Giant

Trendy w powierzchniach biurowych na 2019 r.

|
mat. prasowe Tetris
mat. prasowe Tetris
Koniec roku jest okresem podsumowań, ale także prognoz na następny rok. Co nowego pod względem wizualnym jak użytkowym w zakresie powierzchni biurowych przyniesie rok 2019?

Mijający rok upłynął pod znakiem orientacji na pracownika. Firmy były nastawione na szukanie nowych oraz utrzymywanie zatrudnionych już pracowników, a właściciele zaczęli uświadamiać sobie, że przestrzenie do pracy są nie tylko wizytówką firmy, ale również kluczowym elementem dla szukających pracy.


Projektowaliśmy przestrzenie, które swoim wyglądem i funkcjonalnością miały przede wszystkim przyciągać młode talenty i pomóc w ich zatrzymaniu. Budżet na przestrzenie przeznaczone dla pracowników nierzadko przekraczał ten inwestowany w pomieszczenia reprezentacyjne. Jako projektant przestrzeni każdego dnia pracuję nad tym aby w tym co robię odzwierciedlać potrzeby i oczekiwania naszych klientów. Często jednak klient nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, czego potrzebuje lub co chciałby otrzymać. Wymaga to od nas stałej czujności i uświadamiania klientów w zakresie praktycznych plusów i minusów ‘modnych’ rozwiązań, a także tego, dokąd pod względem designu zmierza rynek przestrzeni komercyjnych w najbliższym czasie - mówiła Danuta Barańska, Dyrektor Kreatywna Tétris, firmy zajmującej się projektowaniem i wykonawstwem przestrzeni komercyjnych.


Niesłabnące trendy

Zadowolenie klientów i pracowników nadal będzie najprawdopodobniej kluczowym trendem i głównym celem stawianym architektom. Nowoczesny design będzie się musiał zatem skupić na wspomaganiu pracownika i poprawianiu jego odporności na stres, skupienia, efektywności i produktywności oraz obniżenia współczynnika zachorowań. Trend well-being zostanie zatem połączony z zielenią oraz naturalnymi akcentami.


Popularnym kierunkiem może się również okazać próba pozwalania pracownikom na zdobywanie nowych doświadczeń poprzez zastosowanie nieoczywistych rozwiązań, takich jak ściany do wspinaczki, zjeżdżalnie czy pokoje do medytacji. Firma Tetris realizowała takie projekty w biurach jak pokoje do masażu, sale do gier wideo, symulatory golfa czy sale bilardowe. Tego typu pomieszczenia, jeszcze kilka lat temu były rzadko spotykanymi ciekawostkami, jednak obecnie są już bardzo częstym rozwiązaniem w większych biurach.


Dostrzegalne są również początki tworzenia przestrzeni aktywnych, które można tworzyć i zmieniać w zależności od potrzeb. Mobilne zielone ściany, lekkie meble czy siedzenia w postaci worków umożliwiają szybkie wydzielenie wymaganych stref przy okazji inspirując do pracy.


Projektując biura JLL jednym z wyznaczników i założeń nowej przestrzeni było stworzenie ciekawych i zróżnicowanych przestrzeni pobudzających do kreatywnego myślenia lub pozwalających na skupienie w kontraście do przestrzeni open space, które zostały zaprojektowane w minimalistycznej formiedodaje Danuta Barańska.


Niesłabnącym zainteresowaniem wydaje cieszyć się również biophilic design polegający na wykorzystaniu zieleni i łączenie go z elementami industrialnymi. Coraz częściej spotyka się również ściany pokryte naturalnym mchem i elementy w wykończone prawdziwym drewnem.


Postawić na produktywność

Właściciele wymagają od projektantów coraz więcej, ponieważ od wielofunkcyjności powierzchni uzależniają nieraz przyszłość swoich firm. Projekt musi odzwierciedlać wizerunek i ideały przedsiębiorstwa oraz pozytywnie stymulować pracownika, wpływać na jego komfort i produktywność. Jak zauważa Danuta Barańska pogodzenie tak wielu, często sprzecznych ze sobą aspektów może wydawać się niemożliwe, a jednak projektanci odnoszą na tym polu ogromne sukcesy.


Cisza i skupienie zdecydowanie wpłyną pozytywnie na poprawienie produktywności pracownika. Coraz popularniejsze stają się wobec tego pomieszczenia typu biblioteka, które opierają się na pracy w ciszy. Mają jednak zastosowanie tylko przy zachowaniu odpowiednich zasad – powinny być miejscem, w którym praca będzie wykonywana w skupieniu, bez prowadzenia rozmów.


Jednocześnie są to przestrzenie na tyle oderwane od regularnego trybu pracy biura, że często możemy tu trochę poszaleć z designem, tworząc np. pokoje tematyczne, jak to zrobiliśmy w biurze JLL, lub stylizować je na klasyczną bibliotekę, jak to zaproponowaliśmy w biurze Kantar w Centrum Praskim Koneser – kontynuuje Danuta Barańska.


