ReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoTorus logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoBusiness House logoCOTEX Office Centre logoVastint Poland Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoEcophon Saint-Gobain logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoPartner Capital Group logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoDorbud S.A. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoHexagon logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoSawig Invest Group logoPRO-INVEST S.A. logoHAVRE Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoKart Sp. z o.o. logoCHB14 logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoTriGranit Corporation logoDEVCO Sp. z.o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoEcho Investment logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoCity Space logoArchicom logoGhelamco Poland logoAgrobex Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoNowy Styl Group logoALLCON INVESTMENT logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoOlivia Business Centre logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoSchüco International Polska logoWOMAK HOLDING logoBREMA Sp. z.o.o. logoKwiaty dla biura logoAluprof S.A. logoLobos Nieruchomości logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Ozusowane umowy zlecenia

Podczas czwartkowego głosowania posłowie podjęli decyzję o ozusowaniu umów zleceń. Przepisy obowiązują od 1 stycznia 2016 r.

Zgodnie z projektem ustawy, od umów zleceń będą pobierane składki emerytalne i rentowe, odprowadzane od kwoty równej co najmniej pensji minimalnej, która od 2014 r. wynosi 1680 zł. Nowelizacja spowoduje, że osoby pracujące na umowach zleceniach w razie utraty pracy zyskają prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Będą także odkładać na emeryturę wystarczająco by móc liczyć na starość przynajmniej na minimalne świadczenie. Idąc na urlop macierzyński lub rodzicielski dostaną wyższe zasiłki w czasie opieki nad dzieckiem - wyjaśnia minister Władysław Kosiniak-Kamysz. - Opłacanie składek na ZUS co najmniej od wysokości pensji minimalnej sprawi, że zawieranie umów zleceń zamiast umów o pracę stanie się dla pracodawców mniej atrakcyjne finansowo - dodaje minister.

 

Obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu podlegać będą również członkowie rad nadzorczych, którzy w chwili obecnej od swoich wynagrodzeń odprowadzają jedynie ubezpieczenie zdrowotne. Składki będą w tym wypadku opłacane bez względu na to, czy członkowie rad nadzorczych podlegają ubezpieczeniu z innych tytułów i czy pobierają renty lub emerytury. Podstawę wysokości składek będzie stanowił przychód z tytułu zasiadania w radzie nadzorczej. Płatnikiem będzie podmiot, w którym działa rada.

 

Projekt został przyjęty przez rząd 4 marca br., do Sejmu wpłynął 7 marca, a 24 marca został skierowany do pierwszego czytania w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
real connect 2017
mantra