowych kandydata na stanowisko asystenta zarządu istotna jest przede wszystkim dobra organizacja pracy. Asystenci są odpowiedzialni za prowadzenie kalendarza przełożonego, muszą w każdym szczególe zaplanować dzień i wszelkie aktywności, często nie tylko prezesa zarządu, lecz także innych członków. Ważna jest także odporność na stres, trzeba sobie bowiem poradzić z licznymi obowiązkami w krótkim czasie – mówi Agnieszka Czapska. W pracy pomaga ponadto umiejętność gradacji priorytetów, asertywność i elastyczność w rozwiązywaniu problemów oraz umiejętność współpracy i nawiązywania relacji z przełożonym. Cechy osobowościowe i umiejętności miękkie są trudniejsze do zbadania od doświadczenia, a chemia jest tym, co musi zagrać – ocenia Agnieszka Czapska.

 

W pracy asystenta konieczna jest także znajomość programów komputerowych, a także posługiwanie się językami obcymi. Kandydat na to stanowisko powinien także legitymować się wykształceniem wyższym, przynajmniej na poziomie licencjata.

 

Najlepsi asystenci zarabiają od 8 do 10 tys. zł, a w prestiżowych firmach zarobki sięgają nawet 12 tys. zł.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz