Rozwój usług w chmurze szansą na nowe miejsca pracy

Według Komisji Europejskiej pełne wykorzystanie możliwości chmury obliczeniowej może utworzyć nawet 2,5 mln nowych miejsc pracy w Europie.

Komisja Europejska podkreśla wagę rozwoju usług w chmurze obliczeniowej. Mogą one przyczynić się do wzrostu PKB Unii Europejskiej nawet o 1 proc. rocznie i utworzenia 2,5 mln nowych miejsc pracy. Unijna strategia w tym zakresie już powstała, jednak główny nacisk kładziony będzie na regulacje krajowe.

 

Polska musi zadbać o to, by chmura znalazła się w funduszach strukturalnych. Główny nacisk jeśli chodzi o finansowanie chmury, będzie na państwach członkowskich. Należy wiec stworzyć polską strategię dla chmury i Eurocloud prowadzi już rozmowy z Ministerstwem Gospodarki. Myślę, że środowisko powinno wywrzeć silną presję, by stworzyć tę strategię – mówi Anna Katarzyna Nietyksza, prezes EuroCloud Polska i Eficom SA oraz członkini Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.


 

Co więcej, technologia chmury powinna być uwzględniona w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa. Konsultacje dotyczące założeń programu mają zakończyć się jutro, 6 listopada. Ostateczny jego kształt znany będzie w połowie miesiąca. Najważniejszym elementem będzie doprowadzenie do tego, by w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa znalazły się konkrety dotyczące traktowania wydatków nie jako nakładów inwestycyjnych, tylko kosztów operacyjnych [OPEX – red.]. Chmura to jest właśnie OPEX, czyli możemy sobie kupić usługę płacąc abonament miesięczny, a nie musimy kupować serwera i trzymać go przez kilka lat, zapewniając trwałość projektu – mówi Anna Katarzyna Nietyksza.


 

Założeniem chmury obliczeniowej jest przechowywanie danych na serwerach wyspecjalizowanych firm znajdujących się w innej lokalizacji. Pozwala to na dostęp do danych z dowolnego podłączonego do internetu komputera. Według ekspertów, rozwiązanie to wiąże się z oszczędnościami i większym bezpieczeństwem. Jak mówi Anna Katarzyna Nietyksza: To jest zupełna zmiana w myśleniu o finansach publicznych i firmowych. Chmura daje 30-70 proc. optymalizacji kosztów infrastruktury. Przewagą chmury jest jeszcze to, że nie ma gigantycznego kosztu zakupu oprogramowania i licencji na nie i ciągłej jego aktualizacji.


 

Jak wynika z Europejskiej Strategii na rzecz Wykorzystania Chmury Obliczeniowej, promowani mają być europejscy dostawcy infrastruktury, oprogramowania i platform. Według danych Komisji Europejskiej, pełne wykorzystanie chmury obliczeniowej może stworzyć 2,5 mln nowych miejsc pracy w Europie i spowodować wzrost PKB UE o 1 proc. rocznie do 2020 roku. Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny patrzy na to z dystansem i może aż tak ambitnych celów nie uda się zrealizować. Niemniej jednak, rzeczywiście chmura tworzy nowe miejsca pracy, szczególnie dla młodych ludzi, w sektorze tworzącym oprogramowanie. Sprzyja także rozwojowi małych i średnich firm, gdyż nie wymaga inwestycji – komentuje prezes EuroCloud Polska i Eficom SA.


 

Obecnie prowadzone są prace związane z konkretnym planem wdrożenia europejskiej strategii. Po koniec października powołano grupę ekspertów, którzy zajmą się wypracowaniem standardów w zakresie świadczenia usług w chmurze.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz