EKO Proximo zdobył certyfikat BREEAM

Proximo w Warszawie
Proximo - wejście
Biurowiec Proximo realizowany przez firmę Hines w Warszawie u zbiegu ul. Prostej i Przyokopowej otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie Very Good.

Jednym z głównych kryteriów mających wpływ na przyznanie inwestycji certyfikatu z oceną bardzo dobrą przez BRE (British Research Establishment) było dobre skomunikowanie budynku (20 metrów od wejścia do nowopowstałej stacji metra „Rondo Daszyńskiego”, bliskość przystanków autobusowych i tramwajowych oraz łatwy dojazd samochodem ze wszystkich dzielnic Warszawy), dostępność alternatywnych środków komunikacji (stacja rowerowa Veturilo) wraz z pełną infrastrukturą dla rowerzystów (parkingi, szatnie oraz prysznice).

 

Proximo doceniono także za przyjazne dla użytkowania środowisko pracy, doświetlenie biur światłem dziennym oraz ponadnormatywny system klimatyzacji i wentylacji. W analizie biurowca zapunktowały również efektywne zarządzanie i monitorowanie parametrów budynku przy jednoczesnym zastosowaniu szeregu rozwiązań minimalizujących zużycie energii elektrycznej i innych mediów oraz gospodarkę odpadami. Nie bez znaczenia dla certyfikacji okazało się zastosowanie przyjaznych środowisku materiałów budowlanych i wykończeniowych, emitujących niewielkie ilości lotnych związków organicznych, co wpływa na poprawienie jakości powietrza wewnątrz biur.

 

Podmiotem odpowiedzialnym za przeprowadzenie procesu certyfikacji była firma Buro Happold zajmująca się certyfikacją budynków w systemach BREEAM, LEED i DGNB.

 

Uzyskanie przez Proximo certyfikatu BREEAM na poziomie Very Good jest potwierdzeniem stosowanych przez Hines wysokich standardów w zakresie budowania oraz zarządzania budynkami biurowymi z dbałością o komfort najemców oraz środowisko naturalne – komentuje Przemysław Iznerowicz, Dyrektor Projektu w Hines Polska. Nad wdrożeniem energooszczędnych i przyjaznych użytkownikowi rozwiązań czuwaliśmy już od fazy projektu koncepcyjnego Proximo. Dzięki temu uzyskanie tak wysokiej oceny było dla nas relatywnie łatwe – dodaje.

 

Budynek biurowy Proximo zlokalizowany jest na obrzeżach Centralnego Obszaru Biznesu u zbiegu ulic Prostej i Przyokopowej, w sąsiedztwie Ronda Daszyńskiego. Obiekt zaoferuje najemcom 28 385 mkw. powierzchni w standardzie klasy A, rozmieszczonej na 13 kondygnacjach nadziemnych, w tym ok. 2000 mkw. powierzchni handlowo-usługowej, znajdującej się na parterze oraz pierwszym piętrze budynku. Południowe skrzydło Proximo stanowić będzie 13-kondygnacyjna dominanta, dzięki której budynek będzie widoczny z głównych arterii, przebiegających w jego sąsiedztwie.


Do dyspozycji najemców Proximo oddanych zostanie 435 miejsc parkingowych na trzech poziomach podziemnego garażu, obok budynku znajdą się również naziemne miejsca dla gości, kurierów i taksówek. Z myślą o rowerzystach zaplanowano stojaki na rowery, a także prysznice i szatnie. Uzupełnienie kompleksu będą stanowiły punkty usługowo-handlowe, w tym restauracja, kawiarnia i salon kosmetyczny, a także wewnętrzny dziedziniec, zagospodarowany elementami małej architektury.

 

Autorem projektu architektonicznego Proximo jest polski oddział pracowni Rolfe Judd z Londynu. Lobby recepcyjne oraz ogólnodostępny, wewnętrzny plac zaprojektowane zostały przez studio projektowe Pininfarina z Włoch. Całość projektu charakteryzuje się zastosowaniem nowoczesnych materiałów, takich jak beton, szkło i stal.


Generalnym wykonawcą Proximo jest Hochtief Polska. Realizację inwestycji współfinansuje Bank Zachodni WBK S.A.


0.0
Tagi: Hines
Napisz pierwszy komentarz