Inter-bud Fabryczna - duży

Mostostal-Ferrovial zwycięża

Oferta konsorcjum była najkorzystniejsza. Do jesieni 2014 r. firmy mają zbudować krakowskie Centrum Kongresowe.

Centrum Kongresowe, które zlokalizowano przy Rondzie Grunwaldzkim w Krakowie, wybuduje konsorcjum firm Budimex Warszawa i Ferrovial Agroman z Madrytu – czytamy na portalu naszemiasto.pl. Oferta została wybrana jako najkorzystniejsza – w stosunku do szacunków urzędników miejskich, kosztorys wykonawców był niższy o 28 mln zł i opiewał na 317 mln zł brutto.

Z 19 firm, które stanęły do przetargu, do finału wybrano tylko 5 ofert. Dwie wykluczono automatycznie – ceny przewyższały kwotę zarezerwowaną na inwestycję w budżecie miasta. Wynik i poprawność procedury musi teraz zostać sprawdzona przez prezesa urzędu zamówień publicznych.

Obecnie zakończył się realizowany przez firmę Warbud proces wznoszenia ścian szczelinowych, które mają zabezpieczyć obiekt przed naporem wód gruntowych. Po wykonaniu robót przygotowawczych o wartości 7,5 mln zł, możliwe jest rozpoczęcie prac konstrukcyjnych. Centrum ma składać się z trzech sal kongresowych, które w razie potrzeby mogą być adaptowane na przestrzeń wystawienniczą i targową. Uzupełnieniem obiektu będzie  trzypoziomowe foyer z widokiem na Wisłę i Wawel.

Część nakładów inwestycyjnych – 80 mln zł, miasto pozyskało ze środków UE. Kontrowersje wokół zwycięskiej oferty wzbudzają problemy, jakie wystąpiły przy wznoszeniu stadionu Wisły Kraków. Władze zapewniają jednak, że nie zaistnieje konieczność poniesienia niespodziewanych  kosztów – wykonawcy otrzymają zapłatę w formie ryczałtu.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
ADAC
mantra