UNIMOR Development S.A. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoCOTEX Office Centre logoForbo Flooring Systems Polska logoBusiness House logoCity Space logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoTorus logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoARTSERVIS sp. z o.o. logoGTV Lighting logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoVastint Poland Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoVantage Development S.A. logoAgrobex Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoPodium Investment logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoKwiaty dla biura logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoRIS Kotes logoNowy Styl Group logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoINTER-BUD logoAluprof S.A. logoGalicyjska Investment Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoTétris Poland logoHAVRE Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoSpectra Development logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
Raport 2018

Ozusowane umowy zlecenia

Podczas czwartkowego głosowania posłowie podjęli decyzję o ozusowaniu umów zleceń. Przepisy obowiązują od 1 stycznia 2016 r.

Zgodnie z projektem ustawy, od umów zleceń będą pobierane składki emerytalne i rentowe, odprowadzane od kwoty równej co najmniej pensji minimalnej, która od 2014 r. wynosi 1680 zł. Nowelizacja spowoduje, że osoby pracujące na umowach zleceniach w razie utraty pracy zyskają prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Będą także odkładać na emeryturę wystarczająco by móc liczyć na starość przynajmniej na minimalne świadczenie. Idąc na urlop macierzyński lub rodzicielski dostaną wyższe zasiłki w czasie opieki nad dzieckiem - wyjaśnia minister Władysław Kosiniak-Kamysz. - Opłacanie składek na ZUS co najmniej od wysokości pensji minimalnej sprawi, że zawieranie umów zleceń zamiast umów o pracę stanie się dla pracodawców mniej atrakcyjne finansowo - dodaje minister.

 

Obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu podlegać będą również członkowie rad nadzorczych, którzy w chwili obecnej od swoich wynagrodzeń odprowadzają jedynie ubezpieczenie zdrowotne. Składki będą w tym wypadku opłacane bez względu na to, czy członkowie rad nadzorczych podlegają ubezpieczeniu z innych tytułów i czy pobierają renty lub emerytury. Podstawę wysokości składek będzie stanowił przychód z tytułu zasiadania w radzie nadzorczej. Płatnikiem będzie podmiot, w którym działa rada.

 

Projekt został przyjęty przez rząd 4 marca br., do Sejmu wpłynął 7 marca, a 24 marca został skierowany do pierwszego czytania w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
CHB 14 Big
mantra