FYI Commercial Consulting logoPorto Office B Sp. z o.o. logoGTV Lighting logoKart Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoSpectra Development logoPartner Capital Group logoDorbud S.A. logoEcho Investment logoCHB14 logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoArchicom logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoOmnitech Sp. z o.o. logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoTorus logoCity Space logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoLC Corp S.A. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoHAVRE Sp. z o.o. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoOnyx Business Point logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoGhelamco Poland logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoAluprof S.A. logoBusiness House logoLobos Nieruchomości logoKwiaty dla biura logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoVastint Poland Sp. z o.o. logoSchüco International Polska logoUNIMOR Development S.A. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoINTERBIURO logoOlivia Business Centre logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
raport wyd 2017

Sposób na jesień

Spadek aktywności? Mniej pomysłów? Brak motywacji? To może być jesienna chandra! Sprawdź, jak ją szybko przezwyciężyć!

Jesień nie sprzyja dobremu samopoczuciu, a tym samym kreatywności i efektywności. Z badania przeprowadzonego przez PAYBACK Opinion Poll wynika, że na przygnębienie podczas tej pory roku narzeka ponad połowa Polaków, choć - jak przekonują eksperci - sposobów na walkę z jesiennym nastrojem jest kilka. Bardzo często ludzie uważają, że pogoda ma na nich wpływ. Narzekają, że mają mniej energii, a brak słońca powoduje spadek efektywności w pracy. I faktycznie często tak zaczynają postępować. Proponuję jednak zaakceptować rzeczy, na jakie nie mamy wpływu, czyli brak słońca czy deszcz – mówi Izabela Kielczyk, psycholog biznesu, dyrektor Pracowni Psychoterapii.

 

Depresja sezonowa jest powszechnym zjawiskiem na świecie, zwłaszcza w krajach leżących na Północy. Jesienią na pogorszenie samopoczucia wpływają krótsze dni i mniejsze ilości promieni słonecznych. Z przygnębieniem mogą skutecznie poradzić sobie relaks czy spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Jedni mogą wstać wcześniej i pobiegać lub poćwiczyć, inni powoli wypić kawę i zjeść lepsze śniadanie, tak aby mieć energię do pracy. Rankiem można się zastanowić, jak zadbać o lepszy nastrój. Niektórzy będą chcieli obejrzeć coś w telewizji, inni przeczytają książkę – zauważa Izabela Kielczyk.

 

Dobrym sposobem na walkę z jesienną chandrą jest aktywność ruchowa, która powoduje wzrost poziomu endorfin, serotoniny i dopaminy – hormonów szczęścia pomagających przezwyciężyć gorsze samopoczucie, dodających energii, a także umożliwiających lepszy sen. A wystarczy już zwykły spacer.

 

Zobacz także: Weekend – czas na relaks

 

Warto też zadbać o wyciszenie po pracy. Niektórym osobom trudno to uzyskać, ale warto spróbować, nawet na kilka minut. Trzeba usiąść i nie myśleć o niczym, wyłączyć laptopa czy komórkę i pobyć chwilę ze sobą. To naprawdę relaksuje – zapewnia Izabela Kielczyk.

 

Sposobem na jesienne przytłoczenie są także kąpiele słoneczne przy użyciu specjalnych lamp, które imitują światło słoneczne. Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie w tym okresie urlopu i wyjazd do ciepłych krajów - na skuteczny wypoczynek pozwala jednak urlop trwający co najmniej dwa tygodnie.

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
CHB 14 Big
mantra