Olivia Business Centre logoUNIMOR Development S.A. logoINTER-BUD logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoBusiness House logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoPodium Investment logoGTV Lighting logoRIS Kotes logoVantage Development S.A. logoCOTEX Office Centre logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoNowy Styl Group logoSpectra Development logoINTERBIURO logoTétris Poland logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoForbo Flooring Systems Polska logoKart Sp. z o.o. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoGalicyjska Investment Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoHAVRE Sp. z o.o. logoCity Space logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoTorus logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoDEVCO Sp. z.o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
Raport 2018

Wynagrodzenia nadal mało optymistyczne

Przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wzrosło o 8,5 zł brutto w ujęciu miesięcznym i wyniosło 3900,40 zł brutto (2783 zł netto).

Licząc w ujęciu rocznym, przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wzrosło we wrześniu o 3,4 proc., a przeciętne zatrudnienie o 0,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Według GUS przeciętne wynagrodzenie ogółem brutto we wrześniu w takich przedsiębiorstwach wzrosło o 3,4 proc. rdr po wzroście o 3,5 proc. w sierpniu. W porównaniu z sierpniem przeciętne wynagrodzenie we wrześniu było wyższe o 0,2 proc.

 

Zobacz także: Wyższe minimalne wynagrodzenie

 

Słabe dane to zła wiadomość dla obecnie pracujących, którzy nie mogą liczyć na podwyżki. Na razie niedogodności z tym związane amortyzuje faktyczna deflacja. Nawet przy rekordowo niskich stopach procentowych nie zaobserwowano wzrostu inwestycji i konsumpcji. Co więcej, indeksy PMI (49 dla Polski w sierpniu) wskazują na to, że firmy spodziewają się dalszego pogorszenia sytuacji gospodarczej. Potwierdza to malejąca produkcja przemysłowa (ok. -8,5 proc. mdm w sierpniu). Bez zdecydowanych kroków ze strony rządu w obecnym porządku prawnym i ekonomicznym przewidywania przedsiębiorców staną się faktem - mówi Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
CHB 14 Big
mantra