Coraz bardziej popularne staje się dedykowanie sal spotkań dla konkretnych zespołów. Ułatwia to na pracę zwłaszcza przy długoterminowych projektach.

Również wygląd biura ma znaczenie. Monotonia podobnych biurek może być przełamana małym, ale kolorowym hushroomem czy tematyczną salą konferencyjną. Do młodego pokolenia na pewno trafią elementy graficzne motywujące do pracy oraz tworzenie poczucia wspólnoty poprzez przedstawienie roli marki, dla której pracują.


Dodatki mają znaczenie

Atrakcyjne wizualnie biuro zapisze się w pamięci osób je odwiedzających. Warto podjąć kolejne kroki i pomyśleć o promocji obiektu przez osoby w nim pracujące, a co za tym idzie również marki. W tym celu można wykorzystać kanały w mediach społecznościowych. Fragmenty ścian w intensywnych, fotogenicznych kolorach czy rozmaite geometryczne wzory i konstrukcje mogą stanowić znakomite tło do zdjęć, które odwiedzający chętnie udostępniają na swoich profilach. Podobnie wykorzystane mogą zostać też duże lustra.


W naszych realizacjach często chętnie współpracujemy z artystami do tworzenia ciekawych murali i grafik, które mają charakter unikatowy i pozwalają odejść od typowych seryjnych fototapet spotykanych w wielu miejscach – dodała Danuta Barańska.


Światło w pracy

Niezwykle ważnymi parametrami wpływającymi na jakość pracy są światło i akustyka. Producenci mebli, wykładziny, podług i sufitów prześcigają się w możliwościach, oferując rozmaite wykończenia pochłaniające dźwięk i poprawiających akustykę otwartych przestrzeni w kwestii redukcji hałasu. Oświetlenie wydaje się być bardziej skomplikowaną kwestią, ponieważ wyniki wielu badań wskazują na to, że światło niebieskie, emitowane m. in. przez monitory, powoduje obniżenie poziomu melatoniny, powodując problemy z zasypianiem, a co za tym idzie narastające zmęczenie. Producenci żarówek zaproponowali wobec tego problemu rozwiązanie w postaci światła zmieniającego tonację i dostosowujące się do pory dnia.


Jak podkreśla dyrektor kreatywna Tétris: wpływ na użytkowników możemy też osiągnąć za pomocą umiejętnie zastosowanej kolorystyki. Kolor czerwony odpowiada za silne emocje i pobudza apetyt, dlatego jest często wykorzystywany w gastronomii. Według badań kontakt z tym kolorem sprawia, że gorzej radzimy sobie podczas egzaminów i zadań wynikowych. Kojarzy się też z niebezpieczeństwem i porażką, przez co znacznie obniża naszą motywację. Może jednak pobudzać i motywować do wysiłku fizycznego, zatem korzystne będzie jego zastosowanie np. na siłowni.Z kolei kolor żółty jest ciepły i pogodny, lecz męczy oczy, a dzieci pobudza do płaczu. Pozytywnie wpływa jednak na kreatywność, zatem warto zastosować go w przestrzeniach wymagających rozbudzenia umysłu i pozytywnego podejścia do problemów. Niebieski jest najczęściej wybieranym kolorem przez mężczyzn. Jest to barwa, która uspokaja, pobudza kreatywność i tłumi apetyt, pomaga w skupieniu i w jasnej komunikacji. Zielony jest barwą równowagi. Jest również wyjątkowo przyjazny dla oczu i pomaga uspokoić się w stresujących sytuacjach. Każdy kolor występuje jednak w różnych tonacjach i nasyceniu, które nie pozostają bez znaczenia w oddziaływaniu na człowieka.


Biura w 2019 r.

To klienci będą wpływać na kształtowanie się przestrzeni biurowych w przyszłym roku. Jak podsumowała Danuta Barańska: w szerszym spojrzeniu, uważam, że w roku 2019 będziemy projektować ze szczególnym naciskiem na zagadnienia takie jak: wellness, biofilic i zero waste.


Niezależnie od kolejnych funkcji, jakie będzie musiała spełniać przestrzeń biurowa w 2019 r., będzie ona w dużej mierze zależeć od kreatywności i wyobraźni architektów i projektantów. Warto jednak pamiętać, że ciekawe i przyjazne biuro nie musi być mieć zjeżdżalni zamiast schodów i karuzeli, aby przykuć uwagę odbiorcy i zapaść w pamięć. Często wystarczy dobry pomysł, aby sprawić, żeby otoczenie stało się wyjątkowe.


3.0
Tagi: Tetris
Napisz pierwszy komentarz