Kontor logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoINTERBIURO logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoVantage Development S.A. logoSpectra Development logoDEVCO Sp. z.o.o. logoINTER-BUD logoForbo Flooring Systems Polska logoUNIMOR Development S.A. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoPorto Office A Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoTétris Poland logoHAVRE Sp. z o.o. logoCity Space logoPodium Investment logoARTSERVIS sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoArchicom logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoTorus logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoBusiness House logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoOlivia Business Centre logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Warszawa zostanie zablokowana przez protestujących

Cztery dni trwać mają strajki zorganizowane przez związki zawodowe. Kulminacją będzie sobota, kiedy udział ma wziąć nawet 100 000 osób.

Na terenie Warszawy w dniach 11-14 września odbędzie się aż 17 manifestacji zorganizowanych przez związki zawodowe i osoby prywatne. W sobotę ma nastąpić kulminacja – oczekiwane jest uczestnictwo nawet 100 000 osób.

Protesty wiążą się ze znacznymi utrudnianiami w ruchu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Utrudnienia dotkną przede wszystkim mieszkańców, którzy będą mieli problemy z dotarciem do pracy, szkół i przedszkoli oraz powrotem do domów. Będziemy się starali je zminimalizować. Warszawiacy nie powinni być zakładnikami demonstrantów – powiedziała prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz na dzisiejszej konferencji prasowej.

Warszawiacy i turyści liczyć będą mogli na spoty informacyjne, umieszczane na ekranach monitorów w komunikacji miejskiej. Mają one informować o trasach planowanych przemarszów. Dodatkowo, linie autobusowe i tramwajowe kierowane będą na trasy objazdowe.

Dlaczego związkowcy paraliżują miasto? Wychodzimy na ulice, bo jest kryzys w dialogu społecznym – twierdzi Jan Guz, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Protesty organizowane są przez trzy największe centrale związkowe: OPZZ, NSZZ "Solidarność" oraz Forum Związków Zawodowych. Akcja odbywa się pod hasłem „Dość lekceważenia społeczeństwa” i ma być przejawem sprzeciwu wobec polityki rządu. Jest kryzys społeczny wywołany przez rząd w związku z nierealizowaniem naszych wniosków i postulatów. Mamy spisaną bardzo długą księgę zaległości i win rządu – podkreśla Jan Guz.

Związkowcy zgłaszają pretensje o niskie pensje oraz wysokie bezrobocie. Chcą także zwrócić uwagę na stan edukacji i służby zdrowia. Tych obiecanek, że będzie lepiej za rok, za dwa, to już słuchamy od 23 lat i, niestety, nie ma żadnej poprawy – mówi przewodniczący OPZZ.

Jakie propozycje wysnuwają protestujący? Chcą oni między innymi ustanowienia minimalnej stawki godzinowej, która obowiązywałaby bez względu na formę zawartej umowy, a także zmian w systemie emerytalnym i zabezpieczeniu społecznym. Forsują wyższy zasiłek dla bezrobotnych.

W środę w protestach wziąć miało udział 20 000 manifestantów, pikietujących pod ośmioma ministerstwami, w tym przed resortem gospodarki, pracy, skarbu i zdrowia oraz przed resortem spraw wewnętrznych. Następnie mają się oni przenieść pod Sejm, gdzie urządzą tzw. miasteczko namiotowe. W czwartek i piątek mają mieć miejsce debaty z ekspertami. Kulminacją natomiast będzie sobotni przemarsz, w którym, jak zakładają organizatorzy, weźmie udział 100 000 związkowców. Ludzi będzie więcej, bo nie ewidencjonujemy tych osób, które są z różnych organizacji społecznych, pozarządowych, np. ogrodów działkowych, spółdzielców, porozumień społecznych, partii politycznych. Pójdziemy obok pana prezydenta, z upomnieniem, dlaczego tak łatwo podpisuje wszystkie ustawy, które są złe dla naszego kraju – wyjaśnia Jan Guz.

Protesty zostały zapowiedziane pod koniec czerwca, gdy strona społeczna opuściła Komisję Trójstronną po wprowadzeniu elastycznego czasy pracy.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra