Vantage Development S.A. logoUNIMOR Development S.A. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoCity Space logoINTERBIURO logoBusiness House logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoCOTEX Office Centre logoForbo Flooring Systems Polska logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoOlivia Business Centre logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoHAVRE Sp. z o.o. logoPodium Investment logoTétris Poland logoNowy Styl Group logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoKontor logoArchicom logoARTSERVIS sp. z o.o. logoINTER-BUD logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoTorus logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoAluprof S.A. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoSpectra Development logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoAgrobex Sp. z o.o. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Niespokojne rynki

Problemy w strefie euro, obniżenie ratingu Stanów Zjednoczonych i umacnianie się franka szwajcarskiego świadczą o trudnej sytuacji rynku światowego.

Agencja ratingowa Standard & Poor's w nocy z piątku na sobotę obniżyła rating Stanów Zjednoczonych z AAA na AA+. Po raz pierwszy w historii Amerykanie zostali zakwalifikowani do niższej kategorii. Sekretarz Skarbu USA zakwestionował decyzję agencji. Stwierdził on, że jej analitycy pomylili się w kalkulacjach o 2 bln dolarów. Decyzja Standard & Poor's wywołała niepokój wśród inwestorów na całym świecie, szczególnie w Chinach i Japonii, które posiadają największą pulę amerykańskich obligacji. Wschodnie giełdy odnotowały znaczące spadki.

Tymczasem w strefie euro politycy podejmują starania o uspokojenie sytuacji ekonomicznej. Europejski Bank Centralny rozpoczął akcję skupowania obligacji włoskich i hiszpańskich. Ma to zapobiec wzrostowi stóp procentowych oraz uchronić te kraje przed powtórzeniem losu Grecji, Portugalii i Irlandii, które były zmuszone do skorzystania z bezpośredniej pomocy Unii Europejskiej.

Skutkiem niepokojów ekonomicznych jest umacnianie się franka szwajcarskiego. Pomimo interwencji Szwajcarskiego Banku Narodowego, który obniżył stopy procentowe i zapowiedział dodatkową emisję waluty, jej kurs wciąż jest wysoki. W poniedziałek 8 sierpnia osiągnął on poziom 3,76 zł. W ostatnich dniach można jednak odnotować stopniowe umacnianie się euro wobec franka.

Czytaj więcej newsów


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra