Olivia Business Centre logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoNowy Styl Group logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoGTV Lighting logoAgrobex Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoTorus logoBusiness House logoKart Sp. z o.o. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoArchicom logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoOnyx Business Point logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoSchüco International Polska logoLobos Nieruchomości logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoCity Space logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoPartner Capital Group logoSpectra Development logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoDorbud S.A. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoGhelamco Poland logoFYI Commercial Consulting logoLC Corp S.A. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoCHB14 logoUNIMOR Development S.A. logoEcho Investment logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
raport wyd 2017

Ozusowane umowy zlecenia

Podczas czwartkowego głosowania posłowie podjęli decyzję o ozusowaniu umów zleceń. Przepisy obowiązują od 1 stycznia 2016 r.

Zgodnie z projektem ustawy, od umów zleceń będą pobierane składki emerytalne i rentowe, odprowadzane od kwoty równej co najmniej pensji minimalnej, która od 2014 r. wynosi 1680 zł. Nowelizacja spowoduje, że osoby pracujące na umowach zleceniach w razie utraty pracy zyskają prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Będą także odkładać na emeryturę wystarczająco by móc liczyć na starość przynajmniej na minimalne świadczenie. Idąc na urlop macierzyński lub rodzicielski dostaną wyższe zasiłki w czasie opieki nad dzieckiem - wyjaśnia minister Władysław Kosiniak-Kamysz. - Opłacanie składek na ZUS co najmniej od wysokości pensji minimalnej sprawi, że zawieranie umów zleceń zamiast umów o pracę stanie się dla pracodawców mniej atrakcyjne finansowo - dodaje minister.

 

Obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu podlegać będą również członkowie rad nadzorczych, którzy w chwili obecnej od swoich wynagrodzeń odprowadzają jedynie ubezpieczenie zdrowotne. Składki będą w tym wypadku opłacane bez względu na to, czy członkowie rad nadzorczych podlegają ubezpieczeniu z innych tytułów i czy pobierają renty lub emerytury. Podstawę wysokości składek będzie stanowił przychód z tytułu zasiadania w radzie nadzorczej. Płatnikiem będzie podmiot, w którym działa rada.

 

Projekt został przyjęty przez rząd 4 marca br., do Sejmu wpłynął 7 marca, a 24 marca został skierowany do pierwszego czytania w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
CHB 14 Big
mantra