Giant

Oświetlenie do biur – lampy sufitowe led, plafony, żyrandole?

art. sponsorowany
|
Oświetlenie biurowe w postaci pojedynczych żarówek
Oświetlenie biurowe w postaci pojedynczych żarówek
Jednym z najważniejszych elementów komfortowej i wydajnej pracy biurowej jest odpowiednie oświetlenie.

Jeżeli miejsce pracy przy komputerze nie jest wystarczająco dobrze oświetlone, możemy spodziewać się, że pracownicy będą szybko zmęczeni, mogą narzekać na bóle głowy i oczu, a nawet obniżone samopoczucie. Dlatego warto dobrze wybrać odpowiednie lampy i właściwie umieścić je na każdym stanowisku pracy. Jakie oświetlenie najlepiej sprawdza się w biurach? 

 

Dobre oświetlenie do biura, czyli jakie?

Zanim przejdziemy do wyboru konkretnego rodzaju lamp, warto wiedzieć, na jakie parametry i cechy należy zwracać uwagę. Dobrze zorganizowane stanowisko do codziennej pracy biurowej przy komputerze powinno mieć średnie natężenie oświetlenia wynoszące minimum 500 lx. Co więcej, punkty świetlne należy rozmieścić w taki sposób, aby nie oślepiały, nie tworzyły przeszkadzających odbić i nie migotały. Górne światło powinno padać bezpośrednio na klawiaturę komputera. Jeżeli chodzi o barwę światła, to najlepiej jeśli będzie neutralna, niezbyt jaskrawa i dobrze uzupełniająca naturalne światło. Tak rozmieszczone oświetlenie nie męczy wzroku i wpływa pozytywnie na komfort pracy. 

 

Lampy sufitowe ledowe do biura

Lampy sufitowe to najlepszy wybór, jeżeli chodzi o odpowiednie oświetlenie miejsca pracy przy komputerze. Pytanie tylko, na jaki rodzaj lamp się zdecydować? Dobra lampa sufitowa do biura to taka, która jest specjalnie przeznaczona do tego typu pomieszczeń, daje jasne, równomierne światło i jest wyposażona w nieprzezroczysty klosz lub mleczny dyfuzor.

Szczególnie popularne są modele LED, które mają bardzo wiele zalet. Takie oświetlenie sufitowe gwarantuje niskie zużycie energii, bo pobiera nawet do 50 proc. mniej energii elektrycznej niż tradycyjne źródła. Takie nowoczesne lampy sufitowe dają jasne i równomierne światło (dzięki użyciu wielu punktów świetlnych), a co ważne mają też szybki zapłon, czyli zaraz po włączeniu takie lampy świecą od razu z pełną mocą. Możemy też wybierać spośród kilku różnych barw światła (do biura najlepsza będzie neutralna), a nawet decydując się na małą moc źródeł, otrzymamy mocne światło (mają wysoką skuteczność świetlną). Sufitowe lampy ledowe przeznaczone do powierzchni biurowych muszą spełniać określone normy, tak aby były bezpieczne i nie męczyły wzroku. To wszystko sprawia, że oświetlenie LED jest takie uniwersalne i zapewnia najlepszą jakość widzenia.

Jak zwykle wyglądają lampy sufitowe? Możemy spotkać się z oprawami montowanymi natynkowo lub podtynkowo. Co to oznacza? Lampy montowane podtynkowo są przeznaczone do wnętrz wyposażonych w podwieszane sufity. Taki rodzaj montażu pozwala na umieszczenie oprawy równo z sufitem, tak że lampa w ogóle nie odstaje od powierzchni. Za to oprawy natynkowe montuje się do ściany lub do sufitu. W zależności od rodzaju i kształtu lampy możemy spotkać się z modelami wiszącymi lub przylegającymi do powierzchni sufitu. Taki rodzaj opraw jest bardzo wygodny, jeśli mamy zamiar wyposażyć w nowe oświetlenie pomieszczenie, które jest już po remoncie lub nie ma podwieszanego sufitu. W biurach coraz częściej można spotkać się z oprawami natynkowymi nazywanymi plafonami, które montuje się na suficie lub na ścianach. Co je charakteryzuje? 

Chcesz postawić na lampy sufitowe do biura? Zastanów się, jaki model będzie najlepszy do Twojego wnętrza!

 

Plafony sufitowe jako oświetlenie biura

Coraz większą popularność zdobywają plafony. Te minimalistyczne i płaskie oprawy przylegające do sufitu pasują do niemal każdego wnętrza. Plafony świetnie sprawdzają się w mieszkaniach, restauracjach, hotelach, a co najważniejsze, także w biurach. Jeśli plafony połączymy z czujnikiem ruchu oraz czujnikiem zmierzchowym, to taki system będzie samodzielnie dobierał odpowiednie oświetlenie w zależności od pory dnia i ilości naturalnego światła, które wpada do pomieszczenia przez okna.

Plafoniery sufitowe zwykle mają okrągły lub kwadratowy kształt. Ich wygląd i materiał bardzo łatwo jest dopasować do swoich potrzeb. Możemy postawić na szklany lub metalowy klosz, ze zdobieniami lub gładki, w wielu różnych kolorach. Plafoniery mają często bardzo neutralny wygląd, więc łatwo je dopasować do wnętrza w każdym stylu. Warto też wspomnieć, że plafony generują rozproszone i miękkie światło, które rzadko tworzy odbicia. Najlepszym wyborem do biura będą plafony sufitowe z regulacją intensywności oświetlenia, tak aby można było nimi swobodnie sterować – ręcznie lub za pomocą wbudowanego czujnika. Najlepiej też stawiać na źródła LED-owe. 

Chcesz wiedzieć więcej na temat wyboru lamp sufitowych do pracy? Zobacz też: Lampy sufitowe do biura, gabinetu i pracowni – jakie oświetlenie sufitowe wybrać do pracy?

 

A może żyrandole w miejscu pracy?

Nowoczesne biura stawiają na niekonwencjonalne rozwiązania i eleganckie dodatki w swoich wnętrzach. Ten trend nie ominął także oświetlenia. Szklane lub kryształowe lampy, chromowane elementy oraz nietypowe kształty to tylko kilka przykładów cech, które mają współczesne żyrandole. Takie dodatki również znajdą dla siebie miejsce w nowoczesnym biurze. Należy jednak pamiętać, że tego typu oświetlenie najlepiej sprawdzi się np. w sali konferencyjnej, pokoju socjalnym albo w biurowej kuchni. W miejscu pracy, czyli przed komputerem, potrzebujemy mocniejszego i staranniej dobranego światła. 

Ciekawe żyrandole albo minimalistyczne lampy sufitowe mogą stanowić świetną ozdobę biura, ale nie są to uniwersalne oprawy. Pamiętajmy o tym, urządzając biurowe wnętrze. W miejscu, gdzie będą się znajdować przede wszystkim biurka i komputery, przy których pracownicy spędzają długie godziny, postawmy na lampy sufitowe lub dobrze dobrane plafoniery. Za to bardziej designerskie lampy sprawdzą się w kameralnych lub rzadziej używanych pomieszczeniach.

Szeroki wybór różnego typu lamp do wnętrz znajdziesz tutaj >>>


 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz