Doradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoSchüco International Polska logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoArchicom logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoKart Sp. z o.o. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoCHB14 logoPorto Office B Sp. z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoEcho Investment logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoINTERBIURO logoCOTEX Office Centre logoOnyx Business Point logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoKwiaty dla biura logoOlivia Business Centre logoVastint Poland Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoPartner Capital Group logoTorus logoSpectra Development logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoLobos Nieruchomości logoGhelamco Poland logoAgrobex Sp. z o.o. logoLC Corp S.A. logoUNIMOR Development S.A. logoDorbud S.A. logoBusiness House logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoAluprof S.A. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoGTV Lighting logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoCity Space logoINTER-MAR Stanisław Marzec logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
raport wyd 2017

Polska vs. Finaliści Mundialu 2014

Polska a finaliści Mundialu 2014, źródło: CBRE
Polska a finaliści Mundialu 2014, źródło: CBRE
Za wynajem przestrzeni biurowej najwięcej zapłacimy w Brazylii, najmniej w Argentynie. Polska w zestawieniu CBRE wywalczyła brąz.

Mundial 2014 przeszedł do historii. W pamięci kibiców niewątpliwie zapiszą się mecze reprezentacji Brazylii (porażka w meczu z Niemcami 1:7 oraz Holandią 0:3) oraz finał zakończony pucharem dla naszego sąsiada zza Odry. Jak pokazuje badanie CBRE, Mistrzostwa Świata FIFA 2014 mogą stać się inspiracją także dla osób zajmujących się rynkiem nieruchomości komercyjnych.

 

W naszym biurze panowała gorąca futbolowa atmosfera, wewnętrznie, w ramach naszego warszawskiego zespołu typowaliśmy wyniki meczów. Na fali piłkarskich uniesień - łącząc pasje piłkarskie i zawodowe - przygotowaliśmy nietypowe zestawienie porównujące rynki nieruchomości komercyjnych półfinalistów Mundialu oraz Polski – mówi Agata Czarnecka, zastępca dyrektora w działe Doradztwa i badań rynku w CBRE.

Duże dysproporcje

 

Gdyby któryś z przedsiębiorców, wybierając kraj na siedzibę firmy, sugerował się tegorocznym Mundialem, jego uwadze nie umknęłyby dysproporcje w cenie powierzchni biurowej finalistów. Za wynajem jednego mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej najwięcej zapłacimy w Brazylii – aż 52 euro, najmniej w sąsiedniej Argentynie (zaledwie 18). W Niemczech 38 euro, nieco mniej w Holandii – 29. W tym zestawieniu stosunkowo niedrogo prezentuje się rynek rodzimy – tu za jeden mkw. zapłacimy maksymalnie  26 euro.

 

Analiza pustostanów w wyżej wymienionych państwach pokazała, że na podobnym poziomie kształtują się one w Polsce i Argentynie (po ok. 11-12 proc. w Warszawie i Buenos Aires) oraz w Niemczech i Brazylii (15 proc. w Rio de Janeiro, 17 proc. w Amsterdamie).

 

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
CHB 14 Big
mantra