DEVCO Sp. z.o.o. logoINTERBIURO logoUNIMOR Development S.A. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoTétris Poland logoBusiness House logoTorus logoSpectra Development logoFYI Commercial Consulting logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoForbo Flooring Systems Polska logoHAVRE Sp. z o.o. logoVantage Development S.A. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoPodium Investment logoAluprof S.A. logoArchicom logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoINTER-BUD logoPorto Office A Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoCity Space logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoKontor logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Wybrano najpiękniejsze wieżowce

8 Spruce Street, copyright: Courtesy of Gehry Partners
Al Hamra Tower, copyright: Pawel Sulima/SOM
8 Spruce Street w Nowym Jorku zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Emporis Skyscraper Award 2011.

Konkurs Emporis Skyscraper Award jest jedynym corocznym, światowym wydarzeniem nagradzajacym wysokościowce. Od 2000 roku jury, w składzie którego znajdują się redaktorzy Emporis, eksperci z dziedziny architektury z całego świata, przyznaje wyróżnienia dla najpiekniejszych i najbardziej funkcjonalnych budowli.

Tegorocznym zwycięzcą jest 8 Spruce Street, zaprojektowany przez Franka Gehry'ego, zlokalizowany w Nowym Jorku. Zdobył uznanie jury swoją fasadą, robiącą niesamowite wrażenie, stworzoną z falowanej stali nierdzewnej. Pięć dolnych pieter opatrzonych jest fasadą murowaną, która pozwala na zintegrowanie projektu z sąsiadującymi obiektami. Budynek ma 265 metrów wysokości i 76 pięter. Jego budowa zakończyła się w 2011 roku, po 5 latach trwania realizacji. Obiekt służy jako apartamentowiec, lecz mieści się w nim również szkoła oraz sklepy.

Drugie miejsce zajął projekt Skidmore, Owings & MerrillAl Hamra Tower w Kuwejcie. Ma 412 metrów wysokości i 80 pięter.

Na ostatnim miejscu na podium stanął kompleks Etihad Towers w Abu Dabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zaprojektowany przez DBI Design. Składa się z pięciu budynków o łącznej powierzchni aż 492 084 mkw.

Na kolejnych miejscach znaleźli się:

4. KK100, Shenzen, Chiny
5. Victoria Tower, Sztokholm, Szwecja
6. Great American Tower, Cincinnati, USA
7. F&F Tower, Panama City, Panama
8. Northeast Asia Trade Tower, Incheon, Korea Południowa
9. Reflections at Keppel Bay, Singapur
10. Tianjin Global Financial Center, Tianjin, Chiny


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra