Porto Office B Sp. z o.o. logoTétris Poland logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoUNIMOR Development S.A. logoCOTEX Office Centre logoPRO-INVEST S.A. logoOmnitech Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoCity Space logoSpectra Development logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoCHB14 logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoHAVRE Sp. z o.o. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoGTV Lighting logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoDEVCO Sp. z.o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoBusiness House logoArchicom logoGhelamco Poland logoTorus logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoKart Sp. z o.o. logoOnyx Business Point logoAgrobex Sp. z o.o. logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoGłówka Pracuje logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoINTERBIURO logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoEcho Investment logoSchüco International Polska logoLobos Nieruchomości logoCity Office logoNowy Styl Group logoAluprof S.A. logoLC Corp S.A. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Deficyt specjalistów z branży IT

Eksperci szacują, że na polskim ryku pracy brakuje ok. 50 000 informatyków. Pracodawcy poszukują m.in. programistów i konsultantów.

Dynamiczny rozwój branży IT spowodował wzrost zapotrzebowania na specjalistów z tego sektora. Pracodawcy usilnie poszukują dobrze wykwalifikowanej kadry, w tym programistów, wdrożeniowców czy konsultantów. Wciąż brakuje na rynku absolwentów z uczelni technicznych, a ci, którzy szukają pracy, nie zawsze spełniają wymagania pracodawców i mają braki w oczekiwanych umiejętnościach.

 

Deficyt informatyków na polskim rynku szacuje się na 50 000 i z roku na rok będzie on coraz większy – podkreśla Adam Mitura, rzecznik prasowy firmy BPSC, dostarczającej oprogramowanie wspierające zarządzanie przedsiębiorstwem. Uczelnie wypuszczają zbyt mało absolwentów w stosunku do potrzeb pracodawców. Rynek informatyczny rośnie średnio kilkanaście procent rok do roku, natomiast absolwentów przybywa zaledwie kilka procent rocznie. Niedługo będziemy musieli się też zmierzyć z niżem demograficznym, co w praktyce oznacza, że deficyt specjalistów będzie coraz większy – dodaje.

 

W skali Europy deficyt jest jeszcze większy - brakuje ok. 274 000 informatyków. Według szacunków, za sześć lat ta liczba może wzrosnąć do miliona.

 

Na rynku pracy poszukiwani są specjaliści z różnymi kwalifikacjami. Potrzebni są pracownicy o bardzo różnych specjalnościach: programiści, wdrożeniowcy, konsultanci z dużym doświadczeniem biznesowym. My na przykład potrzebujemy osób z doświadczeniem produkcyjnym, handlowym oraz usługowym i muszę przyznać, że mamy czasami kłopot ze znalezieniem takich osób – wyjaśnia Adam Mitura.

 

Największy problem ze znalezieniem wykwalifikowanych informatyków mają firmy w dużych miastach, gdzie działa olbrzymia ilość przedsiębiorstw z sektora IT i wciąż powstają nowe. Sytuacja taka widoczna jest np. w Warszawie, na Śląsku, w Krakowie, Wrocławiu czy Trójmieście. Tutaj również lokują się firmy BPO/SSC.

 

Widoczny deficyt oznacza dla specjalistów IT możliwość zdobycia dobrze płatnej, ciekawej pracy. Informatycy należą do najlepiej opłacanych zawodów i rzeczywiście mogą liczyć na stabilną pracę. Z naszych doświadczeń wynika, że młodzi ludzie mają bardzo wysokie umiejętności informatyczne, z drugiej strony, część osób kończących wyższe uczelnie techniczne nie zawsze spełnia kryteria stawiane przez pracodawców. Piętą achillesową jest wiedza ogólna w zakresie logiki czy matematyki – tłumaczy Adam Mitura.

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra