Giant

Jak nowe technologie zwiększają bezpieczeństwo fizyczne i cyfrowenieruchomości?

|
Cyberprzestępczość, kradzieże i wycieki danych czy awarie techniczne to realne zagrożenia, które dotyczą także branży nieruchomości.

Cyberprzestępczość, kradzieże i wycieki danych czy awarie techniczne to realne zagrożenia, które dotyczą także branży nieruchomości. Na niebezpieczeństwo szczególnie narażone są duże obiekty komercyjne i przemysłowe, ze względu na ogromny przepływ osób, pojazdów i danych oraz skomplikowane procesy funkcjonowania tego typu obiektów. Ryzyko skutecznie minimalizują inteligentne rozwiązania dla nieruchomości (PropTech), które zwiększają kontrolę nad budynkami, usprawniając zarządzanie i zwiększając ich bezpieczeństwo.

Rozwiązania PropTech przede wszystkim ułatwiaefektywne zarządzanie nieruchomościami oraz obniżająkoszty administrowania budynkami. Właścicielom obiektów umożliwiają nadzorowanie swojego portfolio i obsługę finansowo-księgową, a zarządcomi najemcom utrzymanie techniczne, obsługę gości czy dostawców. Funkcjonalności proptechowych systemów IT mają jednak także olbrzymie znaczenie wkwestiachzwiązanych zbezpieczeństwem. Wykorzystując w swoim działaniu sztuczną inteligencję, Internet rzeczy, chmurę obliczeniową i technologie mobilne wpływają zarównona bezpieczeństwo osób orazmienia, jak i gromadzonych danych.

 

Stała kontrola bezpieczeństwa fizycznego obiektu

Jednym z kluczowych elementów PropTech jest gromadzenie danych,które zbierane są za pośrednictwem IoT: beaconów, tagów NFC czy QR kodówi przechowywane w chmurze. Dzięki sieci beaconów możliwe jest np. przeanalizowanie trasy obchodu technika po obiekcie, stworzenie jej wizualizacji na mapie, a następnie wygenerowanie najbardziej optymalnej trasy, z uwzględnieniem obszarów, które powinny być dodatkowo skontrolowane. Tagi NFC pozwalające na szybki odczyt liczników przy użyciu aplikacji mobilnych, zwiększają bezpieczeństwo budynku poprzez jego stałą kontrolę i szybkie zgłoszenia usterkowe, które można uzupełniać o zdjęcia i komentarze.

Cyfrowe gromadzenie danych wpływa także na zachowanie ich poprawności oraz kompleksowości, a więc i lepszą kontrolę bezpieczeństwa. Możliwe jest to dzięki zbieraniu informacji w sposób zautomatyzowany oraz ich bieżącemu uaktualnianiu. Automatycznie wizualizowane wykresy w czasie rzeczywistym na podstawie sensorów IoT potrafią szybko wykazać różnego rodzaju anomalie, co pozwala na prewencję oraz podjęcie szybkich działań korygujących. Podnosi to efektywność zarządzania bezpieczeństwem urządzeń oraz całych obiektów. Dodatkowo informacje przechowywane są w jednym miejscu i zastępują papierową dokumentację, co zmniejsza ryzyko błędu w ich poprawności oraz kompleksowości.

 

Bezpieczeństwo gromadzonych danych

Gromadzone na przestrzeni latdane, od momentu wdrożenia systemów typu Facility &Property Management, mają ogromną wartość analityczną. Jako Big Data stanowią wartość dodaną budynku i razem z nim mogą być częścią oferty sprzedaży. Wszystko to sprawia, że dane te są elementem szczególnie narażonym na kradzież, wyciek lub niepowołany dostęp.

Jeżeli chodzi o dane gromadzone w chmurze przez Singu FMplatformę usprawniającą facility management w obiektach komercyjnych i przemysłowych, to dla ich bezpieczeństwa stosujemy najnowsze technologie szyfrujące systemy certyfikatów oraz restrykcyjne, międzynarodowe standardy. Posiadamy certyfikat ISO 27001:2013 i działamy w zgodzie zmiędzynarodowymsystememInformation Security Management (ISM). Stale aktualizowane proceduryzabezpieczeń chronią dane użytkowników naszej platformy. Staramy się, by wszystkie projektowane przez nas rozwiązania PropTech były możliwienajbardziej bezpieczne tłumaczy Patrick Gasior z Velis Real Estate Tech.

Choć technologie w nieruchomościach oznaczają przede wszystkim oszczędność czasu, zasobów czy w końcu pieniędzy, trzeba docenić ich znaczenie w kwestii bezpieczeństwa. Projektując nowoczesne budynki warto pomyśleć o wdrażaniu PropTech także z tego powodu.


5.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz