Tétris Poland logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoCity Space logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoPodium Investment logoDEVCO Sp. z.o.o. logoSpectra Development logoAgrobex Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoINTER-BUD logoVantage Development S.A. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoBusiness House logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoCOTEX Office Centre logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoKontor logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoNowy Styl Group logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoArchicom logoVastint Poland Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoUNIMOR Development S.A. logoOlivia Business Centre logoTorus logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoINTERBIURO logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Ożywienie na rynku najmu powierzchni biurowych

Europejski sektor bankowy szturmuje rynek

W okresie od kwietnia 2010 r. do marca 2011 r. poziom aktywności firm z sektora bankowego na rynku nieruchomości biurowych osiągnął poziom o 20% wyższy niż średnia z ostatnich 5 lat – poinformowali w raporcie analitycy Cushman & Wakefield. Duża aktywność świadczy o umocnieniu pozycji europejskiego sektora bankowego.

Z raportu wynika także, że ekspansję na rynek europejski kontynuują banki z Chin. Trend ten jest efektem nadwyżki popytu na kredyt nad ilością ofert banków w Europie, których działanie cechuje się w ostatnim czasie dużą ostrożnością. Natomiast banki europejskie i amerykańskie często wybierały rynki krajów Azji i Pacyfiku.

Ponad 55% umów najmu przypadło na największe ośrodki sektora bankowego – Londyn, Paryż i Frankfurt. Jednak szczególnie dużym zainteresowaniem cieszył się warszawski i praski rynek najmu. Warszawa, która staje się regionalnym centrum bankowości w Europie Środkowowschodniej, może się pochwalić wzrostem popytu o prawie 63% w porównaniu ze średnią z pięciu lat. Poziom najmu w Pradze w ubiegłym roku wyniósł 25% powyżej średniej – stwierdzili analitycy Cushman & Wakefield. Z drugiej strony dostrzegli natomiast problem znikomej lub zerowej podaży powierzchni biurowej w wielu europejskich ośrodkach.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra