Giant

Technologia usprawniająca pracę w biurowcach

|
Collectomate wizualizacja
Założyciele Collectomate
Pomysł startupu Collectomate powstał w wyniku zapotrzebowania przyspieszenia procesu dostarczania przesyłek. Jest sposobem na sprawne dostarczanie i przechowywanie przesyłek w biurowcach i powstał we współpracy z Mikomax Smart Ofiice.

Nowy startup ma pomóc usprawnić pracę recepcji w biurach. Collectomate jest pomysłem łódzkich przedsiębiorców na sprawne dostarczanie i przechowywanie przesyłek w biurowcach i budynkach mieszkalnych. Pomysł przedstawiony został przez Marcina Ciącio i Rafała Dylewskiego, od początku wspierany także przez Jarosława Bieniuka i Tomasza Tomczaka. Skorzystają na tym również kurierzy i osoby prywatne. Do odbioru paczki posłuży dedykowana aplikacja, pełniąca rolę asystenta przy odbiorze i dostarczaniu przesyłek. Znacznie odciąży to pracowników recepcji oraz skróci czas dostaw.


Twórcy dają firmom i zarządcom nieruchomości możliwość postawienia w recepcji kolektomatu. Jest to wieloskrytkowy produkt umożliwiający wszystkim kurierom czy nawet prywatnym osobom, pozostawienie przesyłki odbiorcy bez konieczności spotkania, wykorzystując do powiadomień dedykowaną aplikację, co znacznie skróci czas dostarczania i odbioru przesyłek.

Obecnie z rozwiązania korzystają m.in. nowoczesne biura Skanska: Spark w Warszawie i Campus 6 w Bukareszcie.


Pytani o sposób działania kolektomatów founderzy odpowiadają: Collectomate to autorska platforma technologiczna wspierająca proces przechowywania, monitorowania i dystrybucji przesyłek w wieloskrytkowych produktach recepcyjnych – kolektomatach. Ich obsługa możliwa jest za pomocą dedykowanej aplikacji, Collectomate App, pełniącej rolę asystenta przy odbiorze i dostarczaniu przesyłek. Firmy czy zarządcy nieruchomości mają możliwość postawienia w recepcji biur, czy budynków mieszkalnych kolektomat - dedykowany do użytku również przez osoby prywatne np. aby pozostawić w skrytce dokumenty lub korzystać z niego jak z lockera. Collectomate przeznaczony jest też kurierom – i co ważne – wszystkich, niezależnie z jakiej są korporacji. Chcemy pomóc w rozwiązaniu tak zwanego problemu ostatniej mili, czyli ostatniego etapu e-commerce, polegającego na dostarczeniu paczki. W dobie coraz częstszego zamawiania i robienia zakupów przez internet rynek KEP (przesyłki kurierskie, ekspresowe i paczkowe) wzrasta w zawrotnym tempie - od 2012 roku zanotował ponad 50 proc. wzrost. Tak szybkie tempo rzutuje na firmy kurierskie mające coraz większą ilość przesyłek i coraz mniej czasu na ich dostarczenie. Problemy z dostarczeniem czy odbiorem wynikają często z konieczności osobistego spotkania przy przekazaniu paczki, dlatego Collectomate postanawia wyeliminować ten etap, aby znacznie usprawnić proces, pamiętając jednocześnie o każdej stronie i opierając się na zasadzie triple win, korzystając z kolektomatu, wygrywa zarządca budynku, kurier i osoba prywatna. Całość sprawia, że jest to jedyne tego typu rozwiązanie na polskim rynku.


Liczba przesyłek w Polsce w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosła o ponad połowę. Szybkie tempo wzrostu miało negatywny wpływ na dostarczanie przesyłek, ponieważ każdy kurier ma zaledwie kilka minut na dostarczenie przesyłki, lecz w tym czasie są w stanie jedynie zaparkować pod biurowcem w Warszawie. Następnie należy do tego doliczyć czas na znalezienie odpowiedniej firmy, pracownika czy piętra – przez co cały proces znacznie się wydłuża i pojawiają się problemy logistyczne.

 

Collectomate


Moduły kolektomatów można dostosowywać, zwiększać i zmniejszać ich objętość. Pomysłodawcy opisują go w poniższy sposób: Podstawą kolektomatu jest 10-skrytkowy moduł z wbudowanym tabletem (CollectionPoint Unit10 + tablet). Pozostałe moduły można dobrać w dowolny sposób. Jeśli recepcja nie jest duża, może to być tylko jeden czy dwa z nich, wszystko zależy od potrzeb danej firmy czy zarządcy budynku. Jednak z reguły recepcja odpowiada wielkości biura, jeśli mamy do czynienia z 20-piętrowym wieżowcem recepcja z pewnością będzie dostosowana do potrzeb w taki sposób, aby uzupełnić cały budynek, ale jeśli pojawia się mało miejsca, to kolektomat nie jest produktem, który nie mógłby się tam znaleźć. Kolektomaty pozostawiają swobodę w wyborze, nie narzucając ostatecznej wielkości produktu, zdając sobie sprawę z różnych potrzeb klientów. Na stronie internetowej znajduje się konfigurator pozwalający zaplanować i zobrazować sobie ostateczny wygląd produktu. Postawiliśmy przede wszystkim na elastyczność, zdając sobie sprawę i zakładając pojawienie się kolektomatów nie tylko w nowych budynkach, ale także istniejących już biurowcach. Kolektomat jest rozwiązaniem, którego moduły nie muszą stać obok siebie co pomaga wkomponować go w każdą recepcję.


Collectomate może być wykorzystywany przez kurierów wszystkich firm, a także osoby prywatne, dzięki czemu w kolektomatach każdy ma możliwość zostawienia przesyłki lub użycia go jako lockera. Znajdzie się w nich również miejsce na przesyłki o większych gabarytach.


W pełni zdawaliśmy sobie sprawę, że przesyłki są różnej wielkości, więc dedykowany produkt musi być na to przygotowany, a powstałe kolektomaty zostały zaprojektowane w taki sposób, aby większe paczki nie stanowiły żadnego problemu. Kolektomat to kilka modułów i każdy z nich zawiera skrytki różnej wielkości – od małych – do dużych rozmiarów. Dodatkowo w przypadku dużych paczek dedykowany jest specjalny moduł - CP Unit 6 zawierający najwięcej miejsca na gabarytowe paczki. Kolektomat to unikatowy produkt recepcyjny umożliwiający konfigurację i ostateczny wygląd dopasowany do potrzeb klienta. Każdy produkt dedykowany przez Collectomate jest „szyty na miarę” każdej firmy czy budynku, pozostawiając możliwość swobodnego wyboru ostatecznego kształtu, wielkości, a nawet koloru kolektomatu.


Collectomate zdobył już inwestorów chcących wspierać startup rozwiązujący problem ostatniej mili. Rozwiązanie przeznaczone jest przede wszystkim recepcjom biur czy osiedli, które zniweluje kłopot podczas transferu przesyłek w miejscu pracy lub zamieszkania pomiędzy doręczycielami a odbiorcami.


5.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz