PGE Narodowy

Trzecia przestrzeń przyszłością pracowników biurowych

|
Trendy, jakie wkrótce wkroczą w przestrzeń biurową, mają odpowiadać na potrzeby jej użytkowników. Motywami przewodnimi w kreowaniu miejsc pracy przyszłości będą samopoczucie pracowników oraz przyroda.

Skanska we współpracy z infuture.institute podjęła próbę odpowiedzenia na pytanie o wygląd miejsc pracy przyszłości. W przestrzeniach biurowych ma dominować 6 trendów podyktowanych czynnikami społeczno-ekonomicznymi, politycznymi, technologicznymi oraz środowiskowymi. Raport „Future of Office Spaces” pokazał, że miejsce pracy zostanie udomowione, a jego kreowaniu będzie przyświecało projektowanie biofilne. Biurowe wnętrza zdefiniują elastyczne i hybrydowe przestrzenie, których cechą charakterystyczną staną się innowacje. W centrum znajdzie się jednak człowiek oraz idea lokalności.

W pracy jak w domu

Współczesne pokolenie określane jako Indoor Generation potrzebuje biur jak najbardziej przyjaznych z uwagi na czas spędzany w zamkniętych pomieszczeniach. Z badań wynika, że w budynkach znajdujemy się przez 90 proc. naszego czasu. Dlatego też tak istotna jest aranżacja przestrzeni, w których przebywamy. W odniesieniu do pracowników będzie ona wpływała nie tylko na ich efektywność czy poziom energii, ale również na ogólne samopoczucie oraz zdrowie.

Zachodzące zmiany społeczne w pierwszej kolejności przyczynią się do udomowienia przestrzeni pracy. Biura będące wizytówką firm, mają przypominać spersonalizowane wnętrza domów. Uzyskanie efektu ułatwi wystrój tworzący niemalże domowy klimat. W aranżacji projektanci wykorzystają fotele i kanapy podobne do tych, wybieranych do mieszkań, a zatarciu granic pomiędzy domem a pracą posłużą odpowiednie dodatki. W ten sposób powstanie „Office As a Third Space”, czyli „trzecia przestrzeń”.

Projektanci wpisujący swoje prace we wspomniany trend poszli o krok dalej. Oprócz elementów wyposażenia wnętrz, które mają przywodzić na myśl domowe aranżacje, chcą stworzyć przestrzeń dla czworonogów. Idea zakładająca obecność zwierząt również w czasie pracy stała się inspiracją projektu Justyny Jaguszewskiej i Natali Kędzierskiej z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zwierzę ma żyć w symbiozie z człowiekiem, dlatego też będzie ono kompanem pracownika przyszłości – także w miejscu pracy. Przestrzeń będzie obejmować 2 strefy – część przeznaczoną do kontaktu zwierzęcia z właścicielem oraz część typowo dla zwierząt, gdzie będą przebywać z profesjonalnym opiekunem.

Biura skoncentrowane na człowieku

Elementy takie jak kolorystyka, oświetlenie, temperatura oraz poziom hałasu uzależniony m.in. od akustyki pomieszczeń, to nieodzowne komponenty przyjaznej przestrzeni. Miejsce pracy nie ma być jedynie obszarem realizowania kolejnych zadań zawodowych. W biurze również trzeba troszczyć się o zdrowie i samopoczucie, stąd zapotrzebowanie na wyodrębnione strefy relaksu. Dobrze zagospodarowane i ergonomiczne biurowce wymuszają coraz bardziej rozwijające się czynniki społeczno-środowiskowe. W ten sposób będzie kształtował się trend „Human-Centric Office”.

Wiąże się on bezpośrednio z kolejną tendencją – środowiskową, czyli „Deep Green Office”, którą determinują czynniki środowiskowe. Badania potwierdzają, że obecność roślin wpływa na obniżenie niepokoju psychicznego, a tym samym poprawia samopoczucie. W otoczeniu zieleni wzrasta odporność na stres, a poziom kortyzolu, tętno oraz ciśnienie osiągają optymalne wartości. Dodatkowo wzrasta odpowiedź autoimmunologiczna, natomiast kreatywność i koncentracja są lepsze. Stąd idea wkomponowywania do projektów architektonicznych przyrody – zarówno we wnętrzach jak i w obrębie budynków.

Elastyczna przestrzeń i technologie ułatwią współpracę

Nowoczesne przestrzenie biurowe nie mogą funkcjonować bez technologii. Jednak w trendzie „Seamlessly Connected Office” służą one przede wszystkim rozwiązywaniu problemów pracowników, często już na etapie prewencji. Ich podstawowym zadaniem jest zatem ułatwieniu pracy i funkcjonowanie w biurze. Mowa o różnego rodzaju platformach, aplikacjach itp. narzędziach optymalizujących efektywność pracowników i poprawiających ich komfort.

Rozwój ekonomiczny generuje potrzebę tworzenia przestrzeni odpowiadającej na zróżnicowane oczekiwania wynikające z rodzajów i typów pracy oraz obszarów aktywności zawodowej pracowników. Najbliższa przyszłość będzie kontynuacją obserwowanego już współistnienia w jednej przestrzeni freelancerów, korporacji, start-upów czy niezależnych przedsiębiorców. Pomieszczenia biurowe muszą zatem być elastyczne, otwarte i wielofunkcyjne, by możliwe stały się kooperacja oraz współpraca. Odzwierciedleniem idei będą „Hybrid Workstyle Spaces”.

W dobie technologicznego pędu, wszechobecnego internetu i ciągłego „przemieszczania się” pomiędzy rzeczywistością a światem wirtualnym zatraca się poczucie tożsamości i przynależności do miejsca. W najbliżej przyszłości na znaczeniu zyska przestrzeń odzwierciedlająca lokalność, która jest znana i rozpoznawalna. Wpisanie obiektów w ich najbliższą okolicę poprzez wyrażającą lokalny klimat architekturę oraz design ma stworzyć „Neighbourhood-Bound Spaces”.


3.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz