Giant

Biurowce Cavatiny Holding w rękach Globalworth Poland

|
Tischnera Office, wiz. materiały prasowe
Tischnera Office, wiz. materiały prasowe
Najnowsza transakcja na krakowskim rynku nieruchomości biurowych umocniła firmę Globalworth Poland na pozycji lidera wśród inwestorów w Europie Środkowo-Wschodniej. Firma wykorzystuje wyjątkowo dobrą koniunkturę na polskim rynku komercyjnym.

Na początku listopada sfinalizowano zakup biurowca Tischnera Office od Cavatina Holding S.A. Wraz z pozostałymi trzema krakowskimi inwestycjami biurowymi na portfolio Globalworth w Krakowie będzie składać się łącznie blisko 144 000 mkw. powierzchni najmu. Charakterystyczna bryła budynku Tischnera Office ma nieregularną formę sześcioboku z kaskadowymi tarasami. Łączna powierzchnia biur wynosi w nim 34 000 mkw.

 

Działania Globalworth stanowią dowód na to, że do inwestowania w obiekty biurowe skłania inwestorów rekordowo wysoki popyt na biura. Według danych JLL w samym Krakowie od początku roku do końca III kw. zapotrzebowanie na powierzchnie najmu sięgnęło 234 000 mkw. Wynik ten oznacza, że firmy działające w stolicy Małopolski wygenerowały 45 proc. popytu na biura na rynkach regionalnych. Największą transakcją w Krakowie była w analizowanym okresie umowa przednajmu 16 000 mkw. we wspomnianym obiekcie Tischnera Office, podpisana przez Sabre. Przy czym warto zwrócić uwagę, że najemcy zaakceptowali podwyżki czynszów. W Krakowie miesięczne stawki za wynajem powierzchni biurowej obecnie kształtują się średnio na poziomie 13,5-15,5 euro.

 

Inwestorów kusi wysoki popyt

 

Według stanu na koniec września 2019 r. łącznie na wszystkich najważniejszych rynkach biurowych w Polsce najemcy zawarli umowy na wynajem 1 200 000 mkw. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku odnotowano wzrost o 15 proc.

 

W związku z tym nie dziwi, że firma Globalworth Poland jest aktywna również poza Krakowem. W wyniku umowy zawartej ze spółką Cavatina Holding spółka nabyła także warszawski 14-kondygnacyjny biurowiec Chmielna 89. To jedna z najnowszych inwestycji biurowych na stołecznym rynku nieruchomości, w ramach której przygotowano 25 000 mkw. powierzchni najmu. Po zakupie biurowca Chmielna 89 w portfelu Globalworth w Warszawie będzie już prawie 236 000 mkw.

 

Do inwestora należą 23 nieruchomości w Polsce, których łączna powierzchnia wynosi ponad 600 000 mkw. Oprócz Warszawy i Krakowa firma celuje w inwestycje w Trójmieście, Wrocławiu i Katowicach. Realizacja transakcji potwierdza pozycję Globalworth jako najbardziej aktywnego inwestora biurowego na polskim rynku, z prawie 470 milionami euro w ramach transakcji zrealizowanych lub zabezpieczonych. Chmielna 89 i Tischnera Office to aktywa, które doskonale uzupełniają nasz portfel nieruchomości w Warszawie i Krakowie, umacniając naszą pozycję jako wiodącego właściciela biurowego w kraju – komentuje Łukasz Duczkowski, Dyrektor ds. Inwestycji w Globalworth Poland.


Apetyt na biurowce rośnie

 

Optymistyczne prognozy dla spółek zarządzających aktywami na rynku nieruchomości biurowych dotyczą wskaźnika pustostanów. Jak wynika z raportu JLL, po III kw. 2019 r. poziom powierzchni niewynajętej w Polsce spadł do 8,7 proc. Jednocześnie rośnie liczba nowych projektów biurowych. W ciągu 9 miesięcy 2019 r. oddano w Polsce ok. 460 000 mkw., w tym aż 315 000 mkw. poza Warszawą.

Całkowita podaż biur w naszym kraju wkrótce może przekroczyć granicę 11 mln mkw. powierzchni. W warszawie koncentruje się ok. 5,6 mln mkw., a ok. 5,3 mln mkw. na rynkach regionalnych. Co więcej, według danych JLL na etapie budowy jest kolejnych 1 700 000 mkw. powierzchni biurowej.

Najbardziej aktywni są deweloperzy w Krakowie, Trójmieście i Wrocławiu. Znaczący wzrost aktywności zanotowały również Katowice, dzięki decyzji TDJ Real Estate o rozpoczęciu budowy wieży .KTW II – dodaje Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

 

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz