Kwiaty dla biura logoUNIMOR Development S.A. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoAluprof S.A. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoCHB14 logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoGhelamco Poland logoPRO-INVEST S.A. logoKart Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoPartner Capital Group logoSpectra Development logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoArchicom logoFYI Commercial Consulting logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoLobos Nieruchomości logoCity Space logoGTV Lighting logoNowy Styl Group logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoOnyx Business Point logoBusiness House logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoDorbud S.A. logoLC Corp S.A. logoSchüco International Polska logoINTERBIURO logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoHAVRE Sp. z o.o. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoVastint Poland Sp. z o.o. logoTorus logoEcho Investment logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoOlivia Business Centre logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
raport wyd 2017

Wynagrodzenia nadal mało optymistyczne

Przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wzrosło o 8,5 zł brutto w ujęciu miesięcznym i wyniosło 3900,40 zł brutto (2783 zł netto).

Licząc w ujęciu rocznym, przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wzrosło we wrześniu o 3,4 proc., a przeciętne zatrudnienie o 0,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Według GUS przeciętne wynagrodzenie ogółem brutto we wrześniu w takich przedsiębiorstwach wzrosło o 3,4 proc. rdr po wzroście o 3,5 proc. w sierpniu. W porównaniu z sierpniem przeciętne wynagrodzenie we wrześniu było wyższe o 0,2 proc.

 

Zobacz także: Wyższe minimalne wynagrodzenie

 

Słabe dane to zła wiadomość dla obecnie pracujących, którzy nie mogą liczyć na podwyżki. Na razie niedogodności z tym związane amortyzuje faktyczna deflacja. Nawet przy rekordowo niskich stopach procentowych nie zaobserwowano wzrostu inwestycji i konsumpcji. Co więcej, indeksy PMI (49 dla Polski w sierpniu) wskazują na to, że firmy spodziewają się dalszego pogorszenia sytuacji gospodarczej. Potwierdza to malejąca produkcja przemysłowa (ok. -8,5 proc. mdm w sierpniu). Bez zdecydowanych kroków ze strony rządu w obecnym porządku prawnym i ekonomicznym przewidywania przedsiębiorców staną się faktem - mówi Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
CHB 14 Big
mantra