HAVRE Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoDorbud S.A. logoLC Corp S.A. logoAgrobex Sp. z o.o. logoLobos Nieruchomości logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoGhelamco Poland logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoCity Space logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoArchicom logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoTorus logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoSpectra Development logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoPartner Capital Group logoOnyx Business Point logoNowy Styl Group logoBusiness House logoEcho Investment logoVastint Poland Sp. z o.o. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoKart Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoINTERBIURO logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoCHB14 logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoGTV Lighting logoOlivia Business Centre logoFYI Commercial Consulting logoOmnitech Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoDEVCO Sp. z.o.o. logoCOTEX Office Centre logoSchüco International Polska logoUNIMOR Development S.A. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
raport wyd 2017

Zamożny Polak na emigracji

Polacy coraz częściej decydują się na stały pobyt za granicą nie tylko ze względów finansowych. Szans na rozwój zawodowy szukają na emigracji osoby wykształcone, z doświadczeniem i mające w Polsce dobrze płatną pracę.

W ostatnich latach mamy do czynienia ze zmianą profilu emigrujących osób z Polski. Coraz więcej jest takich Polaków, którzy decydują się na wyjazd mimo że mają pracę w Polsce. To jest dość duża zmiana – uważa Karolina Grot z Instytutu Spraw Publicznych.

 

Ekspertka ocenia, że do emigracji zachęcają Polaków już nie tylko wyższe płace i niższe bezrobocie za granicą, które były dominującymi czynnikami w pierwszych latach po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Warto zauważyć, że wtedy wiele osób emigrowało na krótko, po czym wracało do kraju. Część z nich ponownie decydowała się na wyjazd. Mieliśmy do czynienia z taką migracją wahadłową. Tuż po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej i otwarciu się zagranicznych rynków pracy dla nas dotyczyło to rynku brytyjskiego, irlandzkiego i szwedzkiego, takie scenariusze dominowały wśród wyjeżdżających Polaków – mówi Grot. ‒ Polacy jednak szybko zauważyli, że za granicą nie czekają na nich tylko lepsze warunki zatrudnienia.

 

W pierwszych latach członkostwa w UE wśród emigrantów dominowali ludzie, którzy w Polsce nie mogli znaleźć pracy lub musieli pracować poza zawodem. Emigracja dawała im nadzieję na szybki zarobek, pozwalający na zaoszczędzenie środków lub wysyłanie ich do pozostawionej w kraju rodziny. Wielu z nich dostrzegło w tym czasie, że w krajach zachodniej Europy mogą liczyć nie tylko na lepszą pensję, lecz także na bardziej stabilne zatrudnienie. To spowodowało, że zaczęli wyjeżdżać na dłużej.

 

Lepsze perspektywy na Zachodzie zachęciły także do wyjazdu te osoby, które mają w Polsce prace i zdobyły już w kraju doświadczenie zawodowe. Wśród Polaków wyjeżdżających do Niemiec i Wielkiej Brytanii jest coraz więcej osób, które pracują w swoim zawodzie. Nie zatrudniają się one długotrwale na stanowiskach, które nie odpowiadają ich wykształceniu, lecz aspirują do tego, by wykonywać pracę, która jest zgodna z ich kwalifikacjami – mówi Grot.

 

Coraz więcej osób decyduje się na poszukiwanie pracy za granicą, jeszcze kiedy przebywa w Polsce. Po znalezieniu szansy na rozwój zawodowy za granicą Polacy chętniej niż przed kilkoma laty podejmują decyzję o pozostaniu w kraju emigracji na stałe.

 

Wśród najczęściej wybieranych krajów emigracji Polaków nadal dominuje Wielka Brytania, gdzie Polacy stanowią drugą co do liczebności po obywatelach Indii mniejszość narodową. Wiele osób wyjeżdża do Niemiec, Holandii (gdzie dominują pracownicy sezonowi), Irlandii, a także krajów skandynawskich. Jak wynika z danych za 2013 r., do samych Niemiec wyjechało wtedy ok. 200 tys. Polaków. Spośród ponad 1,2 mln imigrantów, którzy osiedlili się u naszych zachodnich sąsiadów w tym roku, Polacy byli najliczniejszą grupą i stanowili ponad 16 proc.

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
CHB 14 Big
mantra