UNIMOR Development S.A. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoTorus logoGTV Lighting logoAgrobex Sp. z o.o. logoVantage Development S.A. logoHAVRE Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoPorto Office A Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoRIS Kotes logoPodium Investment logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoNowy Styl Group logoCOTEX Office Centre logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoFYI Commercial Consulting logoForbo Flooring Systems Polska logoDEVCO Sp. z.o.o. logoGalicyjska Investment Sp. z o.o. logoTétris Poland logoBusiness House logoKart Sp. z o.o. logoSpectra Development logoOlivia Business Centre logoCity Space logoARTSERVIS sp. z o.o. logoINTER-BUD logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
Raport 2018

Poprawa nastrojów w budownictwie

GUS informuje, że w kwietniu 2014 r. poprawił się ogólny klimat koniunktury w sektorze budownictwa.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), ogólny klimat koniunktury w kwietniu w budownictwie kształtował się na poziomie minus 7. Dla porównania w marcu wynosił on minus 12. O poprawie koniunktury informuje 16 proc. przedsiębiorstw (przed miesiącem 14 proc.), a o pogorszeniu – 23 proc. (w marcu 26 proc.). Pozostałe firmy nie zauważyły zmiany.

 

Oceny bieżącego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są mniej negatywne od zgłaszanych przed miesiącem. W najbliższych trzech miesiącach portfel zamówień i produkcja budowlano-montażowa mogą rosnąć szybciej niż oczekiwano w marcu. Prognozy sytuacji finansowej są mniej pesymistyczne od formułowanych w ubiegłym miesiącu - czytamy w komunikacie GUS.

 

Nadal zauważalny jest wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Z danych GUS wynika także, że planowana redukcja etatów może być mniejsza od zapowiadanej w marcu.

 

GUS informuje również o barierach odczuwalnych przez przedsiębiorców z branży budowlanej. Największe trudności wiążą się z kosztami zatrudnienia (62 proc. w kwietniu br., 58 proc. w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz konkurencją na rynku (57 proc. w kwietniu bieżącego i ubiegłego roku). W porównaniu z kwietniem 2013 r. spadło znaczenie bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 49 proc. do 41 proc.), a także niedostatecznym popytem (z 46 proc. do 41 proc.). Wzrost odnotowały natomiast takie bariery jak niejasne przepisy prawne (z 26 proc. do 32 proc.) oraz koszty zatrudnienia.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Galicyjska - duży
mantra