Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoPorto Office B Sp. z o.o. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoINTERBIURO logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoKwiaty dla biura logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoTétris Poland logoPRO-INVEST S.A. logoOlivia Business Centre logoKart Sp. z o.o. logoGłówka Pracuje logoCOTEX Office Centre logoUNIMOR Development S.A. logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoLobos Nieruchomości logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoArchicom logoAgrobex Sp. z o.o. logoBusiness House logoSpectra Development logoHAVRE Sp. z o.o. logoGTV Lighting logoEcho Investment logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoCity Office logoCity Space logoFYI Commercial Consulting logoGhelamco Poland logoOmnitech Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoAluprof S.A. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoCHB14 logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoOnyx Business Point logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoLC Corp S.A. logoNowy Styl Group logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoTorus logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoSchüco International Polska logoTętnowski Development Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Sposób na jesień

Spadek aktywności? Mniej pomysłów? Brak motywacji? To może być jesienna chandra! Sprawdź, jak ją szybko przezwyciężyć!

Jesień nie sprzyja dobremu samopoczuciu, a tym samym kreatywności i efektywności. Z badania przeprowadzonego przez PAYBACK Opinion Poll wynika, że na przygnębienie podczas tej pory roku narzeka ponad połowa Polaków, choć - jak przekonują eksperci - sposobów na walkę z jesiennym nastrojem jest kilka. Bardzo często ludzie uważają, że pogoda ma na nich wpływ. Narzekają, że mają mniej energii, a brak słońca powoduje spadek efektywności w pracy. I faktycznie często tak zaczynają postępować. Proponuję jednak zaakceptować rzeczy, na jakie nie mamy wpływu, czyli brak słońca czy deszcz – mówi Izabela Kielczyk, psycholog biznesu, dyrektor Pracowni Psychoterapii.

 

Depresja sezonowa jest powszechnym zjawiskiem na świecie, zwłaszcza w krajach leżących na Północy. Jesienią na pogorszenie samopoczucia wpływają krótsze dni i mniejsze ilości promieni słonecznych. Z przygnębieniem mogą skutecznie poradzić sobie relaks czy spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Jedni mogą wstać wcześniej i pobiegać lub poćwiczyć, inni powoli wypić kawę i zjeść lepsze śniadanie, tak aby mieć energię do pracy. Rankiem można się zastanowić, jak zadbać o lepszy nastrój. Niektórzy będą chcieli obejrzeć coś w telewizji, inni przeczytają książkę – zauważa Izabela Kielczyk.

 

Dobrym sposobem na walkę z jesienną chandrą jest aktywność ruchowa, która powoduje wzrost poziomu endorfin, serotoniny i dopaminy – hormonów szczęścia pomagających przezwyciężyć gorsze samopoczucie, dodających energii, a także umożliwiających lepszy sen. A wystarczy już zwykły spacer.

 

Zobacz także: Weekend – czas na relaks

 

Warto też zadbać o wyciszenie po pracy. Niektórym osobom trudno to uzyskać, ale warto spróbować, nawet na kilka minut. Trzeba usiąść i nie myśleć o niczym, wyłączyć laptopa czy komórkę i pobyć chwilę ze sobą. To naprawdę relaksuje – zapewnia Izabela Kielczyk.

 

Sposobem na jesienne przytłoczenie są także kąpiele słoneczne przy użyciu specjalnych lamp, które imitują światło słoneczne. Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie w tym okresie urlopu i wyjazd do ciepłych krajów - na skuteczny wypoczynek pozwala jednak urlop trwający co najmniej dwa tygodnie.

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra