Proton Office

Komfort termiczny w biurze, czyli jakie ogrzewanie wybrać do miejsca pracy?

|
O komforcie termicznym zazwyczaj mówi się w przypadku mieszkań i domów, zapominając, że ma on równie wielkie znaczenie w przypadku miejsc pracy, gdzie każdego dnia spędzamy wiele godzin na realizacji rozmaitych zadań.

Aby temperatura w biurze była optymalna, trzeba koniecznie wprowadzić do pomieszczeń odpowiednie urządzenia grzewcze.

Jak ogrzać biuro, by każdy czuł się w nim dobrze, bez generowania olbrzymich kosztów? Kilka praktycznych wskazówek przekażemy poniżej.

 

Efektowność pracy a temperatura w biurze

 

Komfort cieplny oznacza warunki, w których nie odczuwamy ani zimna, ani gorąca. Taka sytuacja przekłada się na dobre samopoczucie oraz zwiększa zdolności poznawcze i koncentrację u człowieka, co oczywiście bywa niezmiernie ważne również w miejscach pracy, gdzie utrzymanie właściwych warunków jest obowiązkiem pracodawcy, wynikającym z przepisów BHP.

Warunki cieplne wpływają także na skuteczność w pracy. W biurach, gdzie utrzymuje się właściwą temperaturę, pracownicy działają wydajniej i są w stanie bardziej skupić się na realizowanych czynnościach. Często wykazują również większą kreatywność.

W miejscach o zbyt niskiej temperaturze, tempo pracy spada. Równocześnie przy długofalowym przebywaniu w wychłodzonych pomieszczeniach może dochodzić do obniżania naturalnej odporności organizmu, a w efekcie do zwiększenia liczby zachorować, co również przekłada się na spadek wydajność pracy. Z kolei za wysoka temperatura nie tylko pogarsza samopoczucie, bywa też groźna dla osób z chorobami układu oddechowego i krwionośnego.

Z tych też powodów warto wykorzystać odpowiednie urządzenia grzewcze, jak te ze strony: https://econovli.pl, dla dobra pracowników i całej firmy.

 

Jak dopasować ogrzewanie do biura?

 

Moc ogrzewania do biura należy dobrać przede wszystkim do jego metrażu – im pomieszczenie jest mniejsze, tym niższą moc może mieć produkt grzewczy. Równocześnie jednak trzeba zwracać uwagę na dodatkowe czynniki, jak choćby liczba przeszkleń i ich szczelność.

Warto jeszcze na etapie planowania rozwiązań grzewczych zadbać o dobrą termoizolację, by znaczne straty ciepła nie doprowadziły do niechcianego i niekontrolowanego spadku temperatury we wnętrzach.

Rozmieszczenie i typ grzejników zależą przede wszystkim od specyfiki przestrzeni oraz posiadanych możliwości. Nie w każdym miejscu można bowiem zdecydować się na ogrzewanie z centralnym kotłem.

 

Różne rodzaje ogrzewania do biura – co wybrać?

 

Najpopularniejszym typem ogrzewania do biura pozostają wciąż systemy centralnego ogrzewania z grzejnikami, rozmieszczonymi we wszystkich pokojach. Jeśli wybierze się kocioł o odpowiedniej mocy, zasilany właściwym paliwem, jest to rozwiązanie korzystne pod względem funkcjonalności i kosztów.

Innym wariantem jest zastosowanie ogrzewania podłogowego. Czasami stosuje się instalacje wodne lub maty grzewcze. Zwłaszcza w salach konferencyjnych spotyka się natomiast miękkie wykładziny z instalacją grzewczą. Więcej na temat różnych dostępnych na rynku rozwiązań można przeczytać na stronie: ibudujesz.pl.

W starych biurach niekiedy nie ma scentralizowanej instalacji grzewczej. Niejednokrotnie wiąże się to z brakiem pozwolenia na ingerowanie w zabytkową tkankę budynku lub kwestią braku opłacalności ekonomicznej takiej inwestycji. Wówczas sposobem na ogrzanie biura stają się grzejniki przenośne. Ich zaletą jest mobilność i możliwość dogrzania konkretnej przestrzeni, zgodnie z bieżącymi potrzebami. Dodatkowo są to niewielkie, wydajne urządzenia, które szybko podnoszą temperaturę, zwłaszcza gdy wybierze się takie produkty, jak elektryczne promienniki podczerwieni lub termowentylatory.

 

Idealne warunki cieplne w biurze – komfort pracowników i zysk dla firmy

 

Ogrzewanie w biurze to jedna z kluczowych instalacji, bez której nie da się funkcjonować i realizować codziennych obowiązków służbowych. Zapewnienie odpowiednich urządzeń grzewczych przez pracodawcę to zatem nie tylko wymóg prawny, ale także sposób na poprawę wydajności pracowników, co przekłada się na realne korzyści dla wszystkich stron.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz