PGE Narodowy

Święta w mieście, cz. I

|
Kraków - choinka przy Kościele Mariackim, fot. Paweł Krawczyk
Warszawa - choinka na Placu Zamkowym, fot. Rafał Motyl
Które miasto na świąteczne dekoracje przeznaczyło najwięcej funduszy, a któremu udało się zaoszczędzić? Przedstawiamy krótki ranking i zachęcamy do obejrzenia zdjęć!

Warszawa

 

Świąteczne dekoracje naszej stolicy od lat zachwycają nie tylko jej mieszkańców, ale też gości z zagranicy. Ubiegłoroczna iluminacja znalazła się w gronie 10 najpiękniej udekorowanych miast świata francuskiego dziennika „Le Figaro”.

 

W 2013 roku Zarząd Dród Miejskich podpisał umowę na świąteczną iluminację na okres trzech lat. Cała umowa opiewa na kwotę ok. 9  943 000 zł, w cenę wlicza się kupno, montaż, demontaż i przechowywanie ozdób.

 

Iluminacja jest włączona od 6 grudnia do 2 lutego, koszt prądu za ten okres wynosi 32 000 zł.

 

Lublin

 

Lublin to chyba jedno z nielicznych miast, które na świąteczną dekorację nie wydało ani grosza. Podobnie jak w poprzednich latach iluminacja świąteczna Lublina, dzięki pozyskanym sponsorom, jest bezkosztowa dla miasta. Elementy stricte dekoracyjne w postaci iluminacji deptaka oraz choinek (przy Ratuszu, Trybunale i starym mieście) pochodzą od sponsorów - wyjaśnia Joanna Bobowska z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

 

Sponsorem iluminacji świątecznej deptaka jest Perła Browary Lubelskie (ozdoby na latarniach oraz dekoracja 3D: bombka i renifer); choinkę pod Ratuszem ufundowały spółki miejskie: MPK, LPEC, MPWIK; a choinki na Starym Mieście i przy szopce - Selgros Cash and Carry.

 

Wrocław

 

Wrocław, podobnie jak Warszawa zawarł trzyletnią umowę na dzierżawę, montaż, eksploatację i demontaż iluminacji świątecznej. Zorganizowany przetarg wygrało konsorcjum firm Odeon i Elektrotim, a zaoferowana w przetargu cena opiewa na kwotę 6 549 602,40 zł, na którą składa się koszt wypożyczenia wraz z utrzymaniem, montażem i demontażem iluminacji przez trzy sezony na podstawie opracowanej koncepcji.


Rzeczywisty koszt iluminacji świątecznej w danym sezonie jest uzależniony od tego, które z elementów ujętych w koncepcji zostaną faktycznie zrealizowane zgodnie z dyspozycjami zamawiającego. Rożnica w kosztach dzierżawy i montażu dekoracji w stosunku do sezonów minionych wynika z całkowitej rezygnacji z technologii żarowej na rzecz ledowej (energooszczędna lecz droższa w dzierżawie) oraz zwiększenia liczby dekoracji wynikającej z rozszerzenia obszaru przeznaczonego do umieszczenia świątecznych akcentów. Koszt wypożyczenia, utrzymania, montażu i demontażu iluminacji w sezonach minionych wahał się od 1,1 do 1,4 mln. zł. Cena uzależniona była ściśle od liczby zaprojektowanych dekoracji i rodzaju użytego oświetlenia (żarowe lub ledowe) - czytamy na stronie internetowej Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta Wrocława.

 

Szczecin

 

Koszty związane z ozdobieniem miasta, czyli montaż, demontaż i naprawa w Szczecinie szacunkowo wyniosły 900 000 zł brutto. To o 200 000 zł mniej niż w roku poprzednim, gdy ulice ozdobiło znacznie więcej iluminacji. Ponadto, jak wyjaśnia Tomasz Klek z Biura komunikacji społecznej i marketingowej UM Szczecin, w zeszłym roku Miasto poniosło duże koszty naprawy ozdób: w grudniu huragan „Ksawery” spowodował dość duże straty. Ogólnie koszty zdobienia miasta w roku ubiegłym wynosiły ok. 1 100 000,00 zł brutto.

 

Największe świąteczne drzewko stoi przed szczecińskim magistratem. Choinka mierzy ponad 12 metrów i waży ok. 1400 kg. Na blisko 500 gałęziach rozbłysło ponad 7 tysięcy światełek.

 

Kraków

 

W tym roku na świąteczne dekoracje Miasto Kraków wydało 700 000 zł. W zeszłym - nieco ponad 600 000 zł.

 

Rzeszów

 

Na świąteczne ilumancje nie wiele mniej środków z miejskiego budżetu wydał Rzeszów - ok. 600 000 zł, podczas gdy rok temu kwota ta wynosiła ok. 700 000 zł.

 

Które polskie miasta na świąteczne dekoracje wydały mniej niż pół miliona złotych? Zapraszamy już jutro na kolejną część artykułu!


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz