PGE Narodowy

EKO Jak ograniczyć zużycie prądu?

W kolejnych latach ceny energii będą rosły tak, jak rośnie na nią zapotrzebowanie. Prognozy skłaniają do szukania oszczędności, a te są niekiedy na wyciągnięcie ręki.

Przedstawiciele spółki Elektromont podkreślają, że ceny energii w Polsce należą do najwyższych w Europie i w dalszym ciągu będą szły w górę - prognozy różnych firm i instytucji mówią o kilkuprocentowym wzroście rocznie. Przedsiębiorcy szukają więc możliwości oszczędzania, na szczęście ich świadomość w tym zakresie jest coraz większa.

 

Należy się zastanowić nad tym, czy nie wymienić źródeł światła. W perspektywie ponad 3 lat opłaca się zastosować oświetlenie wykorzystujące oprawy LED-owe. Musimy także zastanowić się nad instalacjami sterującymi tym oświetlenie, by dopasować je do warunków panujących na zewnątrz – wyjaśnia Jerzy Rymarowicz, wiceprezes zarządu Elektromont, spółki świadczącej usługi w zakresie instalacji elektrycznych.

 

Już sama regulacja oświetlenia, uwzględniająca zmiany światła dziennego, może dać oszczędność ponad 30 procent, a wykorzystanie czujników ruchu może pozwolić na redukcję zużycia energii o 40 procent. Zastosowanie obu tych urządzeń wpłynie na redukcję poboru energii nawet o 50 procent. Jeśli dodatkowo sterowanie zegarowe, uzależnione od światła dziennego, przedsiębiorca połączy z działaniem żaluzji, ogrzewania, klimatyzacji czy wentylacji, oszczędności będą jeszcze większe.

 

Mamy sporo przykładów, choćby z rynku niemieckiego, na którym inwestorzy chcą dzielić oświetlenie na sekcje, uzależniać je od oświetlenia zewnętrznego. Chcą sterować nim z zewnątrz, zdalnie, za pomocą telefonu – mówi Rymarowicz. – Możliwości oszczędzania jest wiele.

 

W dłuższej perspektywie dobrym sposobem na oszczędność energii jest też wymiana wyposażenia na bardziej efektywne. Przykładowo, wymiana lodówki dla pracowników na model klasy energetycznej A++ pozwoli zaoszczędzić rocznie 55 procent energii. Firma Elektromont wymienia także rozwiązania, takie jak montowanie kurtyn nocnych, które pozwolą zaoszczędzić energię np. w nocy, modernizacja systemów napędowych lub ich wymiana na silniki o podwyższonej sprawności. W zakładach produkcyjnych oszczędność w ciągu roku na jednym urządzeniu może sięgnąć 700 złotych. Jeśli wykorzystywanych jest więcej takich urządzeń, to firma może na tej operacji zaoszczędzić do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

 

Wdrażanie nowoczesnych rozwiązań wiąże się z określonymi kosztami, jednak poczynione oszczędności stosunkowo szybko się zwracają. Na podstawie analiz, które przeprowadzamy dla naszych inwestorów, możemy śmiało powiedzieć, że jeśli zastosujemy oświetlenie LED-owe, przy założeniu, że zakład pracuje w systemie trzyzmianowym, czyli oświetlenie świeci się cały czas, to stopa zwrotu zamyka się w trzech latach. Natomiast w przypadku kompensacji mocy biernej może się to zwrócić nawet po trzech miesiącach – wyjaśnia ekspert.

 

Oszczędzanie energii warto zacząć od analizy taryfy obowiązującej u dostawcy, z którego usług firma korzysta - może się okazać, że na rynku dostępne są bardziej atrakcyjne oferty. Ważne jest też ustalenie potrzeb i rozkładu zużycia energii.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz