Art-Deweloper Sp. z o.o. logoRIS Kotes logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoGalicyjska Investment Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoPodium Investment logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoVantage Development S.A. logoSpectra Development logoFYI Commercial Consulting logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoCity Space logoNowy Styl Group logoGTV Lighting logoCOTEX Office Centre logoDEVCO Sp. z.o.o. logoAluprof S.A. logoOlivia Business Centre logoINTERBIURO logoUNIMOR Development S.A. logoBusiness House logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoKwiaty dla biura logoForbo Flooring Systems Polska logoPorto Office A Sp. z o.o. logoTorus logoINTER-BUD logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoTétris Poland logoARTSERVIS sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
Raport 2018

ARP zapowiada wsparcie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw

Agencja Rozwoju Przemysłu wesprze transfer technologii, a także zaoferuje inwestycje kapitałowe w tzw. drugą rundę finansowania (od 5 do 15 mln złotych), dzięki czemu pomoże małym i średnim firmom w realizacji przedsięwzięć innowacyjnych.

ARP może się świetnie wpisać w te polskie instytucje, które wspierają rozwój przedsiębiorczości i innowacyjności w Polsce – uważa Jerzy Kwieciński, wiceprezes zarządu Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości, firmy doradczej wspierającej polskich przedsiębiorców. – NCBiR daje pieniądze na przeprowadzenie badań naukowych, opracowanie prototypu. PARP może przekazać wsparcie instytucjom otoczenia biznesu, takim jak fundusze zalążkowe, oraz samym firmom na inwestycje. Ale firmy potrzebują również kapitału, żeby zrealizować swój projekt. I właśnie ten kapitał może być im przekazany przez ARP.

 

Eksperci zwracają uwagę na wiele możliwości współpracy pomiędzy poszczególnymi instytucjami, wspierającymi innowacyjność, dzięki czemu możliwym staje się osiągnięcie efektu synergii oferowanych form pomocy. Narzędzia ARP Venture, służące fazie wdrożeń i rozwoju, uzupełnią ofertę NCBiR finansowania prac badawczo-rozwojowych, a także będą kontynuacją wsparcia udzielonego przez PARP w obszarze seed capital, czyli startupom i inkubatorom przedsiębiorczości.

 

W oparciu o nową strategię ARP będzie mogła realizować nowe zadanie wspierania polskich firm, które dokonały pewnych odkryć, opracowały nowe technologie i teraz potrzebują pieniędzy na rozwój. Potrzebują większego kapitału, żeby spiąć projekt finansowy, żeby on mógł znaleźć się na rynku krajowym czy nawet rynkach międzynarodowych – wyjaśnia Kwieciński.

 

Dziś taki kapitał firmy mogą pozyskać np. przez instytucje wysokiego ryzyka, czyli fundusze venture capital. Takie fundusze wchodzą do Polski, ale my również powinniśmy budować swój polski potencjał. ARP ma pieniądze i może to zrobić – przekonuje Jerzy Kwieciński.

 

Nowe instrumenty wsparcia dla firm są efektem nowej strategii przyjętej przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Obok dotychczasowych filarów działalności, czyli restrukturyzacji i inwestycji, pojawił się nowy – innowacja. Do 2020 r. ARP planuje przeznaczyć na innowacyjność 1,3 mld zł, na restrukturyzację trafi 1,8 mld zł, a na inwestycje – 160 mln zł.

 

Do tej pory Agencja Rozwoju Przemysłu była głównie znana z pomagania firmom, instytucjom, które znajdowały się w poważnych problemach finansowych – mówi wiceprezes Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości. – Teraz nowa strategia będzie stawiała na innowacyjność. To nie oznacza, że ARP nie będzie pomagała tym firmom, które wpadają w tarapaty, ale teraz będzie im mogła pomagać nie tylko przez restrukturyzację, lecz także przez prowadzenie innowacji.


0.0
Napisz pierwszy komentarz
CHB 14 Big
mantra