Inter-bud Fabryczna - duży

EKO Katowicki Goeppert-Mayer już otwarty

|
Goeppert-Mayer został zaprojektowany zgodnie z brytyjskim system certyfikacji środowiskowej budynków BREEAM
Goeppert-Mayer został zaprojektowany zgodnie z brytyjskim system certyfikacji środowiskowej budynków BREEAM
Obiekt zużyje o połowę mniej energii od tradycyjnych budynków tej klasy.

Tri generacja, czyli proces wytwarzania prądu elektrycznego, chłodu oraz ciepła z gazu, pełen zintegrowany system zarządzania budynkiem (BMS) oraz wysokosprawny system odzysku ciepła to tylko niektóre z licznie zastosowanych rozwiązań i technologii w otwartym kilka dni temu biurowcu Goeppert-Mayer. Ten energooszczędny budynek wybudowany za blisko 40 milionów złotych jest pierwszym oddanym do użytku z czterech obiektów, które chce wybudować Górnośląski Park Przemysłowy w Katowicach. Biurowiec Goeppert-Mayer o powierzchni 8800 mkw docelowo wejdzie w skład GPP BUSINESS PARK, który będzie znajdować się na obszarze włączonym do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Budynek został zaprojektowany zgodnie z brytyjskim system certyfikacji środowiskowej budynków BREEAM (ang. Buliding Research Establishment Environmental Assessment Method).

Na podstawie już zakończonej prekwalifikacji w BREEAM możemy ocenić z dużym prawdopodobieństwem, że tak wysokiej oceny nie ma jeszcze żaden biurowiec zarówno w Polsce, jak i w Europie środkowo-wschodniej. Jest to pierwszy budynek, w którym ekologię połączono z ekonomią, budynek jest nie tylko „zielony”, ale także tani w eksploatacji – mówi Mirosław Czarnik prezes Górnośląskiego Parku Przemysłowego w Katowicach.

Goeppert-Mayer będzie zużywał połowę mniej energii od tradycyjnie budowanych biurowców klasy A, przy zachowaniu pełnego komfortu dla osób pracujących w budynku. Biurowiec w swojej klasie jest jedynym, który wykorzystuje system tri generacji. Dostawcą systemu tri generacji była firma Viessmann, natomiast równie istotny dla funkcjonalności budynku system wentylacji dostarczyła firma Swegon. Projekt oraz budynek do certyfikacji środowiskowej budynków metodą BREEAM przygotowała firma Buro Happold.

Czas jaki pozostał do 2020 r. pozwala nam na przetestowanie zastosowanych technologii i zaimplementowanie ich udoskonalonej wersji w kolejnych budynkach, jakie powstaną na terenie Górnośląskiego Parku Przemysłowego. Wiedzą, którą zdobędziemy chcemy dzielić się ze wszystkimi podmiotami zainteresowanymi zrównoważonym i energooszczędnym budownictwem – podkreśla prezes GPP.


0.0
Dodaj nowy komentarz
Park Project II
mantra