Torus logoUNIMOR Development S.A. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoINTERBIURO logoVantage Development S.A. logoArchicom logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoForbo Flooring Systems Polska logoDEVCO Sp. z.o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoPodium Investment logoINTER-BUD logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoNowy Styl Group logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoVastint Poland Sp. z o.o. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoTétris Poland logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoCity Space logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoSpectra Development logoAluprof S.A. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoBusiness House logoKontor logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoPorto Office A Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Firmy zaostrzają dress code

Zmieniają się biurowe trendy w zakresie ubioru. Firmy takie jak Newsweek czy Merlin.pl zaostrzają wymagania w tym kontekście.

W biurowym dress code zachodzi zaskakująca zmiana. Przez ostatnie kilkanaście lat obserwowaliśmy rozluźnienie reguł dotyczących ubioru. Obecnie jednak firmy zmieniają podejście w kwestii wizerunku pracowników, wprowadzając bardziej rygorystyczne reguły.


 

Zmianę widać w niektórych firmach, w których do tej pory dress code stanowił sprawę drugorzędną. Reguły dotyczące ubioru zaostrzył ostatnio m.in. Newsweek. Wprowadzono dosyć rygorystycznych dress code, który żąda od pracowników, żeby zjawiali się w pracy w stroju bardziej formalnym. Regulacje nawet dotyczą tego, jaki kolor włosów można mieć, znaczy ten kolor powinien być naturalny. Być może rozluźnienie zaszło już zbyt daleko i postanowiono wyróżnić firmę, wyróżnić redakcję, wprowadzając tego typu formalne wymagania odnośnie ubioru – mówi Andrzej Gojny, doradca z dziedziny zarządzania z firmy Agonista.


 

Inną firmą, która zdecydowała się na taki krok, jest Merlin.pl, który postanowił, iż pracownicy nie mogą już przychodzić do biura w dżinsach i trampkach.


 

Usztywnienie ubioru czy zmuszenie pracowników, żeby przychodzili do pracy ubrani bardziej elegancko, z większą dbałością, spowoduje większą dbałość o pracę, inne podejście do niej – wyjaśnia nowe zasady Andrzej Gojny.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra