Giant

Jak kolektor danych usprawnia codzienne funkcjonowanie firmy?

|
Cechą charakterystyczną wielu współczesnych kolektorów danych jest obsługa za pomocą ekranu dotykowego.
Cechą charakterystyczną wielu współczesnych kolektorów danych jest obsługa za pomocą ekranu dotykowego.
Niektóre urządzenia elektroniczne dla firm są wyspecjalizowane w konkretnej funkcjonalności. Dotyczy to np. skanerów kodów kreskowych, które służą głównie do odczytu informacji. Inne urządzenia oferują z kolei połączenie rozwiązań znanych z różnych technologii dla biznesu.
I do tej drugiej kategorii zalicza się m.in. kolektory danych. A już w szczególności te modele z segmentu auto id, które w sposobie obsługi i designie do złudzenia przypominają współczesne smartfony.

 

Czym są mobilne terminale danych i gdzie znajdują zastosowanie?

Jak w skrócie można zdefiniować kolektory danych, które są obecnie dostępne na polskim rynku? Zazwyczaj przyjmuje się, że są to urządzenia auto id (do automatycznej identyfikacji), zapewniające zarówno pozyskiwanie informacji, np. z odczytywanych kodów kreskowych, jak i przetwarzanie oraz przesyłanie zgromadzonych plików. Współczesne kolektory danych, głównie ze względu na kompaktowe gabaryty, określa się także mianem terminali przenośnych. Urządzenia tego typu sprawdzają się więc znakomicie przy pracy mobilnej.

W praktyce zaś znajdują zastosowanie nie tylko w firmach świadczących usługi z zakresu transportu i logistyki, ale także w zakładach produkcyjnych, halach magazynowych, hurtowniach, sklepach czy supermarketach. Ponadto, po kolektory danych coraz częściej sięgają działalności gospodarcze, które stacjonują w biurowcach. Wynika to m.in. z tego, że takie urządzenia auto id oferują znacznie bardziej rozbudowaną funkcjonalność, niż zwykłe czytniki kodów kreskowych.
 

Urządzenie auto id z ekranem dotykowym i przyjaznym oprogramowaniem

Cechą charakterystyczną wielu współczesnych kolektorów jest obsługa za pomocą ekranu dotykowego. Często wręcz można spotkać się z opiniami, w których mobilne terminale danych są przyrównywane do używanych na co dzień smartfonów. I co najważniejsze, nie wynika to jedynie z obecności kolorowego panelu dotykowego. Równie istotny jest fakt, że kolektory danych, podobnie jak smartfony, zapewniają dostęp do zróżnicowanego oprogramowania. A dotyczy to zarówno możliwości zastosowania wyspecjalizowanych narzędzi informatycznych dla biznesu, jak i aplikacji doskonale kojarzonych przez użytkowników nowoczesnych telefonów komórkowych. Wiele współczesnych kolektorów działa bowiem w oparciu o system operacyjny Android. Poza tym duże znaczenie mają wydajne podzespoły omawianych urządzeń auto id, w tym cztero- lub nawet ośmiordzeniowe procesory oraz kilka GB pamięci RAM.

Osobną grupę stanowią też terminale przenośne, które łączą w sobie tradycję z nowoczesnością. Mowa oczywiście o modelach posiadających zarówno ekran dotykowy, jak i mechaniczną klawiaturę. Takie urządzenia auto id zapewniają więc wybór sposobu obsługi zainstalowanego oprogramowania, co można dostosować np. do warunków eksploatacji – niskich lub wysokich temperatur, większej wilgotności, wykonywania obowiązków w rękawiczkach itd. Ponadto, porównując kolektory danych ze smartfonami, nie należy zapominać, że to te pierwsze posiadają wysokiej klasy moduły skanujące. Dzięki temu terminale przenośne pozwalają na tak szybkie i skuteczne odczytywanie informacji z różnych kodów kreskowych (często nawet z zabrudzonych lub niewyraźnych symboli). Niektóre kolektory można także wyposażyć w tzw. uchwyt pistoletowy, czyli w akcesorium, które zapewnia jeszcze wygodniejsze rejestrowanie danych.
 

Nowoczesne kolektory to także narzędzia komunikacyjne

Omawiając kolektory danych, trudno również nie wspomnieć o możliwościach komunikacyjnych nowoczesnych urządzeń auto id. W szczególności dotyczy to łączności z innymi elementami rozwiązania systemowego dla biznesu – zarówno z firmowym komputerem, jak i oprogramowaniem wykorzystywanym w przedsiębiorstwie. Taka współpraca, obejmująca transmitowanie informacji dotyczących prowadzonej działalności gospodarczej czy obsługi klientów, w wielu przypadkach będzie już odbywała się całkowicie bezprzewodowo, np. przez Wi-Fi lub Bluetooth. Jednak nie tylko to ma znaczenie…

Dla wielu przedsiębiorców, którzy planują wdrożenie kolektora danych w firmie, istotna będzie także możliwość komunikacji telefonicznej. Wspomniana funkcjonalność jest dostępna w terminalach przenośnych z interfejsem GSM (wymaga to wtedy dodatkowo zastosowania karty SIM). I nierzadko można już spotkać się z sytuacją, w której takie kolektory są w stanie całkowicie zastąpić telefony dla pracowników. Oferują one bowiem większość rozwiązań i funkcji, jakich oczekuje się od smartfonów, a jednocześnie są w pełni wyspecjalizowanymi urządzeniami auto id.
 

Artykuł opracowany przy wsparciu ekspertów Polskiego Centrum Kas Fiskalnych. Technologie dostępne w ofercie tego dystrybutora, w tym nowoczesne kolektory danych, można sprawdzić w sklepie internetowym PCKF.pl.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz