Vastint Poland Sp. z o.o. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoDEVCO Sp. z.o.o. logoKart Sp. z o.o. logoSchüco International Polska logoOlivia Business Centre logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoOmnitech Sp. z o.o. logoLC Corp S.A. logoGhelamco Poland logoCHB14 logoPorto Office B Sp. z o.o. logoTorus logoFYI Commercial Consulting logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoGłówka Pracuje logoEcho Investment logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoAgrobex Sp. z o.o. logoSpectra Development logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoArchicom logoGTV Lighting logoLobos Nieruchomości logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoBusiness House logoCity Office logoHAVRE Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoINTERBIURO logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoCity Space logoTétris Poland logoUNIMOR Development S.A. logoOnyx Business Point logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Koniec ery Google?

Siedziba Parlamentu Europejskiego w Strasburgu
Siedziba Parlamentu Europejskiego w Strasburgu
Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której pojawiła się propozycja rozdzielenia wyszukiwarek od innych usług komercyjnych.

Projekt rezolucji Parlamentu Europejskiego przewiduje wezwanie Komisji Europejskiej do oddzielenia wyszukiwarek od innych usług komercyjnych w celu przywrócenia konkurencyjności na rynku usług internetowych.

 

27 listopada Parlament Europejski poinformował, że za przyjęciem rezolucji głosowało 384 europosłów, 174 było przeciw, a 56 wstrzymało się od głosu. Tym samym rezolucja, podkreślająca, że zapewnienie warunków konkurencji na rynku wyszukiwarek online jest bardzo ważne dla jednolitego rynku cyfrowego, została przyjęta.

 

Parlament poparł także deklarację Komisji o śledztwie w sprawie działań wyszukiwarek internetowych i wezwał ją do zapobiegania wszelkim nadużyciom związanych ze sprzedażą usług wiązanych przez operatorów wyszukiwarek internetowych, zwracając tym samym uwagę na niedyskryminacyjne wyszukiwanie online. Rezolucja wzywa również do rozważenia propozycji legislacyjnych, które mają na celu rozdzielenie wyszukiwarek od innych usług komercyjnych.

 

Wątpliwości obserwatorów komentujących decyzję Parlamentu Europejskiego dotyczą przede wszystkim braku obiektywnych podstaw, karzących sądzić, że oddzielenie wyszukiwarki od innych usług rzeczywiście może zapobiec monopolowi na rynku.

 

Do chwili obecnej największe zaniepokojenie unijną rezolucją wyraziły Stany Zjednoczone. Zdaniem New York Times na decyzję polityków największy wpływ miał niemiecki europarlamentarzysta Andreas Schwab, prawnik kancelarii CMS Hasche Sigle, która w przeszłości reprezentowała niemieckich wydawców. Inny przedstawiciel tej spółki doradzał niemieckiemu ministrowi podczas wprowadzania zmian w prawie autorskim, które z założenia miało zmusić Google do płacenia za teksty. Andreas Schwab nie ukrywa swoich powiązań z firmą prawniczą, a jednocześnie podkreśla, że jego motywy działania przy tej rezolucji nie wynikały z działalności zawodowej.

 

W marcu zeszłego roku Niemcy wprowadzili wymóg odprowadzania opłat licencyjnych od wyszukiwarek za wykorzystanie fragmentów tekstów dłuższych niż pojedyncze słowa lub krótkie fragmenty. Google nie zaczęła płacić, a w wyniku pozwu ogłosiła, że zmniejszy widoczność treści od wydawców, mających wobec niej zarzuty. Po dwóch tygodniach wydawca Axel Springer uległ Google.

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra