MIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoKwiaty dla biura logoGalicyjska Investment Sp. z o.o. logoCity Space logoSpectra Development logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoVantage Development S.A. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoARTSERVIS sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoNowy Styl Group logoDEVCO Sp. z.o.o. logoGTV Lighting logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoRIS Kotes logoBusiness House logoUNIMOR Development S.A. logoINTER-BUD logoINTERBIURO logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoPodium Investment logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoKart Sp. z o.o. logoTorus logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logoCOTEX Office Centre logoTétris Poland logoAgrobex Sp. z o.o. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoAluprof S.A. logoHAVRE Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
Raport 2018

Dobry informatyk na wagę złota

Mimo intensywnego rozwoju branży IT w Polsce i ogromnego zainteresowania, jakim sektor ten cieszy się na Zachodzie, dostęp do wykwalifikowanych informatyków wciąż jest utrudniony, a liczba absolwentów uczelni technicznych niewystarczająca.

Deficyt informatyków na rodzimym rynku sięga 50 000, a w związku z rosnącym rynkiem informatycznym i niżem demograficznym, ilość dostępnej kadry będzie za pewne ciągle malała. Powoli zaczyna brakować dobrych inżynierów, specjalistów w zakresie produkcji oprogramowania czy jego testowania. Co ciekawe, jeżeli patrzymy na globalne wskaźniki, czyli na liczbę studentów i liczbę uczelni technicznych, jest tego bardzo dużo, widać jednak, że to nie wystarcza – twierdzi Mariusz Topór, menadżer ds. rozwoju spółki Ericpol, dostawcy m.in. oprogramowania dla firm oraz usług konsultingowych i outsourcingowych.

 

Największy problem ze znalezieniem wykwalifikowanych informatyków mają firmy w dużych miastach, w których działalność prowadzą duże przedsiębiorstwa z sektora IT - w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy Trójmieście.

 

Braki w zasobach specjalistów z branży IT mogą stać się poważną przeszkodą w rozwoju polskich firm z branży informatycznej. Powinniśmy zwrócić uwagę na edukację, być może zmianę modelu edukacji, bo ten obecny jest niewydolny i długotrwały. Oczywiście dobrze jest mieć informatyka, który studiował 5 lat, był na kilku praktykach i jeszcze gdzieś popracował, z tym że to powoli przestaje wystarczać. Ten okres jest zbyt długi – przekonuje Mariusz Topór. – Wydaje mi się, że wyzwania są dwa, czyli rozbudowa obecnego systemu edukacji, a z drugiej strony jego przemodelowanie, aby ten proces był bardziej efektywny – dodaje.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
CHB 14 Big
mantra