PGE Narodowy

II Konferencja „Miasta przyszłości”

I edycja konferencji Miasta Przyszłości, fot. materiały prasowe Sweco Consulting
I edycja konferencji Miasta Przyszłości, fot. materiały prasowe Sweco Consulting
11 kwietnia w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbędzie się II edycja konferencji „Miasta przyszłości” organizowana przez Sweco Consulting.

Celem konferencji jest podnoszenie świadomości uczestników w zakresie najnowszych trendów i rozwiązań dotyczących miast oraz stworzenie możliwości nawiązania wartościowych kontaktów. Swój udział w wydarzeniu potwierdzili już inspirujący prelegenci z Polski, Niemiec, Szwecji, Danii oraz Wielkiej Brytanii, a organizatorzy przewidują przybycie około 200 uczestników.

 

Program konferencji jest zróżnicowany i multidyscyplinarny, więc każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Jak tworzyć zrównoważone i przyjazne społeczeństwu miasta? W pierwszej sesji konferencji Anna Hessle ze Sweco Sweden przedstawi proces tworzenia zrównoważonej środowiskowo dzielnicy Hammarby Sjöstad w Sztokholmie i podzieli się swoimi międzynarodowymi doświadczeniami przy tego typu projektach. Tworzenie miast przyszłości musi również uwzględniać potrzeby mieszkańców. Dlatego realizowanie zielonych osiedli o ludzkiej skali na przykładzie m.in. warszawskiego Żerania będzie tematem prezentacji Moniki Arczyńskiej i Łukasza Pancewicza z pracowni architektoniczno-urbanistycznej A2P2.

 

Aspekty infrastrukturalne

 

Z kolei o trendzie i przykładach odzyskiwania budynków w miastach europejskich opowie Martyna Obarska, antropolożka miejska i wicenaczelna Magazynu Miasta. Drugi blok tematyczny będzie skupiony na aspektach infrastrukturalnych i najlepszych praktykach, które warto stosować w miastach przyszłości. Izabela Małachowska-Coqui – ceniona architekt krajobrazu – zaprezentuje niezwykle istotną w kontekście adaptacji do zmian klimatu ideę wodnego miasta, w którym wykorzystuje się „niebieską” infrastrukturę, by efektywniej gospodarować wodami opadowymi.

 

Planowanie miast w zgodzie z naturą

 

Planowanie miast z uwzględnieniem bioróżnorodności, biofilii i ekosystemów jest niezwykle istotne, jeśli chcemy żyć w zgodzie z przyrodą. Swoje doświadczenia i projekty związane z ekologią zaprezentuje Mike Wells – ekourbanista z pracowni Biodiversity by Design. Natomiast o energii i jej odpowiedzialnym gospodarowaniu opowie przedstawiciel Urzędu Miasta Poznania Marek Kolasiński, wyjaśniając koncepcję miejskich klastrów energii oraz ich roli w nowoczesnych strategiach energetycznych. Współczesne miasta nie mogą istnieć bez nowoczesnych technologii i dlatego coraz częściej stosowane są rozwiązania z katalogu tzw. smart solutions.

 

Technologie i inteligentne miasta

 

W trzeciej części konferencji Søren Zebitz Nielsen ze Sweco Denmark zaprezentuje projekty wdrożone we współpracy z władzami Kopenhagi, w których zaawansowane technologie GIS oraz Internet of Things (IoT) są wykorzystane do tworzenia rozwiązań usprawniających funkcjonowanie miasta. Z kolei Peter Maitland (FRICS, Dyrektor w Burlington Real Estate) przedstawi wyniki badań opracowanych przez RICS dotyczących cyfrowego świata obejmującego swym zasięgiem inteligentne miasta i budynki. Jako gość specjalny na konferencji wystąpi Marcin Popkiewicz – fizyk i ceniony analityk megatrendów oraz autor bestsellerów „Świat na rozdrożu”, „Rewolucja energetyczna. Ale po co?” oraz „Nauka o klimacie”. Będzie opowiadał o czekających nas konsekwencjach związanych ze zmianami klimatycznymi oraz o rewolucji energetycznej, która musi nadejść w niedalekiej przyszłości, jeżeli chcemy zachować świat dla następnych pokoleń.

 

Konferencja neutralna klimatycznie

 

Podsumowując, tematy wystąpień prelegentów będą z pewnością atrakcyjne nie tylko dla inwestorów, architektów i urbanistów, ale także dla projektantów, konsultantów oraz przedstawicieli samorządów i stowarzyszeń. Dodatkowo zorganizowane zostaną warsztaty o życiu pszczół w miastach oraz o projektowaniu miast bez barier. Zapowiada się więc niezwykle interesujące wydarzenie. Organizator podejmie działania, aby konferencja „Miasta przyszłości” była neutralna klimatycznie. Oznacza to, że wszystkie emisje CO2 związane z jej organizacją, a przede wszystkim z dojazdem prelegentów i uczestników do Warszawy, zostaną skompensowane za pomocą nasadzeń drzew oraz poprzez skorzystanie z tzw. carbon credits.

 

Patronat honorowy nad konferencją objęły do tej pory następujące organizacje: Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, RICS, Stowarzyszenie Architektów Polskich, Polska Rada Centrów Handlowych, Towarzystwo Urbanistów Polskich oraz Fundacja Integracja. Rejestracja na konferencję trwa do 28 marca, a liczba miejsc jest ograniczona.

 

Więcej szczegółów oraz formularz rejestracyjny znajduje się na stronie http://miasta-przyszlosci.pl.

 

Konferencja Miasta Przyszłości


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz