City Office logoPorto Office B Sp. z o.o. logoCHB14 logoPRO-INVEST S.A. logoUNIMOR Development S.A. logoTorus logoDEVCO Sp. z.o.o. logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoFYI Commercial Consulting logoLC Corp S.A. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoGTV Lighting logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoArchicom logoAgrobex Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoEcho Investment logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoOnyx Business Point logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoAluprof S.A. logoTétris Poland logoKart Sp. z o.o. logoSchüco International Polska logoOlivia Business Centre logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoBusiness House logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoGhelamco Poland logoCity Space logoHAVRE Sp. z o.o. logoGłówka Pracuje logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoLobos Nieruchomości logoINTERBIURO logoSpectra Development logoOmnitech Sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Ozusowane umowy zlecenia

Podczas czwartkowego głosowania posłowie podjęli decyzję o ozusowaniu umów zleceń. Przepisy obowiązują od 1 stycznia 2016 r.

Zgodnie z projektem ustawy, od umów zleceń będą pobierane składki emerytalne i rentowe, odprowadzane od kwoty równej co najmniej pensji minimalnej, która od 2014 r. wynosi 1680 zł. Nowelizacja spowoduje, że osoby pracujące na umowach zleceniach w razie utraty pracy zyskają prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Będą także odkładać na emeryturę wystarczająco by móc liczyć na starość przynajmniej na minimalne świadczenie. Idąc na urlop macierzyński lub rodzicielski dostaną wyższe zasiłki w czasie opieki nad dzieckiem - wyjaśnia minister Władysław Kosiniak-Kamysz. - Opłacanie składek na ZUS co najmniej od wysokości pensji minimalnej sprawi, że zawieranie umów zleceń zamiast umów o pracę stanie się dla pracodawców mniej atrakcyjne finansowo - dodaje minister.

 

Obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu podlegać będą również członkowie rad nadzorczych, którzy w chwili obecnej od swoich wynagrodzeń odprowadzają jedynie ubezpieczenie zdrowotne. Składki będą w tym wypadku opłacane bez względu na to, czy członkowie rad nadzorczych podlegają ubezpieczeniu z innych tytułów i czy pobierają renty lub emerytury. Podstawę wysokości składek będzie stanowił przychód z tytułu zasiadania w radzie nadzorczej. Płatnikiem będzie podmiot, w którym działa rada.

 

Projekt został przyjęty przez rząd 4 marca br., do Sejmu wpłynął 7 marca, a 24 marca został skierowany do pierwszego czytania w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra