COTEX Office Centre logoUNIMOR Development S.A. logoCity Office logoFYI Commercial Consulting logoLC Corp S.A. logoHAVRE Sp. z o.o. logoSpectra Development logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoLobos Nieruchomości logoOlivia Business Centre logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoTorus logoOmnitech Sp. z o.o. logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoGhelamco Poland logoINTERBIURO logoCity Space logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoNowy Styl Group logoGłówka Pracuje logoTétris Poland logoEcho Investment logoAgrobex Sp. z o.o. logoArchicom logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoVastint Poland Sp. z o.o. logoOnyx Business Point logoSchüco International Polska logoKwiaty dla biura logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoDEVCO Sp. z.o.o. logoGTV Lighting logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoAluprof S.A. logoBusiness House logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoCHB14 logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Wynagrodzenia nadal mało optymistyczne

Przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wzrosło o 8,5 zł brutto w ujęciu miesięcznym i wyniosło 3900,40 zł brutto (2783 zł netto).

Licząc w ujęciu rocznym, przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wzrosło we wrześniu o 3,4 proc., a przeciętne zatrudnienie o 0,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Według GUS przeciętne wynagrodzenie ogółem brutto we wrześniu w takich przedsiębiorstwach wzrosło o 3,4 proc. rdr po wzroście o 3,5 proc. w sierpniu. W porównaniu z sierpniem przeciętne wynagrodzenie we wrześniu było wyższe o 0,2 proc.

 

Zobacz także: Wyższe minimalne wynagrodzenie

 

Słabe dane to zła wiadomość dla obecnie pracujących, którzy nie mogą liczyć na podwyżki. Na razie niedogodności z tym związane amortyzuje faktyczna deflacja. Nawet przy rekordowo niskich stopach procentowych nie zaobserwowano wzrostu inwestycji i konsumpcji. Co więcej, indeksy PMI (49 dla Polski w sierpniu) wskazują na to, że firmy spodziewają się dalszego pogorszenia sytuacji gospodarczej. Potwierdza to malejąca produkcja przemysłowa (ok. -8,5 proc. mdm w sierpniu). Bez zdecydowanych kroków ze strony rządu w obecnym porządku prawnym i ekonomicznym przewidywania przedsiębiorców staną się faktem - mówi Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra