Tętnowski Development Sp. z o.o. logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoINTERBIURO logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoCOTEX Office Centre logoGhelamco Poland logoCity Space logoOlivia Business Centre logoSpectra Development logoTorus logoUNIMOR Development S.A. logoKart Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoGTV Lighting logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoLobos Nieruchomości logoPRO-INVEST S.A. logoBusiness House logoSchüco International Polska logoPorto Office B Sp. z o.o. logoEcho Investment logoLC Corp S.A. logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoNowy Styl Group logoTétris Poland logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoOnyx Business Point logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoGłówka Pracuje logoAgrobex Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoDEVCO Sp. z.o.o. logoKwiaty dla biura logoVastint Poland Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoAluprof S.A. logoArchicom logoCity Office logoCHB14 logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Dobry informatyk na wagę złota

Mimo intensywnego rozwoju branży IT w Polsce i ogromnego zainteresowania, jakim sektor ten cieszy się na Zachodzie, dostęp do wykwalifikowanych informatyków wciąż jest utrudniony, a liczba absolwentów uczelni technicznych niewystarczająca.

Deficyt informatyków na rodzimym rynku sięga 50 000, a w związku z rosnącym rynkiem informatycznym i niżem demograficznym, ilość dostępnej kadry będzie za pewne ciągle malała. Powoli zaczyna brakować dobrych inżynierów, specjalistów w zakresie produkcji oprogramowania czy jego testowania. Co ciekawe, jeżeli patrzymy na globalne wskaźniki, czyli na liczbę studentów i liczbę uczelni technicznych, jest tego bardzo dużo, widać jednak, że to nie wystarcza – twierdzi Mariusz Topór, menadżer ds. rozwoju spółki Ericpol, dostawcy m.in. oprogramowania dla firm oraz usług konsultingowych i outsourcingowych.

 

Największy problem ze znalezieniem wykwalifikowanych informatyków mają firmy w dużych miastach, w których działalność prowadzą duże przedsiębiorstwa z sektora IT - w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy Trójmieście.

 

Braki w zasobach specjalistów z branży IT mogą stać się poważną przeszkodą w rozwoju polskich firm z branży informatycznej. Powinniśmy zwrócić uwagę na edukację, być może zmianę modelu edukacji, bo ten obecny jest niewydolny i długotrwały. Oczywiście dobrze jest mieć informatyka, który studiował 5 lat, był na kilku praktykach i jeszcze gdzieś popracował, z tym że to powoli przestaje wystarczać. Ten okres jest zbyt długi – przekonuje Mariusz Topór. – Wydaje mi się, że wyzwania są dwa, czyli rozbudowa obecnego systemu edukacji, a z drugiej strony jego przemodelowanie, aby ten proces był bardziej efektywny – dodaje.

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra