Tétris Poland logoARTSERVIS sp. z o.o. logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoCOTEX Office Centre logoHAVRE Sp. z o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoTorus logoGTV Lighting logoPorto Office A Sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoCity Space logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoArchicom logoDEVCO Sp. z.o.o. logoKontor logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoFYI Commercial Consulting logoGhelamco Poland logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoAgrobex Sp. z o.o. logoVantage Development S.A. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoEcho Investment logoSpectra Development logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoLC Corp S.A. logoINTERBIURO logoOlivia Business Centre logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoPodium Investment logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoUNIMOR Development S.A. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoBusiness House logoINTER-BUD logoAluprof S.A. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Dobry informatyk na wagę złota

Mimo intensywnego rozwoju branży IT w Polsce i ogromnego zainteresowania, jakim sektor ten cieszy się na Zachodzie, dostęp do wykwalifikowanych informatyków wciąż jest utrudniony, a liczba absolwentów uczelni technicznych niewystarczająca.

Deficyt informatyków na rodzimym rynku sięga 50 000, a w związku z rosnącym rynkiem informatycznym i niżem demograficznym, ilość dostępnej kadry będzie za pewne ciągle malała. Powoli zaczyna brakować dobrych inżynierów, specjalistów w zakresie produkcji oprogramowania czy jego testowania. Co ciekawe, jeżeli patrzymy na globalne wskaźniki, czyli na liczbę studentów i liczbę uczelni technicznych, jest tego bardzo dużo, widać jednak, że to nie wystarcza – twierdzi Mariusz Topór, menadżer ds. rozwoju spółki Ericpol, dostawcy m.in. oprogramowania dla firm oraz usług konsultingowych i outsourcingowych.

 

Największy problem ze znalezieniem wykwalifikowanych informatyków mają firmy w dużych miastach, w których działalność prowadzą duże przedsiębiorstwa z sektora IT - w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy Trójmieście.

 

Braki w zasobach specjalistów z branży IT mogą stać się poważną przeszkodą w rozwoju polskich firm z branży informatycznej. Powinniśmy zwrócić uwagę na edukację, być może zmianę modelu edukacji, bo ten obecny jest niewydolny i długotrwały. Oczywiście dobrze jest mieć informatyka, który studiował 5 lat, był na kilku praktykach i jeszcze gdzieś popracował, z tym że to powoli przestaje wystarczać. Ten okres jest zbyt długi – przekonuje Mariusz Topór. – Wydaje mi się, że wyzwania są dwa, czyli rozbudowa obecnego systemu edukacji, a z drugiej strony jego przemodelowanie, aby ten proces był bardziej efektywny – dodaje.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Podium Park banner duży
mantra