Giant

Inspirujące choinki z całego świata

Choinka z klocków Lego w łódzkiej Manufakturze
Choinka z klocków Lego w łódzkiej Manufakturze
Przystrojone choinki stanowią nieodłączny element Świąt Bożego Narodzenia. Kreatywne i niecodzienne podejście do drzewka może nie tylko stworzyć magiczną atmosferę, ale też pomóc w realizacji zupełnie innych - np. marketingowych - celów. Prezentujemy kilka ciekawych pomysłów.

 

21 metrów kryształów Swarovskiego

 

W Galerii Lafayette w Paryżu znaleźć można butiki najbardziej luksusowych marek świata. Z okazji stulecia secesyjnej kopuły, wieńczącej budynek powstała niezwykła choinka, mierząca 21 metrów wysokości, którą zdobiło 120 kryształów Swarovskiego w kształcie brylantów. Podstawę konstrukcji stanowił roziskrzony żyrandol zbudowany z pięciu tysięcy mniejszych kamieni. Był to największy obiekt zbudowany z kryształów Swarovskiego od momentu powstania firmy w 1895 roku w Europie.

 

Na rowery

 

W Joy City Shopping Mall w chińskim mieście Shenyang w 2011 roku ustawiono 12-metrową choinkę, zbudowaną z 320 rowerów. Wokół niej rozstawiono kilkanaście stacjonarnych urządzeń do ćwiczeń. Aby światełka zamontowane na choince rozbłysły, goście centrum handlowego musieli zasilić je pracą własnych mięśni. Problemem osób podejmujących się działania mógł jednak okazać się fakt, że siedziały one plecami do choinki. W efekcie, wynik ich wysiłku był widoczny tylko dla innych klientów centrum handlowego.

 

Podobny pomysł zrealizowano w 2012 r. w Tczewie!

 

W służbie recyklingu

 

W tym samym roku w Hanoi stanęła choinka zbudowana z 2500 starych telefonów. Jej twórcami byli pracownicy Westcom Electronics, którzy zapragnęli zwrócić uwagę gości galerii handlowej na problem elektrośmieci, stanowiących zagrożenie dla środowiska naturalnego. Z wyliczeń pomysłodawców wynika, że tylko w samym Wietnamie, każdego roku na śmietnik trafia nawet 50 milionów zniszczonych telefonów o łącznej masie 400 ton, podczas gdy znaczną część materiałów, z których zostały one wykonane, można by wykorzystać ponownie.

 

Jeden z niezależnych dostawców energii elektrycznej na Litwie w ramach jednego przedsięwzięcia zareklamował własne usługi, przysłużył się lokalnej społeczności i wykazał się troską o potrzeby środowiska naturalnego. W jaki sposób? W 2011 roku w Kownie ufundował 13-metrową choinkę, która stanęła na jednym z miejskich placów, a wykonana była z plastikowych, 2-litrowych 32 butelek. Bajkowa konstrukcja miała pokazać mieszkańcom miasta, jak wiele możliwości daje recykling i wykorzystanie pozornie niepotrzebnych materiałów. Na choince zawisł czterokilometrowy sznur lampek zasilanych energią ze źródeł odnawialnych.

 

 

Lego nie tylko pod choinką

 

Klocki Lego to chyba jeden z najczęściej zamawianych prezentów przez dzieci. O ich nieograniczonych możliwościach konstrukcyjnych, przekonała łódzka Manufaktura. Przed głównym wejściem do galerii ustawiono choinkę zbudowaną i ozdobioną w całości z Lego. Składa się ona z ponad 200 tysięcy elementów, a ozdoby zaprojektowały i wykonały dzieci. To pierwsza tego typu konstrukcja w Polsce, choć na świecie podobne inicjatywy miały już miejsce. Najwyższa stanęła na stacji St. Pancras w Londynie. Mierzyła 12 metrów wysokości, a jej budowa pochłonęła 600 tysięcy klocków i ponad miesiąc pracy specjalistów zajmujących się konstrukcjami z klocków.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz