Interbiuro - duży

EKO G20 wspiera budownictwo zrównoważone

Ministrowie środowiska państw G20, podczas Forum Głównych Gospodarek w Krakowie, przedstawili inicjatywę budowniczą wspierającą budownictwo ekologiczne.

Celem państw G20, przedstawionym w inicjatywie budowniczej, jest zmniejszenie zużycia energii poprzez budownictwo ekologiczne i rozwiązania energooszczędne. Jeszcze we wrześniu w tej sprawie może zostać podpisane porozumienie między krajami G20, w tym Polską.

Użytkowanie budynków absorbuje bardzo dużą ilość energii. Gdybyśmy umieli zredukować zużycie energii przez budownictwo dzięki zastosowaniu materiałów, technologii, ale też pewnej kulturze używania i budowania, to moglibyśmy w sposób tani i praktyczny promować efektywność energetyczną i rozwój gospodarczy – komentuje Marcin Korolec, minister środowiska.

Porozumienie, które ma zostać wypracowane, ma być podstawą do wymiany doświadczeń między przedstawicielami krajów G20. Rozmowy dotyczyć będą możliwości poprawienia efektywności energetycznej w  budownictwie, w tym standardów nowych budynków, jak również stosowanych materiałow i technik budowlanych.

Inicjatywa budownicza zostanie ostatecznie zawarta i podpisana przez zainteresowanych ministrów prawdopodobnie we wrześniu tego roku w Nowym Jorku, a następnie zobaczymy, jakie będą dalsze kroki – mówi Marcin Korolec.

Inicjatywę powinny podpisać wszyscy członkowie Grupy, czyli między innymi Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Chiny, Niemcy i Rosja.

16 Forum Głównych Gospodarek ds. Energii i Zmian Klimatu miało miejsce 18 lipca w Krakowie. Wzięło w nim udział ponad 30 ministrów środowiska, w tym przedstawiciele państw G20. Omawiana inicjatywa budownicza była jednym z tematów rozmów. Spotkanie w stolicy Małopolski było jednym z elementów przygotowań do organizowanego w listopadzie w Warszawie szczytu klimatycznego ONZ COP 10. Wydarzenie będzie początkiem negocjacji w sprawie nowego porozumienia klimatycznego, które po 2020 roku ma zastąpić protokół z Kioto.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Interbiuro - duży
mantra