Podium Investment logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoOlivia Business Centre logoTétris Poland logoPorto Office A Sp. z o.o. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoAgrobex Sp. z o.o. logoTorus logoARTSERVIS sp. z o.o. logoINTERBIURO logoCOTEX Office Centre logoAluprof S.A. logoBusiness House logoKontor logoVantage Development S.A. logoUNIMOR Development S.A. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoArchicom logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoForbo Flooring Systems Polska logoHAVRE Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoINTER-BUD logoCity Space logoNowy Styl Group logoVastint Poland Sp. z o.o. logoSpectra Development logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Co możemy odliczyć od podatku?

Artykuł

fot. podatki.egospodarka.pl
fot. podatki.egospodarka.pl
Zbliża się gorący okres rozliczeniowy. Warto zatem zastanowić się, jakie ulgi i komu przysługują?

Ulga internetowa

 

Ulgę internetową traktuje się jako zanikającą. Znacznie zmniejszyła się liczba osób, które mają do niej prawo, gdyż można z niej skorzystać tylko przez dwa lata kolejno następujące po sobie, a przysługuje ona jedynie tym, którzy wcześniej jej nie stosowali. W ramach tej ulgi podatnik może odliczyć sobie kwotę nieprzekraczającą 760 zł.

 

Ulga budowlana i mieszkaniowa

 

Z ulgi o charakterze budowlanym mieszkaniowym mogą skorzystać osoby, które mają tzw. prawa nabyte, a nie dokonywały odliczeń w latach wcześniejszych, ponieważ nie wystarczało im na ten cel dochodu lub podatku.

 

Ulga z tytułu wydatków na cele rehabilitacyjne

 

To od lat funkcjonująca ulga, z której podatnicy chętnie korzystają. Skierowana jest zarówno do niepełnosprawnych, jak i osób, na których utrzymaniu pozostają chorzy. Najbardziej powszechne ulgi z tytułu wydatków rehabilitacyjnych dotyczą zakupu leków, użytkowania samochodu osobowego, pobytu w sanatorium oraz zakupu indywidualnych narzędzi i sprzętu niezbędnego w wykonywaniu codziennych czynności życiowych – wyjaśnia Małgorzata Sator z Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola.

 

Warto pamiętać, że wybór sposobu opodatkowania (indywidualne czy małżeńskie) zupełnie nie ogranicza naszego prawa do ulgi ani jej kwoty. Zasady te związane są ściśle z nami i naszymi dochodami, a nie z tym, w jakiej formie się rozliczamy. Oczywiście istnieją odliczenia, które nie przysługują osobom korzystającym z opodatkowania w pewnych formach zryczałtowanych, np. karta podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych czy podatek liniowy, ale to dotyczy działalności gospodarczej – podkreśla Małgorzata Sator.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra