Assa Abloy

Czy łódzka Brama Miasta otworzy się mimo trudności?

|
Brama Miasta autorstwa Daniela Libeskinda
Z powodu wycofania się pierwszego inwestora, projekt może jeszcze ulec zmianie
Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska przedstawiła harmonogram działań związanych z realizacją Bramy Miasta – kluczowej dla Łodzi inwestycji, z której w czerwcu wycofała się spółka LDZ Brama.

Kalendarium działań magistratu w zakresie realizacji projektu zakłada: do września br. zakończenie prac nad miejscowym planem zagospodarowania terenu Nowego Centrum Łodzi; w kolejnym miesiącu sporządzenie wyceny działki pod Bramę Miasta; na przełomie października i listopada przedłożenie projektu uchwały o sprzedaży terenu pod obrady Rady Miejskiej, zaś na przełomie roku zorganizowanie nowego przetargu.

 

W czerwcu br. spółka LDZ Brama odstąpiła od zakupu łódzkiej działki i realizacji inwestycji Brama Miasta. Atmosfera podejrzliwości, niedomówień i politykierstwa ze strony części radnych, zwłaszcza pana Łukasza Magina i Klubu Łódź 2020, nie sprzyja inwestycjom. W takim klimacie nie można robić interesów, i to tak ważnych dla Łodzi. Nie można zniechęcać przedsiębiorców, straszyć łodzian i snuć negatywnych wizji – skomentował pierwszy wiceprezydent Łodzi Marek Cieślak.

 

Kto zostanie nowym inwestorem?

 

Kolejne rozmowy w sprawie budowy obiektu miasto prowadzi m.in. z zarządem mBanku. Chcemy kontynuować ważny dla miasta projekt, który zablokowały polityczne układy. Prowadzimy dalsze rozmowy w sprawie budowy Bramy Miasta, m.in. z zarządem mBanku – powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Zainteresowanie projektem potwierdził prezes mBanku Cezary Stypułkowski, którego firma poszukuje reprezentacyjnej siedziby dla ponad 2500 pracowników zatrudnionych w centrali. Jeżeli będzie dobra oferta ze strony miasta, bierzemy pod uwagę także lokalizację w Bramie Miasta, a dość szybko musimy dokonać wyboru – poinformował w lipcu prezes mBanku Cezary Stypułkowski.

 

Brama Miasta będzie architektoniczną wizytówką Łodzi. Autorem koncepcji jest reprezentant nurtu dekonstruktywistycznego Daniel Libeskind, zwycięzca konkursu na projekt zagospodarowania terenu po World Trade Center w Nowym Jorku. W jego portfolio znajdują się ponadto takie projekty, jak Muzeum Żydowskie w Berlinie, Muzeum Żydowskie w San Francisco czy Imperial War Museum North w Manchesterze.

 

Projekt Bramy Miasta składa się z przecinających się ze sobą form przestrzennych, tworzących integralną bryłę. Zwieńczenie obiektu utworzone jest z dwóch elementów, układających się w swoiste wrota, przypominające splecione gałęzie nad drogą. Budynkiem będzie można swobodnie przejść z dworca Łódź Fabryczna w kierunku ulicy Piotrkowskiej. Na parterze Brama Miasta będzie pełniła funkcje handlowo-usługowe, wyżej biurowe, zaś na najwyższych kondygnacjach znajdą się mieszkania i luksusowe apartamenty. W podziemiach zaplanowano także 400 miejsc parkingowych. Szacowana powierzchnia użytkowa budynku wynosi 38 630 mkw., a najwyższy punkt budynku osiągnie wysokość 64 m. Docelowo w obiekcie będzie pracowało 3800 osób.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz