Proton Office

Fundusze private equity chętnie inwestują w Polsce

Polska znajduje się w gronie najatrakcyjniejszych rynków do inwestowania dla funduszy private equity. Stopy zwrotu należą tu do najwyższych w regionie, nasycenie inwestycjami jest trzy razy niższe niż na Zachodzie, a w minionym roku odpadła konkurencja – fundusze emerytalne.

Funduszom zaczęło pomagać to, że zakończyła się konkurencja ze strony funduszy emerytalnych, które dotychczas konkurowały z firmami private equity, jeśli chodzi o podmioty, które szukały kapitału – uważa Michał Karwacki, partner Squire Patton Boggs. – Kiedyś było tak, że takie podmioty decydowały się wejść na giełdę, ponieważ tam była kolejka funduszy emerytalnych, które zawsze chciały kupić akcje, co utrudniało ścieżkę negocjacji w pozyskiwaniu kapitału alternatywnego, kapitału do funduszy private equity. A teraz, jak wiemy, tej konkurencji nie ma, co jest dobrym znakiem dla funduszy private equity.

 

Na celowniku funduszy private equity znajdują się głównie rozwijające się firmy, których wzrost można przyspieszyć dzięki zastrzykowi kapitału oraz wsparciu menadżerskiemu. Wśród atutów polskich firm inwestorzy dostrzegają bardzo dobrze wykształconych pracowników oraz spore możliwości rozwoju. Można powiedzieć, że Polska jest najlepszym rynkiem do inwestowania można powiedzieć w całej Europie Środkowo-Wschodniej – potwierdza Michał Karwacki. – Najwyższe stopy zwrotu w ciągu ostatnich 10 lat były właśnie w tym regionie, przede wszystkim w Polsce oraz Rosji. W związku z czym to jest najlepsza odpowiedź na to, czy warto inwestować w Polsce.

 

Fundusze private equity szukają firm, które rozwijają się w szybkim tempie, a przy tym gwarantują wysoką stopę zwrotu. Preferują przedsiębiorstwa świadczące usługi związane z Internetem oraz szeroko pojętą ochroną zdrowia, a także tradycyjne sektory, takie jak żywnościowy czy produkcyjny. Myślę, że jest ogromny potencjał do rozwoju – ocenia partner Squire Patton Boggs. – Cały czas z punktu widzenia PKB zainwestowano w Polsce trzykrotnie mniej niż w Europie Zachodniej. To powoduje, że trzeba na to popatrzeć jako na szansę do dalszego rozwoju, że jeszcze jest dużo do osiągnięcia w tym zakresie zarówno przez fundusze, jak i przez darczyńców kapitału, dawców. Celem funduszy jest inwestowanie pieniędzy w ciekawe firmy, by po jakimś czasie móc je z zyskiem wycofać. Na środki mogą liczyć głównie te spółki, które mają przed sobą okres intensywnego rozwoju i będą pomnażać swoją wartość.

 

Zdaniem Michała Karwackiego na finansowe jest tylko jedyną z korzyści, którą uzyskują od funduszu: Oprócz kapitału taki fundusz wnosi doświadczenie w różnych sytuacjach kryzysowych, ponieważ z reguły inwestował już wcześniej w podobne spółki. Ma również doskonałe relacje z przedstawicielami handlowymi innych stron, a przede wszystkim doświadczenie w doborze właściwej kadry menadżerskiej. Czasami do różnych projektów potrzebni są różni menadżerowie i wtedy taki fundusz, który też w tym zakresie ma bardzo szerokie doświadczenie, podpowiada.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz