Kinnarps Polska Sp. z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoNowy Styl Group logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoGhelamco Poland logoWOMAK HOLDING logoKwiaty dla biura logoCHB14 logoPartner Capital Group logoVastint Poland Sp. z o.o. logoCity Space logoAgrobex Sp. z o.o. logoBusiness House logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoOlivia Business Centre logoSawig Invest Group logoKart Sp. z o.o. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoCOTEX Office Centre logoTriGranit Corporation logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoHexagon logoTorus logoSchüco International Polska logoPorto Office B Sp. z o.o. logoBREMA Sp. z.o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoLobos Nieruchomości logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoDorbud S.A. logoArchicom logoEcho Investment logoUNIMOR Development S.A. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoALLCON INVESTMENT logoDEVCO Sp. z.o.o. logoEcophon Saint-Gobain logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoHAVRE Sp. z o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Polscy architekci emigrują za granicę

Dane Krajowej Rady Izby Architektów pokazują, że tylko 30 proc. architektów w Polsce pracuje w swoim zawodzie. Lepsze perspektywy daje emigracja.

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej przyczyniło się do wzrostu emigracji architektów, których w Polsce jest obecnie ok. 12 tysięcy, a ci, którzy wyjechali, niechętnie wracają.

 

Polskie firmy coraz częściej biorą udział w konkursach architektonicznych organizowanych w innych krajach unijnych, jesteśmy tam zauważani. Niestety, w poszukiwaniu pracy wyjechało więcej architektów, niż przybyło zagranicznych ekspertów, którzy pracują na stałe w Polsce. Jest ok. 400 osób, które przyjechały z innych krajów unijnych i którym uznano kwalifikacje w systemie automatycznym – mówi Borysław Czarakcziew, pełnomocnik ds. zagranicznych w Krajowej Radzie Izby Architektów RP.

 

Przepływ architektów między krajami Unii Europejskiej umożliwiają zharmonizowane wymagania, dotyczące tego zawodu na szczeblu wspólnotowym. Przyjęta dyrektywa włącza architekta do grupy zawodów regulowanych, dla których przepisy określają minimalne wymogi, konieczne do spełnienia, by móc wykonywać ten fach. Wśród nich pojawiają się warunki dotyczące wykształcenia, przebytych praktyk, nadanych uprawnień, doświadczenia, a także członkostwa w organizacji, która uznaje kwalifikacje architektów. Osoba ubiegająca się o zatrudnienie za granicą powinna także przedstawić zaświadczenie o zgodności dyplomu polskiej uczelni z warunkami wymienionymi w dyrektywie. Stanowi to podstawę do uznania zdobytych kwalifikacji we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

 

Weszliśmy do półmilionowej rzeszy architektów. Mamy wykształcenie, które gwarantuje, że możemy wykonywać zawód w innych krajach. W Polsce miało to podstawowe znaczenie w procesie deregulacji, gdyż okazało się że zharmonizowane wymagania są podstawą do tego, aby rozszerzyć dostęp do zawodu – wyjaśnia ekspert z Krajowej Rady Izby Architektów RP.

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
real connect 2017
mantra